Czy wasze babcie także strofowały was, gdy po zjedzeniu owoców braliście od razu łyk wody? Okazuje się, że babcine rady były jak najbardziej słuszne! Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się popijać owoców wodą i co może wam grozić, jeśli tak zrobicie.

Dlaczego nie powinno się popijać owoców wodą?

Według lekarzy i dietetyków, po zjedzeniu owoców powinno się pić wodę dopiero po 30, a najlepiej 50 minutach. Dozwolony jest oczywiście mały łyk wody, by ugasić pragnienie, ale zdecydowanie nie powinno się pić wody całym szklankami po zjedzeniu owoców. A zwłaszcza takich, jak:

  • Arbuzy
  • Truskawki
  • Pomarańcze
  • Melony
  • Ananasy
  • Mango
  • Śliwki

Zastanawiacie się pewnie co takiego może się stać, jeśli wypijecie wodę po zjedzeniu kilku owoców. Sprawdźcie, jakie mogą być tego konsekwencje!

Popijecie owoce wodą i rozboli was brzuch

Być może niewielu z was wie, że w owocach znajdują się cukry oraz drożdże, które odpowiadają za fermentację alkoholową. Gdy zjecie owoc, enzymy trawiennie w waszym żołądku zajmują się strawieniem go. Jeśli jednak od razu po zjedzeniu wypijecie wodę, rozcieńczy ona soki żołądkowe. Wówczas w żołądku panują doskonałe warunki do fermentacji – a ta powoduje nieprzyjemne gazy i wzdęcia.

Zobacz także:

Możecie dostać biegunki

Owoce bogate są w błonnik, który przyśpiesza procesy przemiany materii. Jelita są pobudzone do pracy, dlatego jeżeli od razu po zjedzeniu owoców napijecie się wody, wówczas będzie ona stanowiła główny składnik efektu pracy waszych jelit – po prostu dostaniecie biegunki. Jednak zwykle takie dolegliwości mają charakter jednorazowy i by uniknąć tego w przyszłości, nie pijcie po prostu dużych ilości wody natychmiast po zjedzeniu owoców.

Nie popijajcie owoców wodą, jeśli cierpicie na zgagę

Wypicie wody od razu po posiłku mocno spowalnia proces trawienia – dochodzi bowiem do rozcieńczenia soków żołądkowych. Jedzenie zalega w żołądku, jest trawione o wiele dłużej i w efekcie możecie dostać zgagi i refluksu. Dlatego warto odczekać przynajmniej pół godziny po jedzeniu i dopiero wtedy wypić szklankę wody.

Czytaj także: