Cukier
Pixabay/Gabriela Sanda
Newsy

Jak zamienić biały cukier w brązowy? Genialna metoda, którą znają tylko wtajemniczeni

Każdy dietetyk powie wam to samo - zamiast białego cukru sięgnijcie po jego zastępniki, np. fruktozę.
Aleksandra Jaworska
styczeń 17, 2021

Cukier zalicza się do słodkich substancji, które nadają potrawom specyficzny smak. Trudno wyobrazić sobie wyroby cukiernicze bez jego użycia. Jak zmienić cukier biały w brązowy?

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Słodka substancja w formie proszku

Cukier wytwarzany jest zazwyczaj z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. To nieodłączny element sporów wśród dietetyków. Jedni uważają, że niewielka jego ilość wam nie zaszkodzi, drudzy polecają całkowite jego wyeliminowanie z codziennej diety.

Cukier trzcinowy, brązowy, biały, buraczany, czy kryształ to określenia, z którymi możecie spotkać się na co dzień  w sklepach spożywczych. Wszystkie wymienione określenia można zastąpić słowem sacharoza. Występuje ona w postaci białych lub bezbarwnych kryształów, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma słodki smak. 

Największa zawartość cukru występuje w burakach cukrowych oraz trzcinie cukrowej. Sacharoza wchodzi również w skład niektórych warzyw takich jak pomidor, marchew, papryka czy seler naciowy. Cukier znajdziecie również w melonie, brzoskwiniach i winogronach. 

Popularne rodzaje cukru

Używany w kuchni cukier stołowy, może być wytwarzany z buraków cukrowych. Sacharoza produkowana jest również z trzciny cukrowej, z której powstaje cukier trzcinowy. Budowa chemiczna oraz wartości odżywcze w przypadku obu tych cukrów, są takie same.

Cukier trzcinowy i buraczany dostępny na półkach sklepowych, występuje najczęściej w postaci białego cukru rafinowanego, który jest oczyszczony i pozbawiony tzw. melasy. Właśnie ona nadaje mu kolor.

Na rynku dostaniecie również biały cukier z aromatem wanilii, nazywany po prostu cukrem waniliowym. Nowością na rynku i alternatywą dla klasycznego białego cukru, jest cukier kokosowy pozyskiwany z kwiatostanów palm kokosowych. 

Na pierwszy rzut oka cukier kojarzy się z krystalicznie białą substancją

Choć widzicie wszystkie rodzaje cukru w sklepie spożywczym - od brązowego, białego, aż po cukier puder - to wszystkie pochodzą z tej samej rośliny. Trzcina rozpoczyna swoją transformację w młynie, gdzie łodygi są myte i prasowane w celu oddzielenia płynnych części od ciał stałych.

Gdy płyny są gotowane, powstają kryształy, tworząc w ten sposób cukier surowy, który można "przerabiać", aby uzyskać różne odmiany cukru.
 
Biały cukier granulowany, którego prawdopodobnie używacie w kawie lub herbacie, jest wytwarzany przez ekstrakcję melasy z tego surowego cukru. Brązowy cukier zachowuje element melasy, dzięki czemu jego barwa może dochodzić nawet do ciemnego brązu.

Jak zrobić brązowy cukier?

Jeśli chcecie zrobić brązowy cukier z białego cukru, wszystko co musicie zrobić, to odwrócić ten proces. Wystarczy, że wymieszacie biały cukier z łyżką melasy za pomocą drewnianej łyżki lub blendera. Cukier powinien wchłonąć kolor melasy i zmienić barwę na piękny, złocisty odcień.

Proste, prawda?

Komentarze