Pod żadnym pozorem nie wkładajcie tego jedzenia do mikrofali. Może zacząć strzelać a nawet się zapalić
Adobe Stock
Newsy

Pod żadnym pozorem nie wkładajcie tego jedzenia do mikrofali. Może zacząć strzelać a nawet się zapalić 

Mikrofala wydaje się być szybszą i wygodniejszą alternatywą dla odgrzewania w piekarniku czy na kuchence. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko należy do niej wkładać - nieprzemyślane podgrzewanie może przysporzyć ogromnych kłopotów!

Wielu z nas posiada kuchenkę mikrofalową. Pozwala ona szybko podgrzać resztki z obiadu, gotowe dania, a nawet przyrządzić błyskawiczne przepisy. Warto jednak wiedzieć, że technologia mikrofalowa działa inaczej niż tradycyjne kuchenki i znacznie szybciej nagrzewa niektóre substancje. Należy więc wyjątkowo uważać na to, co do niej wkładamy i w jakim naczyniu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czego nie należy podgrzewać w mikrofali?

  • Jajek – jeśli włożysz je do mikrofali, po prostu… eksplodują. To wina pary wodnej, która tworzy się w środku jajka na skutek bardzo wysokiej temperatury.
  • Tłustych potraw – smażone czy gotowe, wysoko przetworzone jedzenie będzie strzelać w mikrofalówce. Przy zbyt wysokiej temperaturze może nawet się zapalić!

Nie powinno się także podgrzewać mleka dla dzieci, które może sprawić, że maluch się poparzy. Jedzenie, które wkładamy do mikrofali, nie powinno być w pojemnikach styropianowych ani aluminiowych. Styropian bardzo szybko się stopi, a aluminium może spowodować zapalenie się kuchenki. Substancja ta powoduje prądy wirowe, które wywołują iskry, a następnie ogień. To wyjątkowo niebezpieczne połączenie, przed którym należy ostrzegać zwłaszcza dzieci.

Zobacz także
Co można grzać w mikrofalówce

Tych rzeczy pod żadnym pozorem nie wkładaj do mikrofali! Danie eksploduje, a ty wylądujesz na SOR-ze!

ikea szklanki

Te szklanki z IKEA są niebezpieczne. Klienci alarmują: „mogą wybuchnąć w dłoni”

Również nie wszystkie naczynia z plastiku, nadają się do podgrzewania jedzenia w mikrofali. Niektóre z nich po prostu się stopią, dlatego powinno się wybierać wyłącznie te posiadające specjalne oznaczenia.  

Należy także pamiętać, że wszystkie pojemniki zawsze trzeba otwierać przed włożeniem do kuchenki – inaczej mogą wybuchnąć na skutek zbyt wysokiej temperatury.

Nie tylko metal. Tego nigdy nie wkładajcie do mikrofali. Grozi katastrofą
AdobeStock
Newsy
Nie tylko metal! Nigdy nie wkładajcie tych rzeczy do mikrofali. Grozi katastrofą
Korzystanie z mikrofalówki jest banalnie proste, jednak wkładanie do niej opakowań i pojemników z niektórych tworzyw może się skończyć tragicznie. Sprawdźcie, na co trzeba uważać.

Mikrofalówka to jeden z wynalazków, które bardzo ułatwiły codzienne życie. Wyobrażacie sobie odgrzewanie wszystkiego na kuchence? W przypadku niektórych produktów byłoby to bardzo trudne i zabierałoby o wiele więcej czasu, niż szybkie odgrzanie posiłku w mikrofali. W dodatku korzystanie z tego urządzenia jest o wiele bezpieczniejsze i mogą to robić nawet dzieci. Wszystko to pod warunkiem, że przestrzega się zasad korzystania z mikrofalówki, ponieważ nieumiejętne odgrzewanie jedzenia grozi katastrofą! W czym można podgrzewać dania w mikrofali? Pamiętajcie, by zawsze przed odgrzewaniem jedzenia sprawdzić, czy dane naczynie nadaje się do mikrofali. Żywność można bezpiecznie podgrzewać w pojemnikach z poniższych tworzyw: Porcelana i ceramika – pod warunkiem, że nie znajdują się na nich żadne wzory. Szkło – podobnie jak w przypadku porcelany, można odgrzewać jedzenie znajdujące się w naczyniach ze szkła pod warunkiem, że nie jest to kolorowe szkło i nie znajdują się na nim żadne wzory ani zdobienia z metalu. Papier – tylko w sytuacji, gdy jest czysty. Bez zdobień i woskowania! Plastik – jedynie pod warunkiem, że producent wyraźnie zaznaczył na opakowaniu, że nadaje się ono do podgrzewania żywności w mikrofali. Nigdy nie podgrzewajcie jedzenia w tych pojemnikach! Choć korzystanie z mikrofali jest bezpieczniejsze od kuchenki i piekarnika, to należy koniecznie pamiętać o zachowaniu ostrożności oraz wiedzieć, co absolutnie nie powinno się znaleźć w mikrofalówce. Niektóre tworzywa podgrzane w mikrofali mogą nawet wybuchnąć i spowodować pożar! Tych nigdy nie używajcie: Metalowe garnki i sztućce – nigdy, przenigdy nie odgrzewajcie jedzenia w metalowym garnku! Metal jest tworzywem, które błyskawicznie się nagrzewa i może zacząć iskrzyć w mikrofali. A to...

Podgrzewacie w ten sposób masło? Fatalnie. Pozbawiacie go witamin i wartości odżywczych
AdobeStock
Newsy
Podgrzewacie w ten sposób masło? Fatalnie. Pozbawiacie go witamin i wartości odżywczych
Ta metoda sprawia, że masło traci na wartościach odżywczych i smaku. Niestety, wciąż wiele osób ją stosuje.

Czy masło trzeba przechowywać w lodówce? Jeżeli macie sporą rodzinę lub jadacie dużo masła, to nie będzie to konieczne - wówczas produkt ten na tyle szybko znika, że nie zdąży się zepsuć i można go trzymać na maselniczce w kuchennej szafce lub na blacie. Jeżeli jednak kostka masła wystarcza u was na długo, trzeba przechowywać ją w lodówce. A jak wszyscy wiemy, masło wyciągnięte z lodówki nie nadaje się do niczego poza robieniem kruchego ciasta - jest bardzo twarde, trzeba je “skrobać” i nie da się posmarować nim kanapek. Niektórzy wobec tego używają popularnego sprzętu AGD do zmiękczenia masła - ale czy to dobry pomysł? Sprawdźcie.  Czy można podgrzewać masło w mikrofali? Część z was na pewno po wyciągnięciu twardego masła z lodówki wstawia je na kilkanaście sekund do mikrofali. Trzeba przyznać, że to bardzo szybki i prosty sposób na zmiękczenie masła, ale czy zdrowy? Nie do końca. Okazuje się, że przed podgrzewanie w mikrofali masło traci wartości odżywcze - zwłaszcza witaminę B12. Dzieje się tak przez oddziaływanie wysokiej temperatury. A do tego można bardzo łatwo przesadzić przy podgrzewaniu, na przykład przez ustawienie zbyt wysokiej mocy urządzenia lub czasu podgrzewania. Wystarczy chwila nieuwagi, by roztopić masło i wówczas można już tylko użyć go do przygotowania ciasta (po uprzednim ostudzeniu, ponieważ wlanie gorącego masła do masy sprawi jedynie, że może wam wyjść zakalec).  Jak szybko zmiękczyć masło?  Bardziej bezpiecznym i pewnym sposobem na zmiękczenie twardej kostki masła jest zrobienie kąpieli wodnej inaczej - zamiast kłaść masło do naczynia umieszczonego nad garnkiem z wrzącą wodą, można to wykonać w jeszcze bezpieczniejszy sposób. Wystarczy, że zagotujecie wodę w czajniku i wlejecie ją do szerokiej miski lub szklanki (powinna się w niej zmieścić kostka masła)....

Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofali? Ułóżcie je w ten kształt a będzie idealne
Adobe Stock
Newsy
Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofali? Ułóżcie je w ten kształt, a będzie idealne
Zastanawialiście się dlaczego mikrofalówka nie odgrzewa waszych posiłków równomiernie? Wszystko to dzieje się za sprawą nieodpowiedniego ułożenia jedzenia na talerzu.

Odgrzewanie jedzenia w mikrofalówce to dla wielu loteria. Czasami za zimne na dole, czasami zbyt gorące po bokach – dzisiaj podpowiemy wam, jak uniknąć takich wpadek. Niezależnie od tego czy podgrzewacie kotleta schabowego z ziemniakami, czy też talerz spaghetti bolognese, podczas odgrzewania jedzenia należy stosować się do tych samych wytycznych. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nawet po paru minutach odgrzewania, wasz „schaboszczak” będzie ciepły tylko z jednej strony, a ziemniaki będą wciąż zimne jak lód! Dlaczego nie można podgrzewać w mikrofalówce plastikowych naczyń i folii? Niektórzy próbują eksperymentów z przykrywaniem talerza z jedzeniem folią aluminiową czy też plastikową pokrywką. Tego typu praktyki musimy wam stanowczo odradzić. Podgrzewanie do wysokich temperatur plastiku i innych tworzyw sztucznych może być groźne dla zdrowia. Wszystko za sprawą mikrocząsteczek plastiku, które mogą wyodrębnić się z naczynia lub folii w czasie nagrzewania i przeniknąć do pożywienia. Jak równomiernie podgrzać jedzenie w mikrofalówce? Zamiast tego, postępujcie z jedzeniem w następujący sposób. Przygotujcie porcję jedzenia do odgrzania – nie polecamy odgrzewania jedzenia w mikrofalówce od razu dla całej rodziny – duże ilości pożywienia nie odgrzeją się równomiernie w żaden sposób. Przygotujcie sporych rozmiarów płaski talerz i wyłóżcie na jego powierzchni jedzenie. Przestrzeń pośrodku talerza powinna pozostać pusta. Jedzenie powinno przypominać na talerzu coś w rodzaju pierścienia. Dzięki temu patentowi, ciepło podczas nagrzewania jedzenia mikrofalami będzie rozprowadzało się równomiernie po całym daniu. Wstawcie jedzenie do mikrofalówki na ok. 3-4 minuty na dużej mocy...

Wiele osób popełnia te błędy odgrzewając w mikrofalówce. Zobaczcie, czy też tak robicie
Adobe Stock
Newsy
Wiele osób popełnia te błędy odgrzewając w mikrofalówce. Zobaczcie, czy też tak robicie 
Mikrofalówka to rozwiązanie, które w wielu gospodarstwach domowych jest wprost niezastąpione. Błyskawicznie podgrzewa całe dania. Kotlety, ziemniaki i buraczki w 2 minuty trafiają gorące na stół. Pomimo że te kuchenki są w polskich domach od dawna, to wciąż wiele osób robi podstawowe błędy w ich obsłudze.

Jedzenie z mikrofalówki może okazać się szkodliwe. Nie dlatego jednak, że emituje ona niebezpieczne promieniowanie, tylko przez wasze błędy w jej obsłudze. Sprawdźcie, czy czasami ich nie popełniacie...   Jakich naczyń nie można używać w mikrofalówce? Na czym położone jest jedzenie, na tym jest włożone do kuchenki mikrofalowej. Taką zasadą kieruje się sporo osób. I popełnia w tym miejscu poważny błąd. Do podgrzewania posiłków najlepiej jest używać naczyń szklanych i ceramicznych lub plastikowych. Muszą to być jednak naczynia, które mają oznaczenie potwierdzające możliwość bezpiecznego korzystania z nich w mikrofali.   Jest jeszcze jedna, z pozoru tylko oczywista kwestia. Okazuje się niestety, że nie dla wszystkich. Otóż należy bezwzględnie unikać podgrzewania potraw w zamkniętych pojemnikach.  Czy można gotować mięso w mikrofalówce? Mikrofalówka to fantastyczne urządzenie do podgrzewania wcześniej przyrządzonego dania. Czasami jest lepszym wyborem niż zwykła kuchenka, gdy chcemy to zrobić szybko i bez wysiłku. Nie wymaga dodawania tłuszczu ani wody, a więc nie zwiększa kaloryczności potraw i nie zmienia ich składu. Podkreślamy jednak, jest to urządzenie do podgrzewania, nie do gotowania. Dotyczy to w szczególności surowego mięsa, w którym podczas podgrzewania w temperaturze generowanej przez kuchenkę mikrofalową, nie są zabijane w pełni drobnoustroje i pasożyty.   Jakich produktów nie podgrzewać w kuchence mikrofalowej?  Zmiana smaku, konsystencji jedzenia, nadprogramowe sprzątanie, a także zatrucia pokarmowe - to czeka na was, gdy postanowicie podgrzać niewłaściwy produkt.  Dlatego w kuchence mikrofalowej nie podgrzewajcie masła i oleju. Nie wkładajcie też do niej surowego mięsa. Kuchenka może mieć problem z równomiernym...