Prawdziwi kawosze sięgają po kawę rozpuszczalną nieczęsto. Innych kusi łatwością i szybkością przygotowania. Po której stronie kawowego obozu jesteście?

Dlaczego niektórym nie odpowiada smak kawy rozpuszczalnej?

Kawę pije się dla aromatu, smaku i właściwości. Może obudzić, dostarczyć konieczną dawkę kofeiny i poprawić humor. Kawę można również serwować do wielu słodkich przysmaków. W końcu, co smakuje lepiej niż filiżanka świeżo zaparzonej kawy ze zrobionym w domu ciastem śliwkowym?

Niektórzy do popołudniowej przerwy wybierają tą sypaną. Ci, którzy cenią wygodę sięgną zaś po kawę rozpuszczalną. Coraz częściej pojawiają się głosy, że ta druga kawę przypomina wyłącznie z nazwy. Pozbawiona smaku i zapachu, nazywana jest coraz częściej chemicznym wynalazkiem.

Jak pozyskuje się kawę rozpuszczalną?

Surowcem do produkcji kawy rozpuszczalnej są ziarna kawowców, które – podobnie jak przy produkcji zwykłej kawy – pozbawia się łupin i praży. Kolejnym etapem jest mielenie ziaren i ekstrakcja ciśnieniowa wodą. Ekstrakt zagęszcza się następnie poprzez odparowywanie lub częściową liofilizację.

Zobacz także:

Co sprawia, że kawa jest rozpuszczalna? Całkowite odparowanie wody z zaparzonej wcześniej kawy. Kawa rozpuszczalna to nic innego, jak suche granulki przygotowane do ponownego zaparzenia. Tego typu kawa ma długą datę przydatności i do jej przygotowania wystarczy wrząca woda.

Obejdziemy się bez młynka i ekspresu. Do tego, to gwarancja łagodnego smaku. Mimo wielu zalet jest określana jako kawa gorszej jakości. Nie macie bowiem wpływu, jakie ziarna w kawie rozpuszczalnej zostały poddane obróbce. Zazwyczaj są to ziarna gorszego sortu, które obniżają koszty masowej produkcji kawy.

Czy powinno się pić kawę rozpuszczalną?

Kawy rozpuszczalnej nie poleca się osobom z wysokim cholesterolem i choć zawiera więcej składników mineralnych niż kawa naturalna, może również zawierać metale ciężkie, takie jak glin i nikiel. Rozpuszczalna kawa zawiera też znacznie mniej kofeiny. Nie obudzi was nawet jej dodatkowy kubek.

Ze względu na zawarte w niej szczawiany, nie zaleca się picia jej osobom z chorobami nerek i układu moczowego. Kawa rozpuszczalna nie ma jednak wiele wspólnego z napojami kawowymi. To one stanowią prawdziwe zabójstwo dla zdrowia. Mieszanka ulepszaczy i cukru, nic więcej. Lubicie i tak?

Źródło: medonet.pl