Zalecenia dietetyczne podają, że dorosły człowiek powinien wypijać 2 do 3 litrów płynów dziennie. W czasie upałów i wysiłku fizycznego ta ilość powinna być jeszcze zwiększona. Ale czy na pewno wiecie kiedy i jak najlepiej pić, żeby dobrze nawodnić organizm? I czy picie może mieć wpływ na odchudzanie?

Woda to życie — dlaczego picie jest tak ważne?

Słyszeliście powiedzenie, że woda to życie”? Organizmy żywe, w tym ciało człowieka, w dużej części składają się z wody. Bez niej nie jest możliwe funkcjonowanie. Człowiek bez jedzenia może przeżyć nawet miesiąc, jednak bez wody i regularnego uzupełniania płynów, nie przeżyje nawet kilku dni. Nasz organizm w 60% składa się z wody, a mózg, nawet w 90%. Woda jest materiałem budulcowym, transporterem oraz termostatem.

Jednak w ciągu dnia i podczas procesów życiowych tracimy ją, musi być więc ciągle uzupełniania. Organizm człowieka w trakcie czynności fizjologicznych traci nie tylko wodę, ale też elektrolity. Ich niedobór może powodować zaburzenia w równowadze wodno-elektrolitowej.

Ważne więc jest, aby przyjmować nie tylko wodę, ale uzupełniać także elektrolity. Pijcie więc odpowiednią ilość wody i innych napojów, wybierajcie wodę zmineralizowaną, pijcie soki owocowe oraz jedzcie owoce i warzywa. To wszystko pozwoli uzupełniać płyny, jak i elektrolity.

Zobacz także:

Jest kilka charakterystycznych symptomów odwodnienia organizmu. Widząc je, natychmiast sięgnijcie po szklankę i opróżnijcie ją małymi łykami:

  • Uczucie pragnienia
  • Intensywnie żółte zabarwienie moczu
  • Sucha, pergaminowa" skóra
  • Zmniejszony apetyt
  • Brak energii
  • Osłabienie
  • Bóle głowy

Jak powinno się nawadniać organizm? 

Żeby pić nie tylko po to, aby zaspakajać pragnienie, ale przede wszystkim, żeby dobrze nawodnić organizm, zapomnijcie o kubku herbaty, który cały dzień stoi na biurku, a wy raz na jakiś czas bierzecie z niego zimny łyk. Warto nauczyć się prawidłowo pić, żeby dostarczać ciału ten życiodajny płyn. Dzięki temu nie tylko wszystkie narządy będą prawidłowo działały, ale będziecie też mieli energie do działania.

Istnieją cztery zasady prawidłowego picia:

  1. Szklanka wody po przebudzeniu.
  2. Szklanka wody na 30 minut przed każdym posiłkiem.
  3. Kolejna szklanka wody dopiero 1,5 godziny po posiłku.
  4. Wypijajcie całą szklankę naraz, małymi łykami.

Jeśli trzymacie się tych zasad, picie w trakcie posiłku nie jest konieczne, ale nie jest też szkodliwe. Można pić herbatę do śniadania czy sok od obiadu. Warto się jednak przed popijaniem powstrzymać, szczególnie gdy się odchudzacie.

Dzięki temu przyspieszycie trawienie pokarmów, węglowodany niepopijane zostaną wstępnie strawione już w jamie ustnej, dzięki nierozcieńczonemu napojami enzymowi trawiennemu, czyli amylazie. Nie będą też zalegały w rozcieńczonych sokach żołądkowych i szybciej zostaną „spalone”.

Źródło: bonavita.pl, medsowa.pl