jak często wymieniać tarkę do warzyw
AdobeStock
Newsy

Od lat używacie tej samej tarki? To błąd. Wiemy, co ile należy ją wymieniać

Nawet najlepsze narzędzia w końcu się zużywają. Sprawdźcie, jak często należy wymieniać tarkę do warzyw.

Dziś większość osób nie wyobraża sobie prac kuchennych bez tarki do warzyw! O dziwo wynalazek ten jest bardzo stary, ponieważ już w starożytnym Rzymie używano prymitywnych prototypów tego narzędzia. Jednak pierwszą „oficjalną” tarkę wynaleziono we Francji w XVI wieku i nie miała ona służyć do rozdrabniania warzyw, ale sera! W końcu Francuzi bez sera nie mogą żyć, więc nic dziwnego, że pierwsi wpadli na pomysł jak łatwiej ścierać ser używany do różnych dań.

Dopiero kilkaset lat później pewien Amerykanin stworzył narzędzie najbardziej podobne do dzisiejszych tarek do warzyw. Wyobrażacie sobie jak dziś miałoby wyglądać gotowanie bez tego urządzenia? Wydaje się to nieprawdopodobne.  

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jaka tarka jest najlepsza?

Część z was na pewno na zakupach kieruje się głównie ceną. W niektórych przypadkach to błąd i dotyczy to właśnie tarki do warzyw. Im tańsza tarka, tym gorsze jest jej wykonanie. Ostrza szybciej się stępią, metal zacznie rdzewieć, a ponadto możecie nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości powodowanych przez substancje znajdujące się w bardzo tanich tarkach niskiej jakości. Jedną z nich jest boisfenol A, który odpowiada za zaburzenia hormonalne u ludzi, otyłość, a nawet zwiększa ryzyko nowotworów. Warto oszczędzać na własnym zdrowiu? Zdecydowanie nie!

Dlatego kupując tarkę zwróćcie przede wszystkim uwagę na materiał, z którego została wykonana. Najlepsza jest stal nierdzewna, która posłuży wam najdłużej.

Jak często należy wymieniać tarkę?

Nawet na najlepszej tarce z czasem pojawią się przebarwienia. Powodowane są przez składniki zawarte w różnych produktach spożywczych i chemię stosowaną do czyszczenia (płyny do naczyń i tabletki do zmywarki). Dlatego pamiętajcie o tym, że tarkę do warzyw należy wymieniać co około 5 lat. Zasada ta dotyczy narzędzi wysokiej jakości, dlatego jeśli kupiliście tanią tarkę, która już po roku nie wygląda najlepiej, to koniecznie wymieńcie ją szybciej. Zwróćcie też uwagę na jakość ostrzy. Jeśli tarka już się stępiła, to czas ją zastąpić nową.

Jak wyczyścić zardzewiałą tarkę?

Trzeba pamiętać o tym, że tarki nie wystarczy tylko opłukać po każdym użyciu – koniecznie należy ją dokładnie umyć płynem do mycia naczyń, ponieważ pozostawione resztki żywności przyśpieszą proces korozji, czyli rdzewienia. Dlatego po każdym użyciu zamoczcie tarkę w misce z dodatkiem płynu do mycia naczyń i po kilku minutach umyjcie delikatnie gładką stroną gąbki. Od czasu do czasu przetrzyjcie tarkę gąbkę zamoczoną w roztworze wody i octu, który ma działanie antybakteryjne i zwalcza grzyby!

Genialny sposób na czyszczenie tarki. Wystarczy wziąć ten 1 owoc......
Adobe Stock
Newsy
Genialny sposób na czyszczenie tarki. Zrobicie to tym popularnym… owocem
Jak skutecznie wyczyścić tarkę, nie raniąc sobie palców i nie niszcząc gąbki? Ta metoda sprawdza się zawsze.

Tarka to prosty przyrząd kuchenny, niezbędny do starcia warzyw, owoców czy serów. Niektórzy używają dużych przestrzennych tarek z różnymi ostrzami, inni wolą używać osobnej tarki od warzyw, jeszcze innej do sera czy przypraw, np. gałki muszkatołowej. Wszyscy jednak mają ten sam problem: jak wyczyścić tarkę? Mamy prosty trik. Sprawdzona metoda na wyczyszczenie tarki Mycie tarki wcale nie jest łatwe. Usuwanie resztek żywności spomiędzy dziurkowanej powierzchni, może sprawiać trudności. Nie wystarczy przetrzeć przyrząd gąbką z detergentem. Każda gąbka czy ściereczka, zniszczy się na ostrej powierzchni i poza resztkami jedzenia, będziecie mieli do usunięcia spomiędzy dziurek także fragmenty tkaniny lub plastiku. Chcąc z kolei użyć druciaka do szorowania, tylko porysujecie i zniszczycie tarkę, nie mówiąc już o zagrożeniu poranienia palców. Trudność z wyczyszczeniem tarki jeszcze się zwiększa, gdy ścieraliście tłuste produkty np. żółty ser. Mamy jednak prosty sposób na oczyszczenie dziurkowanej powierzchni tarki i usunięcie z przyrządu zarówno resztek ścieranych produktów, jak i tłuszczu. Wykorzystajcie do tego zwykłą cytrynę. Sok z cytryny zawiera kwasy, które skutecznie usuną tłuszcz i inne zanieczyszczenia. Sposób czyszczenia tarki przy pomocy cytryny: Przekrójcie cytrynę na pół i trzyjcie nią po całej powierzchni trącej Odstawcie na 10 minut, żeby sok mógł wniknąć w tłuszcz  Opłuczcie pod strumieniem bieżącej, ciepłej wody, ostatecznie pozbywając się resztek jedzenia Dlaczego tarka rdzewieje i jak tego uniknąć? Najczęściej rdzewieją te tarki, na których zostawiacie zaschnięte jedzenie i zaczynacie czyścić nie po użyciu, ale dopiero przed kolejnym użyciem. Poprzylepiane resztki jedzenia i tłuszczu powodują,...

Trzecie ziemniaki na najmniejszych oczkach w tarce? To błąd. Są przeznaczone do tych produktów
własne
Newsy
Trzecie ziemniaki na najmniejszych oczkach w tarce? To błąd i strata czasu. Służą do czego innego
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w kuchni bez użycia tarki. Rozdrabnia się przecież na niej wiele potrzebnych produktów: owoce, warzywa, sery, a także czerstwe pieczywo. Czy wiecie jednak, co powinno się trzeć na jej najmniejszych oczkach? 

Tarka to wspaniałe urządzenie, które trze, jak również szatkuje i kroi. Dzięki niej uzyskacie nie tylko, klasyczne wiórki, lecz również plasterki i kawałki o różnych kształtach i wielkościach, o czym niestety często się zapomina. W zakresie tarcia to narzędzie oferuje szeroki zakres rozdrabniania, od całkiem pokaźnych drobin, aż po pył, który uzyskacie, trąc na jej chropowatej stronie.  Co można trzeć na najmniejszych oczkach tarki?  Chropowata strona tarki służy nie tylko do ucierania owoców i warzyw na miazgę. Jej przeznaczenie jest nieco inne i może wydać się niektórym z was zaskakujące. Na najmniejszych oczkach tego narzędzia kuchennego powinniście bowiem ucierać m.in. przyprawy. Jeżeli kupicie w sklepie gałkę muszkatołową lub cynamon w całości, wówczas musicie rozdrobnić je na tej właśnie stronie. Kupowanie niezmielonych przypraw daje wam pewność co do ich jakości i oryginalności. Starte na tarce laski cynamonu i gałka muszkatołowa zapewnią niepowtarzalny i intensywny aromat i smak ciastom, sosom oraz różnym daniom.  Małe oczka służą również do ucierania czekolady do deserów. Jeżeli przygotowujecie galaretkę z bitą śmietaną, lody, tort - to wówczas powinniście odwrócić tarkę na chropowatą stronę i rozdrobnić na niej kawałek czekolady. Wiórki tak zrobione będą wspaniałą dekoracją słodkich przysmaków. Również parmezan i inne twarde żółte sery dobrze jest trzeć w ten sposób. Wybór najmniejszych oczek zapewni bowiem powstanie puszystej chmurki wiórków, która znakomicie będzie się komponować z różnego rodzaju daniami z makaronu.  Małych oczek tarki nie należy za to wykorzystywać do tarcia ziemniaków na placki ziemniaczane. Nie dość, że w ten sposób wydłuży się ta i tak żmudna czynność, to na dodatek starte na drobny mak kartofle nie nadadzą się za bardzo do...

Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób
Adobe Stock
Newsy
Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób
Wiele osób nie zdaje sobie na co dzień sprawy, jak wielką rolę w kuchni odgrywa tarka. Idealnie nadaje się do starcia większości warzyw, sera żółtego czy zrobienia bułki tartej. Niestety ostrza tarki z czasem się zużywają. By naostrzyć tarkę, wystarczy zastosować jeden trik.

Wszystkie sprzęty czy akcesoria z czasem się zużywają. W konsekwencji nie są już tak skuteczne jak nowe. Aby nie kupować kolejnych dodatków, warto o nie wcześniej odpowiednio zadbać. Dzięki temu będą służyć przez wiele lat. Jednym z kuchennych akcesoriów, bez których gospodynie domowe nie wyobrażają sobie pracy w kuchni, jest tarka. Z pozoru prosty gadżet, ale niezwykle skuteczny i wszechstronny. Zdecydowanie ułatwia przygotowanie wielu dań.  Tępa tarka kuchenna Wysoka częstotliwość wykorzystywania tarki kuchennej, na co dzień przyczynia się do nadmiernej jej eksploatacji. Wynikiem tego jest stępienie ostrzy. Wtedy starcie nawet marchewki może być sporym wysiłkiem. Wówczas sporo osób pozbywa się pozornie zużytego gadżetu na rzecz nowego. Jednak to jest błędne koło, gdyż wystarczy odpowiednia dbałość o posiadane akcesoria. Jak naostrzyć tarkę? Aby przywrócić stan pierwotny tego dodatku, należy zastosować prosty patent. Przygotujcie dwa rodzaje papieru ściernego, o gradacji 240 oraz o gradacji 800. Dobrze ułóżcie tarkę na blacie. Trzymając ją za rączkę, przecierajcie najpierw papierem o mniejszej gradacji w przeciwnym kierunku do tarcia warzyw. Wówczas zeszlifujecie wypukłe krawędzie oczek. Po około 40 przetarciach, zmieńcie papier na ten o większej gradacji, by ostatecznie wygładzić powierzchnię. Po zakończonym ostrzeniu, dokładnie ją umyjcie. Wykorzystanie tarki w kuchni Niewiele osób wie o wszystkich zastosowaniach kuchennej tarki. To przyrząd, który zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni. Każda strona tarki służy do innych funkcji: największe oczka - idealne do ścierania sera żółtego, warzyw czy owoców, mniejsze oczka - świetnie sprawdzają się do rozdrabniania, na mniejszych oczkach można zetrzeć czerstwe pieczywo,...

Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia
Flickr
Newsy
Trzecie te produkty na metalowej tarce? Natychmiast przestańcie, to niekorzystne dla zdrowia
Metalowa tarka to sprzęt, który jest nieodzowny w każdej kuchni. Pozwala rozdrobnić owoce i warzywa do wielu pysznych dań. Jak się jednak okazuje, tarcie ich o aluminium wpływa negatywnie na niektóre spośród przetwarzanych w ten sposób produktów.  

Duszone buraczki, placki ziemniaczane, surówka z marchewki czy szarlotka nie mogą się obejść bez mocno rozdrobnionych surowców za pomocą tarki. W przypadku niektórych z nich warto jednak przemyśleć stosowanie aluminiowej tarki i rozdrobnić je w inny sposób.  Jakich produktów nie powinno się trzeć na tarce?  Istnieją trzy produkty, których lepiej nie ucierać na tym metalowym sprzęcie. Są to:  jabłka,   pomidory,  cytrusy.  Pierwszy z nich jest nagminnie rozdrabniany za pomocą metalowych tarek i wykorzystywany w startej formie zarówno do surówek, jak i deserów. Dlaczego nie powinniście trzeć jabłek? Ponieważ zawarty w nich kwas jabłkowy wchodzi w reakcję z metalem. To samo dotyczy kwasu winnego i cytrynowego, które występują w pomidorach i cytrusach. W wyniku reakcji chemicznej z aluminium i innych niebezpiecznych metali z których dawniej robiono tarki pozbawia się te owoce i warzywa enzymów i witamin, tym samym czyniąc je bezwartościowymi. W przypadku pomidorów jest nawet gorzej, po rozdrobnieniu na aluminiowej tarce stają się one szkodliwe dla organizmu.  Czym zastąpić aluminiową tarkę?  Jeżeli musicie zetrzeć któreś z tych warzyw lub owoców, to zaopatrzcie się w tarkę stalową, szklaną lub wykonaną z innego bezpiecznego czy metalu. Są równie skuteczne jak stare tarki aluminiowe, a do tego ich ceny nie odbiegają aż tak daleko od cen tarek metalowych. Taka zamiana, będzie z niewątpliwą korzyścią dla waszego zdrowia.  Różne zastosowania tarek metalowych  Tarki metalowe potrafią rozdrobnić nie tylko owoce i warzywa. Chociaż to właśnie po tego typu produkty trze się na nich najczęściej. To świetny sprzęt do przetwarzania również innych pokarmów, np. sera lub czekolady. Niektóre z tarek...