jak często wymieniać tarkę do warzyw
AdobeStock
Newsy

Od lat używacie tej samej tarki? To błąd. Wiemy, co ile należy ją wymieniać

Nawet najlepsze narzędzia w końcu się zużywają. Sprawdźcie, jak często należy wymieniać tarkę do warzyw.
Katarzyna Wyborska
marzec 10, 2021

Dziś większość osób nie wyobraża sobie prac kuchennych bez tarki do warzyw! O dziwo wynalazek ten jest bardzo stary, ponieważ już w starożytnym Rzymie używano prymitywnych prototypów tego narzędzia. Jednak pierwszą „oficjalną” tarkę wynaleziono we Francji w XVI wieku i nie miała ona służyć do rozdrabniania warzyw, ale sera! W końcu Francuzi bez sera nie mogą żyć, więc nic dziwnego, że pierwsi wpadli na pomysł jak łatwiej ścierać ser używany do różnych dań.

Dopiero kilkaset lat później pewien Amerykanin stworzył narzędzie najbardziej podobne do dzisiejszych tarek do warzyw. Wyobrażacie sobie jak dziś miałoby wyglądać gotowanie bez tego urządzenia? Wydaje się to nieprawdopodobne.  

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jaka tarka jest najlepsza?

Część z was na pewno na zakupach kieruje się głównie ceną. W niektórych przypadkach to błąd i dotyczy to właśnie tarki do warzyw. Im tańsza tarka, tym gorsze jest jej wykonanie. Ostrza szybciej się stępią, metal zacznie rdzewieć, a ponadto możecie nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości powodowanych przez substancje znajdujące się w bardzo tanich tarkach niskiej jakości. Jedną z nich jest boisfenol A, który odpowiada za zaburzenia hormonalne u ludzi, otyłość, a nawet zwiększa ryzyko nowotworów. Warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Zdecydowanie nie!

Dlatego kupując tarkę zwróćcie przede wszystkim uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najlepsza jest stal nierdzewna, która posłuży wam najdłużej.

Jak często należy wymieniać tarkę?

Nawet na najlepszej tarce z czasem pojawią się przebarwienia. Powodowane są przez składniki zawarte w różnych produktach spożywczych i chemię stosowaną do czyszczenia (płyny do naczyń i tabletki do zmywarki). Dlatego pamiętajcie o tym, że tarkę do warzyw należy wymieniać co około 5 lat. Zasada ta dotyczy narzędzi wysokiej jakości, dlatego jeśli kupiliście tanią tarkę, która już po roku nie wygląda najlepiej, to koniecznie wymieńcie ją szybciej. Zwróćcie też uwagę na jakość ostrzy. Jeśli tarka już się stępiła, to czas ją zastąpić nową.

Jak wyczyścić zardzewiałą tarkę?

Trzeba pamiętać o tym, że tarki nie wystarczy tylko opłukać po każdym użyciu – koniecznie należy ją dokładnie umyć płynem do mycia naczyń, ponieważ pozostawione resztki żywności przyśpieszą proces korozji, czyli rdzewienia. Dlatego po każdym użyciu zamoczcie tarkę w misce z dodatkiem płynu do mycia naczyń i po kilku minutach umyjcie delikatnie gładką stroną gąbki. Od czasu do czasu przetrzyjcie tarkę gąbkę zamoczoną w roztworze wody i octu, który ma działanie antybakteryjne i zwalcza grzyby!

Komentarze