Pijecie gorącą herbatę? Jak najszybciej przestańcie. To może skończyć się dla was tragicznie
Flickr
Newsy

Pijecie gorącą herbatę? Jak najszybciej przestańcie. To może przynieść opłakane skutki

Badania wykazują, że statystyczny Polak każdego roku zaparza ponad kilogram herbaty, z której powstaje ok. 80 litrów napoju. Częstotliwość picia wzrasta szczególnie zimą. W końcu nic nie rozgrzewa tak dobrze jak kubek gorącej herbaty. Okazuje się jednak, że pita w zbyt wysokiej temperaturze może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.

Picie herbaty bardzo mocno zakorzeniło się w kulturze Polaków. Od małego powtarzano nam, że napój potrafi nie tylko złagodzić objawy choroby i przyspieszyć powrót do zdrowia, ale również niesamowicie szybko rozgrzać organizm. Dlatego też intensywność jej spożycia wzrasta szczególnie zimą. Pijemy ją do śniadania, obiadu, kolacji, zabieramy w termosie na narty. Czy słusznie?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego nie powinno się pić gorącej herbaty?

Herbatę należy parzyć w temperaturze 90 – 100 st. C. Po zalaniu torebki wodą większość osób odczekuje zaledwie chwilę, w obawie przed poparzeniem języka, a następnie spożywa napój tak gorący, jak to możliwe. Jednak Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, by zaprzestać tego typu praktyk. 

Bowiem z badań, przeprowadzonych przez światowej sławy naukowców i opublikowanych na łamach brytyjskiego czasopisma medycznego „International Journal of Cancer” wynika, że picie gorącej herbaty zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. 

Badania zostały przeprowadzone na grupie 50 tysięcy osób. Przez ostatnich 15 lat eksperci rejestrowali ich nawyki żywieniowe. Wzięli pod lupę między innymi picie herbaty. Okazało się, że respondenci, którzy pili napój w temperaturze przekraczającej 60 st. C ryzyko zachorowania na raka przełyku wzrosło aż do 90 proc.

Zobacz także
Fenomen szklanek w koszyczku. Czy ktoś jeszcze z nich pije?

Pamiętacie szklanki w koszyczkach? Mało kto wie, skąd pochodzi zwyczaj takiego podawania herbaty

Skąd się biorą mdłości i ból brzucha po herbacie pitej na czczo?

Pijecie herbatę na czczo? Lepiej jej tak nie róbcie, jeśli  z rana dokuczają wam te dolegliwości 

Najczęstsze przyczyny raka przełyku

Według polskich portali, przyczyn zachorowania na raka przełyku może być wiele. Wywołuje go między innymi otyłość, długotrwałe zapalenie błony śluzowej, przebyte oparzenie przełyku substancjami chemicznymi, narażenie zawodowe na produkty wulkanizacji, azbest i pyły metali, a także czynniki dietetyczne takie jak niedobory witamin i częste spożywanie gorących pokarmów oraz napojów.

Rak przełyku objawia się zaburzeniami połykania, nudnościami, wymiotami, spadkiem masy ciała, utratą apetytu, bólem w klatce piersiowej i nadbrzuszu, krwawieniem z przewodu pokarmowego. Okazuje się, że rak przełyku jest ósmym najczęściej występującym nowotworem na świecie. Zabija rocznie aż 400 tysięcy osób.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca więc picie herbaty w temperaturze niższej niż 60 st. C. Zaparzając napój, poczekajcie aż nieco ostygnie, nie bagatelizujcie tych ostrzeżeń.

herbata szkodzi
Pixabay
Newsy
Pijecie taką herbatę? Możecie mieć duże problemy. Jest rakotwórcza
Już od jakiegoś czasu podejrzewano, że picie w ten sposób herbaty może powodować raka. Ostatnie badania nie pozostawiają wątpliwości.

Kawa i herbata to ulubione napoje Polaków. Większość kawę wypija tylko rano, a przez resztę dnia raczy się kubkiem herbaty. Do tego wielu z was pewnie przepada za gorącą herbatą. Niestety, nie mamy dla was dobrych wieści – najnowsze badania naukowe dowodzą, że herbata może być rakotwórcza! Badania nad rakotwórczością herbaty W czasopiśmie naukowym „International Journal of Cancer” opublikowano badanie, które miało na celu sprawdzić wpływ picia herbaty na rozwój nowotworów w organizmie człowieka. Przez 4 lata zbadano 50 tysięcy osób w wieku 50-75 lat. Wśród badanych ochotników stwierdzono aż 317 zachorowań na raka przełyku! Wyniki badania Naukowcy od dłuższego czasu podejrzewali, że picie gorącej herbaty, zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Wskazywały na to dotychczas przeprowadzone badania. Jednak dopiero niedawno zbadano wpływ gorącej herbaty na rozwinięcie się tego nowotworu, poprzez dokładne zmierzenie temperatury wypijanego napoju. Okazało się, że wypijanie 3 kubków letniej herbaty, nie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Jednak wypijanie tej samej ilości herbaty, ale w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza, zwiększało ryzyko zachorowania na raka przełyku aż o 90 procent! Doktor Farhad Islami, który kierował badaniami, napisał w opublikowanym w czasopiśmie naukowym artykule wnioski z przeprowadzonych badań: Nasze wyniki mocno potwierdzają już istniejące dowody, które potwierdzają związek między piciem gorących napojów a ESCC (płaskonabłonkowym rakiem przełyku). Rak przełyku Ten rodzaj nowotworu jest dość rzadki w Polsce. Rocznie rozpoznaje się około 1300 przypadków zachorowania na raka przełyku, w tym najczęściej opisywaną powyżej postać płaskonabłonową. Najczęściej na raka przełyku chorują...

Takie jedzenie może przyczyniać się do raka przełyku. Polacy nagminnie je spożywają
Adobe Stock
Newsy
Takie jedzenie może przyczyniać się do raka przełyku. Polacy nagminnie je spożywają
Spożywacie takie jedzenie? Lepiej przestańcie, bo możecie poważnie się rozchorować - chodzi tutaj nawet o nabawienie się choroby nowotworowej.

Gorące zupy, gorące dania, gorące napoje – Polacy uwielbiają jeść potrawy, które są serwowane na gorąco. Mało kto wie, że taki sposób jedzenia może powodować poważne problemy zdrowotne. Spożywanie gorącego jedzenia a rak przełyku  Jakiś czas temu naukowcy dokonali bardzo niepokojącego odkrycia. W toku badań wykazali, że jedzenie gorących dań i picie gorących napojów niszczy zewnętrzną wyściółkę przełyku, co wymaga ciągłej regeneracji komórek. Podczas tego procesu istnieje większa szansa, że coś może pójść nie tak i zamienić normalne komórki w komórki rakowe. Badanie opublikowane w czasopiśmie naukowym „International Journal of Cancer" zasugerowało, że istnieje związek między spożywaniem gorącej herbaty a rakiem płaskonabłonkowym przełyku. Jak się okazuje odkrycie to wcale nie jest nowe, ponieważ podobne wnioski wyciągnięto już kilkadziesiąt lat temu. W 1939 r. naukowiec W.L. Watson, po przejrzeniu dokumentacji klinicznej dotyczącej 771 przypadków raka przełyku, pisał: Podrażnienie termiczne jest prawdopodobnie najbardziej stałym czynnikiem predysponującym do raka przełyku. Jeśli gorące napoje rzeczywiście powodują ten typ raka, można dzięki temu wyjaśnić dużą część wszystkich przypadków w populacjach, w których picie herbaty, kawy lub mate (ziołowego naparu z Ilex paraguariensis, powszechnie spożywanego w kilku krajach Ameryki Południowej) lub spożywanie gorących potraw, jest czymś pospolitym. Częstotliwość występowania raka przełyku Rak przełyku jest ósmym najczęstszym nowotworem na świecie i zajmuje szóste miejsce wśród wszystkich nowotworów pod względem śmiertelności. Wiele badań wykazało, że nawyki żywieniowe są istotnie skorelowane z występowaniem tego typu nowotworu....

Macie takie objawy? To znak, że pijecie za dużo herbaty. Lepiej z nią nie przesadzić
Własne
Newsy
Macie takie objawy? To znak, że pijecie za dużo herbaty. Lepiej z nią nie przesadzić
Pijemy ją codziennie, jednak rzadko myślimy o tym, czy duże ilości herbaty mogą nam zaszkodzić. Okazuje się, że picie tego napoju w nadmiarze wcale nie jest korzystne.

  Herbata znajduje się obecnie w codziennym jadłospisie większości osób, choć nie zawsze tak było. Rozsmakował się w niej król Stanisław August Poniatowski, który kazał podawać herbatę na spotkaniach z magnatami. Długo jednak napój ten nie trafił pod strzechy, a Polacy znacznie bardziej lubili kawę. Podobno pod koniec XVIII wieku w Polsce sprzedawano łącznie aż 470 ton kawy i niecałe 20 ton herbaty. Prawdopodobny powód był bardzo prosty - wiele osób po prostu nie wiedziało, jak przyrządzić dobrą herbatę. Jednak już sto lat później napój ten był równie popularny jak kawa, do czego przyczynił się między innymi marszałek Józef Piłsudski. Był on dużym miłośnikiem herbaty i podobno wypijał aż kilka filiżanek dziennie. Ale czy picie herbaty w dużych ilościach jest dla nas zdrowe? Sprawdźcie, czy można z nią przesadzić.  Czy można wypić za dużo herbaty? Dziś spożywamy zarówno kawę, jak i herbatę w sporych ilościach. I o ile świadomość na temat szkodliwości nadmiernego picia kawy jest dość szeroka w naszym społeczeństwie, wciąż traktujemy herbatę jako napój neutralny dla naszego zdrowia. A nie jest to do końca prawdą, ponieważ z herbatą również można przesadzić! Co prawda skutki nie są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, warto jednak pić herbatę z głową.  Objawy nadmiernego picia herbaty Sprawdźcie, jakie objawy wskazują na to, że pijecie za dużo herbaty: bezsenność - zarówno czarna, jak i zielona i biała herbata zawierają teinę, która, pdobnie jak kofeina, działa pobudzająco na organizm. Przez wypijanie dużych ilości herbaty możecie mieć problemy z zasypianiem. zgaga - teina zawarta w herbacie rozluźnia mięśnie zwieracza przełyku, co może prowadzić do zgagi.  odwodnienie - picie herbaty w dużych ilościach powoduje częste oddawanie moczu, a tym samym...

Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Wikipedia commons
Newsy
Codzienna szklanka tego napoju może podnieść ryzyko raka piersi o 50%. Też go pijecie?
Rak piersi to jeden z najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Na świecie co roku wykrywa się go u 1,7 mln osób. To przerażająca liczba. Dlatego tak ważne jest ograniczenie wszelkich czynników mogących wpływać na jego rozwój. 

Ten płyn nie jest uznawany powszechnie za szkodliwy. W końcu nie jest to słodki napój gazowany czy energetyzujący, o którego obciążającym organizm działaniu tak dużo się wszędzie mówi. Co więcej, od dawna kojarzy się z tzw. szklanką zdrowia. Czy wiecie już, o który napój chodzi?  Jakie symptomy pozwalają rozpoznać raka piersi?  Regularne badania mammograficzne i USG pozwalają wcześnie wykryć raka piersi i skutecznie go leczyć. Niestety w Polsce kobiety nie badają się zbyt regularnie, co powoduje, że często trafiają do lekarza, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium. Zobaczcie, co powinno was skłonić, do jak najszybszej wizyty u specjalisty:  wyczuwalny pod palcami guzek,  zmiana wielkości lub kształtu piersi,   wciągnięcie i wyciek z brodawki sutkowej,  zaczerwienienie, pomarszczenie lub owrzodzenie skóry piersi,  wyraźne poszerzenie żył na piersi,   powiększenie węzłów chłonnych pod pachą.  Kobiety pijące mleko krowie są bardziej narażone na rozwój raka piersi  Naukowcy z Loma Linda University Health w Kalifornii przeprowadzili badanie mające potwierdzić wpływ codziennego picia mleka krowiego na rozwój tego typu raka. Badanie trwało osiem lat i wzięły w nim udział aż 53 tysiące kobiet.  W badaniu brano pod uwagę ich stan zdrowia, choroby dziedziczne, historię ginekologiczną, przyjmowane leki, spożycie alkoholu, jak również spożycie mleka krowiego i produktów mlecznych. Okresowe badania stanu zdrowia wykryły, że 1057 kobiet z badanej grupy zmaga się z rakiem piersi.  Analiza danych wykazała, że codzienne picie od 1/4 do 1/3 szklanki mleka krowiego podnosiło ryzyko zachorowania na ten nowotwór o 30 proc. w porównaniu z kobietami, które nie piły lub...