Polacy kochają placki ziemniaczane. Nic dziwnego, w końcu są chrupiące, przepyszne, syte, tanie i uniwersalne. Można je serwować zarówno na słodko, słono, jak i wytrawnie – zachwycają w każdej odsłonie i z pewnością często goszczą w waszym jadłospisie.

Czy do placków ziemniaczanych trzeba dodawać jajko?

Tradycyjne przepisy na placki ziemniaczane zakładają stworzenie jednolitej masy przy pomocy jajek oraz mąki. Okazuje się jednak, że te produkty są wam całkowicie zbędne.

Być może was to zdziwi, ale starte ziemniaki, odciśnięte z wody, nie potrzebują dodatkowych produktów spajających. Doskonale radzą sobie bez nich i smakują tak samo dobrze. 

Choć na początku może wam się wydawać, że są zbyt rzadkie, po umieszczeniu ich na patelni zmienicie zdanie. Bowiem pod wpływem wysokiej temperatury zawarta w ziemniakach skrobia przekształca się w żel, który doskonale wiąże masę. Spróbujcie je przyrządzić, a nie poczujecie żadnej różnicy w smaku.

Zobacz także:

Przepis na placki ziemniaczane bez jajek i mąki

Będziecie potrzebować:

  • 500 gramów „starych” ziemniaków (najlepiej typu B lub C)
  • 2 łyżek świeżego koperku
  • Kwaśnej śmietany 18 proc.
  • Oleju do smażenia
  • Przypraw: soli oraz pieprzu

Podane składniki powinny wystarczyć na dwie, duże porcje.

Przygotowanie:

  1. Ziemniaki obierzcie i zetrzyjcie na tarce o grubych oczkach wprost do dużej miski. Koniecznie odciśnijcie warzywo z nadmiaru wody.
  2. Tak przygotowane ziemniaki doprawcie solą. Całość dokładnie wymieszajcie.
  3. Na patelni rozgrzejcie cienką warstwę oleju i przy pomocy dużej łyżki zacznijcie umieszczać na nim masę ziemniaczaną tworząc placki.
  4. Przysmak smażcie na średnim ogniu z obu stron, aż do ładnego przyrumienienia.
  5. Gotowe placki przełóżcie z patelni na ręcznik papierowy i odsączcie z nadmiaru tłuszczu. Serwujcie je z dodatkiem kwaśnej śmietany i posiekanego, świeżego koperku. Jeśli lubicie, możecie również podawać je w towarzystwie łososia lub sosu grzybowego.

Smacznego!