Cukier zalicza się do słodkich substancji, które nadają potrawom specyficzny smak. Trudno wyobrazić sobie wyroby cukiernicze bez jego użycia. Jak zmienić cukier biały w brązowy?

Słodka substancja w formie proszku

Cukier wytwarzany jest zazwyczaj z trzciny cukrowej lub buraków cukrowych. To nieodłączny element sporów wśród dietetyków. Jedni uważają, że niewielka jego ilość wam nie zaszkodzi, drudzy polecają całkowite jego wyeliminowanie z codziennej diety.

Cukier trzcinowy, brązowy, biały, buraczany, czy kryształ to określenia, z którymi możecie spotkać się na co dzień  w sklepach spożywczych. Wszystkie wymienione określenia można zastąpić słowem sacharoza. Występuje ona w postaci białych lub bezbarwnych kryształów, bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma słodki smak. 

Największa zawartość cukru występuje w burakach cukrowych oraz trzcinie cukrowej. Sacharoza wchodzi również w skład niektórych warzyw takich jak pomidor, marchew, papryka czy seler naciowy. Cukier znajdziecie również w melonie, brzoskwiniach i winogronach. 

Zobacz także:

Popularne rodzaje cukru

Używany w kuchni cukier stołowy, może być wytwarzany z buraków cukrowych. Sacharoza produkowana jest również z trzciny cukrowej, z której powstaje cukier trzcinowy. Budowa chemiczna oraz wartości odżywcze w przypadku obu tych cukrów, są takie same.

Cukier trzcinowy i buraczany dostępny na półkach sklepowych, występuje najczęściej w postaci białego cukru rafinowanego, który jest oczyszczony i pozbawiony tzw. melasy. Właśnie ona nadaje mu kolor.

Na rynku dostaniecie również biały cukier z aromatem wanilii, nazywany po prostu cukrem waniliowym. Nowością na rynku i alternatywą dla klasycznego białego cukru, jest cukier kokosowy pozyskiwany z kwiatostanów palm kokosowych. 

Na pierwszy rzut oka cukier kojarzy się z krystalicznie białą substancją

Choć widzicie wszystkie rodzaje cukru w sklepie spożywczym - od brązowego, białego, aż po cukier puder - to wszystkie pochodzą z tej samej rośliny. Trzcina rozpoczyna swoją transformację w młynie, gdzie łodygi są myte i prasowane w celu oddzielenia płynnych części od ciał stałych.

Gdy płyny są gotowane, powstają kryształy, tworząc w ten sposób cukier surowy, który można "przerabiać", aby uzyskać różne odmiany cukru.
 
Biały cukier granulowany, którego prawdopodobnie używacie w kawie lub herbacie, jest wytwarzany przez ekstrakcję melasy z tego surowego cukru. Brązowy cukier zachowuje element melasy, dzięki czemu jego barwa może dochodzić nawet do ciemnego brązu.

Jak zrobić brązowy cukier?

Jeśli chcecie zrobić brązowy cukier z białego cukru, wszystko co musicie zrobić, to odwrócić ten proces. Wystarczy, że wymieszacie biały cukier z łyżką melasy za pomocą drewnianej łyżki lub blendera. Cukier powinien wchłonąć kolor melasy i zmienić barwę na piękny, złocisty odcień.

Proste, prawda?