Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje
Flickr
Newsy

Jak prawidłowo gotować ziemniaki? Pod przykryciem czy bez przykrycia? Prawda zaskakuje

Jak gotujecie ziemniaki? Sprawdźcie, jakich argumentów używają zwolennicy obydwu sposobów.

Gotowane ziemniaki to podstawa polskiej kuchni. Goszczą one praktycznie codziennie na stołach milionów Polaków. Ponieważ każdy gotuje ziemniaki prawie codziennie, każdy uważa się też za eksperta w tej dziedzinie. Okazuje się jednak, że nie wszyscy gotują ziemniaki w jednakowy sposób. 

To, co przede wszystkim dzieli Polskę na pół, to fakt czy do gotowania ziemniaków trzeba używać przykrywki, czy też można to zrobić równie dobrze bez niej. Sprawdźcie, jakie są zalety i wady gotowania ziemniaków tymi sposobami i przede wszystkim: jak robić to prawidłowo.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Właściwe gotowanie ziemniaków

To, co przede wszystkim dzieli Polaków, to pytanie, czy gotować ziemniaki pod przykryciem czy nie. Obydwie formy będą poprawne, ale gotowanie ziemniaków bez przykrywki, będzie trochę dłużej trwało.

Decydując się na gotowanie bez przykrycia, trzeba też pilnować, żeby nie dopuścić do odparowania wody i żeby ziemniaki się nie przypaliły.

Gotowanie pod przykrywką trwa ok. 20 minut.

Wskazówki przy gotowaniu ziemniaków

  • Ziemniaki do gotowania powinny być mniej więcej równej wielkości. Jeśli wasze ziemniaki nie są równe, pokrójcie te większe na kawałki, by wyrównać ich wielkość. Dzięki temu będą gotowe w tym samym momencie.
  • Pamiętajcie, by woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. W przeciwnym razie części, które będą wystawać, pozostaną niedogotowane!
  • Sprawdźcie, czy ziemniaki są gotowe za pomocą widelca. Powinien gładko wbijać się w powierzchnię.
Zobacz także
Obieranie ziemniaków

Prawie każdy Polak źle gotuje ziemniaki. Niby prosta sprawa, a niewielu wie, jak to robić

 Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich? To ma znaczenie. Tylko z tymi kluski zawsze wychodzą Obsługa czytników ekranu włączona.

Jakie ziemniaki wybrać do klusek śląskich? Tylko z tymi kluski zawsze wychodzą

Jak gotować ziemniaki, by traciły najmniej właściwości?

  • Jeśli chcecie, żeby ziemniaki utraciły jak najmniej właściwości, nie obierajcie ich przed gotowaniem, a tylko oczyśćcie. Ziemniaki w mundurkach są znacznie zdrowsze.
  • Jeśli mimo wszystko zdecydujecie się na obranie ziemniaków, obierki powinny być bardzo cienkie. To pod skórką znajduje się najwięcej witamin.
  • Dodając ziemniaki do gotującej się wody, powodujemy, że tracą mniej składników odżywczych (bo krócej narażone są na działanie wysokiej temperatury i wody wymywającej z nich minerały). 
  • Nie bądźcie zbyt hojni jeśli chodzi o dodatek soli do gotowania ziemniaków. Większość Polaków ma problemy z nadciśnieniem, a sól to produkt pogłębiający ten problem.
     
Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
AdobeStock
Newsy
Solicie wodę na ziemniaki na początku gotowania czy pod koniec? 1 z tych metod spowalnia gotowanie
Obraliście ziemniaki, pokroiliście je na kawałki i włożyliście do garnka z wodą. Jak prawidłowo ugotować ziemniaki, by szybko były miękkie? Musicie pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak ugotować ziemniaki, aby były miękkie? Liczy się nie tylko czas gotowania, ale też moment posolenia wody, w której gotują się ziemniaki. A wy solicie wodę na ziemniaki na początku czy pod koniec gotowania? Mało kto wie o tym, że jedna z tych metod mocno przyczynia się do tego, że ziemniaki wolniej się gotują. Kiedy posolić wodę na ziemniaki? Gotowanie ziemniaków może nie wydawać się trudne, ale wymaga podjęcia pewnych kroków, dzięki którym nasze ziemniaki będą miały idealny smak i konsystencję. Czy ziemniaki należy gotować w zimnej czy we wrzącej wodzie? Lepiej je pokroić na mniejsze części czy zostawić w większych kawałkach? Przykrywać je czy lepiej nie? Wreszcie – kiedy posolić wodę na ziemniaki? Na początku, czy pod koniec gotowania? Wyjaśniamy. Ziemniaki ugotują się szybciej, jeśli pokroicie je na kawałki przed ugotowaniem. Nie muszą być bardzo małe, ale wiedzcie, że im drobniej pokroicie ziemniaki, tym szybciej się one ugotują. Starajcie się również, aby kawałki były mniej więcej tej samej wielkości, aby ugotowały się w tym samym czasie. Niektóre osoby wkładają ziemniaki do zimnej wody i zagotowują je, a inni zalewają je wrzątkiem. Który z tych sposobów jest lepszy? Wstawienie ziemniaków do gorącej wody sprawi, że ugotują się one o wiele szybciej. Poza tym,  będą one miały więcej wartości odżywczych. Zawarte w ziemniakach witaminy dużo szybciej się ulatniają w dłuższym procesie gotowania, Wówczas ucieka z nich dużo witaminy C – rozpuszcza się ona w temperaturze do 70 stopni Celsjusza. To dlatego lepiej jest wrzucić ziemniaki do wrzącej wody. Pamiętajcie też, żeby woda do gotowania ziemniaków przykrywała je wszystkie. Jeśli o tym zapomnicie, ziemniaki, które będą wystawać, będą po prostu niedogotowane....

Woda do gotowania ziemniaków
Newsy
Czy ziemniaki należy gotować w małej czy dużej ilości wody? Tylko wtedy wyjdą najsmaczniejsze
Nawet tak prosta czynność może robić dużą różnicę w smaku! Sprawdźcie jak prawidłowo gotować ziemniaki.

Większość z was gotuje pewnie ziemniaki praktycznie codziennie. Na pewno macie swój sprawdzony sposób gotowania ziemniaków. Jesteście pewni, że gotujecie je tak, by zachować najwięcej wartości odżywczych i smaku w tych bulwach? Pomagamy w uzyskaniu odpowiedzi na to pytanie. Ziemniaki Ziemniaki nieodłącznie kojarzą się z polską kuchnią. Choć znane i kochane na całym świecie, my mamy do nich wyjątkowy sentyment. Niezależnie od tego, czy najbardziej lubicie je w formie prostej: ugotowane w kawałkach, posypane koperkiem i ewentualnie masłem, czy wolicie zrobić z nich puree lub inne przetwory: kluski, czy kopytka, ziemniaki - muszą być dobrze ugotowane. Przeczytajcie co to dokładnie znaczy. Jak gotować ziemniaki by traciły mniej wartości odżywczych? Gotujcie ziemniaki w mundurkach lub jeśli je obieracie, róbcie to tak, by obierki były jak najcieńsze. To pod skórką znajduje się najwięcej wartości odżywczych w ziemniaku. Im krótsze gotowanie, tym mniejsza utrata wartości odżywczych. Gotujcie wiec ziemniaki pod przykrywką, by były gotowe szybciej. Jeśli macie taką możliwość, zastosujcie szybkowar, który przyśpieszy proces gotowania pyr. Ziemniaki zawsze wrzucajcie do gotującej się wody. Dzięki temu, że bulwy będą miały styczność z wodą przez krótszy czas, zostanie z nich wymytych mniej cennych składników odżywczych. Woda do gotowania ziemniaków Na pewno macie swój sprawdzony garnek do gotowania ziemniaków. Czy jednak jest on wystarczająco duży i zapewnia właściwe proporcje ziemniaków do wody przy ich gotowaniu? Właściwa proporcja wody do ziemniaków to około 3 litrów wody na 1 kg ziemniaków . Ziemniaki powinno się gotować w dużej ilości wody, by ciepło dostarczane było do nich równomiernie. Jeśli ziemniaki w...

Obieranie ziemniaków
Nieznany/Wikipedia Commons
Triki kulinarne
Prawie każdy Polak źle gotuje ziemniaki. Niby prosta sprawa, a niewielu wie, jak to robić
Co prawda na „normalnie” gotowanych ziemniakach wychowało się już mnóstwo pokoleń Polaków, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić w życie jedną cenną wskazówkę.

Ziemniaki, zwane w wielu częściach naszego kraju także kartoflami, to stały element jadłospisu polskich rodzin już od przełomu XVIII i XIX wieku. Na dobre rozgościły się w naszych kuchniach, spychając na dalszy plan tradycyjne kasze, które nasi przodkowie musieli jadać długimi wiekami.  Polska należy do grona największych producentów ziemniaka na świecie. Rocznie produkujemy ok. 9 mln ton tego warzywa, a w Europie pod względem wielkości produkcji ustępujemy jedynie Rosji, Niemcom i Ukrainie. Przekłada się to na nasze zwyczaje kulinarne. Teraz trudno wyobrazić sobie obiad bez ziemniaków. Jadamy ziemniaki smażone , pieczemy kartofle w piekarniku , a nawet grillujemy . I oczywiście - przede wszystkim - jadamy ugotowane ziemniaki. Kochamy ziemniaki, ale podczas ich gotowania popełniamy jeden mały błąd. Warto sprawić, by nasze ukochane warzywa były jeszcze bardziej wartościowe. Jak dobrze ugotować ziemniaki? Osiągniemy to jednym prostym trikiem. Zamiast wkładać obrane ziemniaki do zimnej wody i powoli zagotowywać je na ogniu, warto włożyć je od razu do wrzątku. W ten sposób ziemniaki zachowają o wiele więcej wartości odżywczych, bo krócej będą się gotować. Ważne jest też, żeby dodawać odpowiednio dużo wody do gotowania ziemniaków  - potrzeba jej tyle, by ziemniaki w garnku były w pełni przykryte. Mało kto obecnie decyduje się na gotowanie ziemniaków w mundurkach. To błąd, bo cała masa cennych składników odżywczych ziemniaka znajduje się właśnie tuż pod nią. Warto więc od czasu do czasu zrezygnować z obierania kartofli, a zamiast tego solidnie je przemyć i wyszorować szczoteczką lub gąbką i w takiej właśnie postaci ugotować na obiad. Historia ziemniaków Początki ziemniaka w Europie nie były łatwe. Nieufne chłopstwo nie za bardzo chciało...

Genialny sposób na tłuczone ziemniaki. Nauczcie się tego od tej szefowej kuchni,a już nigdy nie zrobicie po swojemu
Adobe Stock
Newsy
Genialny sposób na tłuczone ziemniaki. Zobaczcie, jak robi puree ta kucharka. Już nigdy nie zrobicie inaczej
Całkiem nowy sposób, na jedzone w każdym polskim domu ziemniaczane puree. Koniecznie go wypróbujcie i sprawdźcie, czy posmakują wam takie tłuczone kartofle.

Ziemniaki gotujemy niemal codziennie. Dodajemy je do zup i drugich dań, robimy z nich sałatki, smażymy placki, frytki i pieczemy w piekarniku. Pewnie uważacie, że ziemniaki nie mają przed wami tajemnic, jednak tego sposobu na tłuczone ziemniaki na pewno nie znacie. Przepis na tłuczone ziemniaki wg brytyjskiej szefowej kuchni Poppy O'Toole jest brytyjską kucharką i blogerką. W swoich mediach społecznościowych dzieli się z fanami sprawdzonymi przepisami na dania, ale też trikami na ich przygotowanie. W przepisie na tłuczone ziemniaki, który przedstawiła na Instagramie, każdy krok jest ważny. Nie omijajcie niczego, ani nie zastępujcie swoimi zwykłymi sposobami, tylko krok po kroku odtwórzcie podaną przez kucharkę recepturę. Będziecie zachwyceni smakiem jej tłuczonych ziemniaków.         Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez Poppy O’Toole (@poppy_cooks) Przygotowanie: Surowe ziemniaki pokrójcie na grube plastry. Gotowanie ich w całości lub w połówkach nie daje tak dobrego efektu i aksamitnej tekstury. Zacznijcie obróbkę od zimnej wody. Zalewanie wrzątkiem czy wrzucanie do wrzątku powoduje, że kartofle zmieniają konsystencję w trakcie gotowania. Zamiast gotować w wodzie, ugotujcie je na parze. W tym celu posolone ziemniaki przełóżcie do durszlaka, a ten ustawcie na garnku z wodą i przykryjcie ściereczką. Woda w garnku powinna być zimna, dopiero z ziemniakami w durszlaku doprowadzajcie ją do wrzenia. Gry warzywa będą miękkie, przełóżcie je do miski i ubijcie tradycyjnie tłuczkiem. Dodajcie łyżkę śmietany lub...