Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce
AdobeStock
Newsy

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce

Kwiaty, warzywa i inne rośliny uprawiane w ogrodzie czy na balkonie podziękują wam za stosowanie tego nawozu - pobudzi on ich wzrost i ochroni przed szkodnikami.

Osoby, które darzą swoje rośliny miłością większą niż wszystko inne na świecie oddadzą wiele za coś, co sprawi, że ich ukochane kwiaty, drzewa i rabaty będą rosły zdrowo i pięknie się prezentowały.

Dostępne na rynku chemiczne nawozy i środki do pryskania roślin są rozwiązaniami skutecznymi, jednak mało ekologicznymi - a w niektórych przypadkach mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Do tego są bardzo drogie. Rozwiązaniem jest przygotowanie nawozu domowej roboty - sprawdźcie, jak to zrobić. 

Jak przygotować nawóz drożdżowy?

Takim prostym nawozem, który może przygotować każdy z was, jest nawóz z drożdży niesfermentowanych. Będziecie potrzebowali 100 g świeżych drożdży i 10 litrów ciepłej wody. Rozkruszcie i rozpuśćcie drożdże w wodzie i odstawcie taką mieszankę na około godzinę.

Po tym czasie możecie tak powstałym nawozem podlewać swoje ulubione rośliny - zarówno te domowe, doniczkowe jak i kwiaty rosnące w ogrodzie czy na balkonie. Ważne, by zastosowana woda była miękka - najlepiej wykorzystać wodę przefiltrowaną lub deszczówkę. 

Alternatywą jest nawóz ze sfermentowanych drożdży. Taką samą 100-gramową kostkę drożdży należy zasypać 2 szklankami cukru i odstawić na dwie godziny. Po tym czasie zalejcie drożdże 10 litrami letniej wody  i odstawcie na co najmniej tydzień. Tak przygotowany nawóz należy rozcieńczać, najlepiej w proporcji 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody. Rośliny można podlewać nawozem z drożdży od wiosny aż do końca lata. 

Zobacz także
Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się plesni i insektów

Wsypcie do kwiatów łyżkę tej przyprawy. Pozbędziecie się pleśni i insektów

nawóz ze skórki od banana

Zróbcie to wieczorem ze skórką od banana. Rano będziecie mieć najlepszy nawóz do kwiatów

Zalety stosowania nawozu z drożdży

Domowy nawóz z drożdży ma dobroczynny wpływ na zdrowie i wzrost waszych roślin. Jego działanie to m.in.:

  • wspomaganie pobierania składników mineralnych z gleby

  • wzmocnienie korzeni

  • pobudzenie roślin do wzrostu

  • lepsze i bujniejsze kwitnienie

  • ograniczenie chorób i ochrona przed szkodnikami

Ponadto, nawóz drożdży stosowany do roślin rosnących na zewnątrz pomoże ochronić je przed różnymi, negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. 

Źródło: muratordom.pl, gazeta.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
AdobeStock
Newsy
Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
W tym roku zbiory ogórków będą wyjątkowo obfite, jeśli zastosujecie ten nawóz. Przyda się wam do tego czerstwy chleb!

Chcecie, by wasze ogórki rosły jak szalone? Do tego niezbędny jest nawóz. Możecie z łatwością zrobić go w warunkach domowych, wykorzystując w tym celu czerstwy chleb. Jak zrobić naturalny nawóz do ogórków? Sekretnym składnikiem nawozu jest zwykły chleb - najlepiej czerstwy. Nawóz pomoże w sytuacji, gdy wasze ogórki słabo rosną przez niedobór witamin i składników naturalnych. Do przygotowania nawozu będziecie potrzebowali poniższych składników: Składniki: 1 bochenek czerstwego chleba pół wiadra wody 5 ml jodyny  Przygotowanie: Wlejcie wodę do wiadra do połowy. Najpierw pokrójcie chleb na kawałki i zamoczcie w wodzie. Przykryjcie wiadro i odstawcie na noc. Po tym czasie odkryjcie pokrywkę i wlejcie do wiadra 5 ml jodyny. Wymieszajcie i odstawcie na 2 godziny. Już po tym czasie nawóz będzie się nadawał do zastosowania, choć najlepszy będzie po około 4-5 dniach.  Stosowanie nawozu z chleba Użycie nawozu jest proste i mało skomplikowane. Przed użyciem należy odcedzić roztwór - w końcu nie chcecie pryskać ogórków wodą z kawałkami chleba! Po odcedzeniu nawóz trzeba rozcieńczyć i stosować w proporcji 1 litr nawozu na 10 litrów wody.  Tak powstałą mieszankę wlejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk ogórków. Nawóz można stosować raz na dwa tygodnie. Przechowujcie go w chłodnym miejscu - na przykład w lodówce, spiżarni albo w piwnicy.  Jak działa nawóz chlebowy? Za dobroczynne działanie nawozu odpowiadają jod oraz drożdże, które znajdują się w chlebie. Jod jest szeroko stosowany w środkach do ochrony roślin ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze oraz zapobieganie rozwojowi pleśni i bakterii. Występuje on naturalnie w czarnoziemach, jednak jodu nie da się „zauważyć” w ziemi...

Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana
AdobeStock
Newsy
Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana
Czym nawozić surfinie, by pięknie kwitły? Przyda się wam do tego powszechny chwast, którego każdy unika.

Latem polskie okna i balkony ozdabiają kaskady kolorowych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą od lat pelargonie i surfinie, które są bardzo efektowną dekoracją każdego domu i mieszkania. By zapewnić ich stabilny wzrost i obfite kwitnienie, warto te rośliny regularnie nawozić. W tym celu doskonale sprawdzi się popularny chwast, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie.  Pokrzywa jako nawóz do kwiatów Pokrzywy przez wielu z nas są traktowane jako chwasty, które nie dość, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, to jeszcze wywołują bolesne oparzenia. A przecież pokrzywy są bardzo zdrowe - zarówno dla nas, jak i naszych roślin! W końcu herbatka z pokrzywy świetnie pomaga na infekcje układu moczowego i wzmacnia włosy. Pokrzywę można też jeść i dodawać ją do potraw jak szpinak (na przykład do jajecznicy). Znajduje ona swoje zastosowanie także w ogródku - można zrobić wyciąg z pokrzywy, gnojówkę albo wywar.  Wyciąg z pokrzywy do kwiatów Wyciąg z pokrzywy to łagodniejsza forma nawozu z tej rośliny (znacznie mocniejsza jest gnojówka, opisana poniżej). Do przygotowania wywaru będziecie potrzebowali pół kilograma pokrzyw oraz 5 litrów wody. Zalejcie rośliny wodą i odstawcie na dobę. Tak przygotowanym wyciągiem można opryskiwać warzywa i kwiaty, co zapobiegnie inwazji przędziorków i mszyc - te ostatnie często pojawiają się na surfiniach, hamują kwitnienie i doprowadzają do obumierania rośliny.  Gnojówka z pokrzywy do kwiatów Popularnym zastosowaniem pokrzywy jest gnojówka z tej rośliny. To bardzo silny nawóz, dlatego należy go stosować ostrożnie, w odpowiednim rozcieńczeniu. Do gnojówki należy używać młodych pokrzyw oraz beczki lub wiadra - nie mogą to być jednak pojemniki metalowe lub betonowe. Oto, jak przygotowuje się taki nawóz z pokrzyw: młode pokrzywy potnijcie na kawałki,...

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika
AdobeStock
Newsy
Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni
Jeśli zauważyliście, że wasze rośliny przestały nagle rosnąć, prawdopodobnie w ich podłożu brakuje składników odżywczych. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu, zastosujcie wersję domową - jest banalnie prosta do zrobienia.

Nawet, jeśli nie macie ręki do kwiatów, nie załamujcie się. Część popularnych roślin doniczkowych jest bardzo łatwa w uprawie i nawet największy laik sobie z nimi poradzi. Na przykład zamiokulkas zamiolistny - roślina z rodziny sukulentów, odporna praktycznie na wszystko. Poleca się ją osobom, które nie mają w ogóle głowy do zajmowania się domowymi roślinami, ponieważ zamiokulcas wymaga minimalnej pielęgnacji. Jednak nawet ta roślina potrzebuje regularnego wzmocnienia w postaci nawozu - szczególnie zimą. Jak zrobić nawóz do roślin zielonych?  Zarówno zamioculcas, jak i inne rośliny zielone wymagają nawożenia, by mogły zdrowo i bujnie rosnąć. Jeśli wasz kwiatek pomimo podlewania i odpowiednio nasłonecznionego stanowiska wygląda, jakby „stanął w miejscu”, prawdopodobnie brakuje mu składników odżywczych.  Dostarczycie mu ich z pomocą prostego nawozu, który możecie zrobić z produktu znajdującego się w waszej kuchni. Mowa tutaj o żelatynie, która świetnie sprawdzi się w roli odżywki do kwiatów. Będziecie potrzebowali tych składników: 1 łyżka żelatyny 1 litr wody  garnek konewka do podlewania  Do garnka wlejcie 1 szklankę wody i podgrzejcie. Następnie wsypcie 1 łyżkę żelatyny i wymieszajcie. Odstawcie do ostudzenia. Gdy mieszanka osiągnie temperaturę pokojową, wlejcie do niej jeszcze 3 szklanki wody i dokładnie wymieszajcie.  Jak stosować nawóz do roślin zielonych? Tak przygotowany nawóz należy stosować raz w miesiącu. Nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać - możecie od razu podlewać nim rośliny. Żelatyna zawiera w sobie azot, który jest składnikiem nawozów - jest on niezbędny do tego, by rośliny zielone mogły rosnąć. Skorzysta z niego większość gatunków roślin doniczkowych. Jednak, dla bezpieczeństwa, przed zastosowaniem...

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
AdobeStock
Newsy
Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy
Jeśli chcecie, by wasze paprocie i inne rośliny doniczkowe rosły jak szalone, podajcie im ten naturalny nawóz.

Każdy posiadacz imponującej kolekcji roślin chętnie i z dumą odpowiada na pytania o to, w jaki sposób o nie dba i jak to robi, że tak pięknie rosną. Istotnych jest kilka czynników - odpowiednie stanowisko dla roślin, wilgotność powietrza i gleby czy dostęp do światła oraz oczywiście troska, z jaką każdy miłośnik ogrodnictwa zajmuje się swoimi roślinami. Stosownej opieki potrzebują zarówno te, które rosną na zewnątrz, jak i domowe. Do dziś jedną z popularniejszych roślin doniczkowych są paprocie, choć ich hodowla potrafi być prawdziwym wyzwaniem. W ich przypadku nieoceniony jest odpowiedni nawóz, który stymuluje wzrost roślin i sprawia, że pięknie się prezentują.  Naturalny nawóz do paproci Paprocie można nawozić w ekologiczny, naturalny sposób z wykorzystaniem fusów po herbacie. Ta metoda sprawdzi się też w przypadku innych roślin doniczkowych. Wystarczy, że po zaparzeniu herbaty fusy lub torebkę zostawicie do całkowitego wyschnięcia. Następnie fusy wystarczy wsypać do doniczki i lekko przemieszać glebę. Można też zalać je wodą, odstawić na kilkanaście godzin i tak powstałym roztworem podlać kwiaty. W herbacie znajduje się wiele składników, które doskonale odżywiają rośliny, a co za tym idzie - pobudzają je do wzrostu. Mowa tutaj m.in. o fosforze, potasie, azocie, fluorze, magnezie czy cynku.  Z czego można wykonać nawóz do roślin? Jeśli preferujecie naturalne metody nawożenia roślin, możecie w tym celu wykorzystać nie tylko herbatę, ale także inne produkty spożywcze, których używacie na co dzień: Drożdże - wystarczy zalać je ciepłą wodą i rozpuścić. Po ostygnięciu można podlewać rośliny. Skorupki jajek - są bardzo bogate w wapń, dlatego stanowią świetny nawóz do roślin. Skorupki można dodać do ziemi przy przesadzaniu, a także zrobić z nich wywar. Zalane wodą skorupki są...