Pić, czy nie pić w trakcie jedzenia? Oto jest pytanie. Niektórzy nie wyobrażają sobie posiłku bez szklanki soku lub kubka herbaty, jednak coraz częściej mówi się o tym, że picie w trakcie jedzenia jest niewskazane. Zwłaszcza osoby cierpiące na jedną z popularnych chorób powinny się powstrzymać od picia podczas posiłku. Sprawdźcie szczegółu.

Czy picie w trakcie posiłku jest zdrowe?

Wiedza na temat zdrowego żywienia i prawidłowych nawyków cały czas rośnie. Lekarze i dietetycy od dłuższego czasu zwracają uwagę na fakt, że popijanie posiłków wodą, sokiem, herbatą i innymi napojami może mieć kiepskie konsekwencje zdrowotne i powodować dyskomfort.

Na swoim kanale na YouTube dr Michał Mularczyk, który jest dietetykiem i internistą, opowiedział o tym jakie konsekwencje niesie za sobą picie w trakcie posiłku:

Jeżeli zjemy posiłek i go popijemy, to niestety spowodujemy kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest rozcieńczenie soków trawiennych. Soki trawiennie do skutecznego trawienia pokarmu zawartego w żołądku muszą mieć czas na to, by zadziałać – a popicie nawet połowy szklanki spowoduje przepchnięcie części treści pokarmowej do jelit, co unieczynni enzymy zawarte w żołądku. Rozcieńczenie tych soków sprawia, że dużo słabiej działają.

Kiedy można pić po posiłku?

Dr Mularczyk podkreślił, że niewskazane jest picie nie tylko w trakcie, ale także wkrótce po posiłku. Twierdzi, że popić posiłek można dopiero po godzinie, a najlepiej po dwóch godzinach od zjedzenia.

Zobacz także:

Kto nie powinien pić w trakcie posiłku?

Kolejny ekspert, endokrynolog Jekaterina Jang na swoim profilu na Instagramie zaleca, by od picia w trakcie jedzenia wstrzymały się przede wszystkim osoby, które cierpią na chorobę refluksową żołądka, zgagę, wzdęcia i problemy z wypróżnianiem:

Minimalizacja wody podczas jedzenia jest szczególnie ważna u pacjentów z chorobą refluksową przełyku, z niedomkniętym odźwiernikem żołądka.

Jeżeli czujecie konieczną potrzebę podczas jedzenia by się napić, powinniście ograniczyć się do kilku łyków i wypić maksymalnie 100 ml płynów.

Czytaj także: