Lubicie zupę szczawiową? Pewnie dodajecie do niej ugotowane jajko. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak się robi? Okazuje się, że nie tylko dla poprawy smaku zupy. Jajko dodane do zupy szczawiowej ma jeszcze inną rolę.

Zupa szczawiowa

Ta lekko kwaśna zupa, której podstawą jest szczaw, jest letnią potrawą sezonową. W Polsce szczaw rośnie w wielu miejscach na dziko, dlatego latem łatwo o zyskanie składników do przygotowania szczawiowej. Zwyczajowo zupę szczawiową podaje się najczęściej z gotowanymi młodymi ziemniakami, dodatkiem zabielającym, takim jak np. śmietana czy jogurt oraz z gotowanym jajkiem.

Szczaw

Szczaw do zupy szczawiowej można zakupić latem na targu lub dostać w słoiku, a osoby mieszające na wsiach mogą nawet samodzielnie zbierać szczaw na łąkach. Do zupy szczawiowej wybiera się najczęściej młode liście i ogonki bez twardego łyka. Jeśli kupujecie liście w pęczkach, wykorzystajcie szczaw najlepiej w tym samym dniu, bo szybko traci on smak i właściwości.

Szczawiany – związki zawarte w szczawiu

Szczawiany to sole kwasu szczawiowego, który w zbyt dużych ilościach niekorzystnie wpływa na organizm. Spożywany w umiarkowanych ilościach, kwas szczawiowy nie jest niezdrowy ani niekorzystny, ale nie można przesadzić z jego spożyciem. Kwas szczawiowy w nadmiarze może wykazywać działanie:

Zobacz także:

  • Ograniczające wchłanianie wapnia i magnezu i potencjalnie powodować niedobory tych pierwiastków
  • Może powodować powstawanie kamieni nerkowych: kamieni szczawianowych
  • Może wzmagać stany zapalne w stawach u osób chorujących na dnę moczanową i reumatyzm
  • Podrażniać żołądek
  • W skrajnych przypadkach prowadzić do rozwoju osteoporozy lub ograniczania wzrostu u dzieci

Czy oznacza to, że szczaw jest niezdrowy i nie powinniście go jeść? Nie! Są sposoby na ograniczenie niekorzystnej działalności kwasu szczawiowego i szczawianów.

Jajko w zupie szczawiowej – ukryta rola

Kwas szczawiowy ma zdolność do łączenia się z wapniem i magnezem. To z jednej strony niekorzystne, bo jeśli proces ten ma miejsce w waszym organizmie, kwas szczawiowy ogranicza wam ilość wapnia i magnezu, które wasze organizmy mogą wykorzystać. 

Jeśli jednak połączenie nastąpi przed zjedzeniem, kwas szczawiowy będzie zneutralizowany. Jak do tego doprowadzić? Do zupy szczawiowej trzeba dodać bogate źródło wapnia! Może nim być właśnie jajko, dodatek śmietany, mleka lub jogurtu. To właśnie dodatkowa rola jajka dodanego do zupy szczawiowej.