Słyszeliście o naturalnych antydepresantach? To produkty, które dobrze wpływają na nastrój, ponieważ zawierają składniki, które pomagają organizmowi w produkcji neuroprzekaźników, a w rezultacie w przewodzeniu impulsów nerwowych. Należy do nich między innymi gorzka czekolada. Co jeszcze znajduje się na tej liście?

Dlaczego czekolada pomaga w walce ze stresem i przygnębieniem?

Tajemnicą antystresowego działania czekolady, jest zawarty w niej magnez. To jeden z pierwiastków, które wpływają na zachowanie dobrego samopoczucia. Zapewnia prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych, działa kojąco na psychikę, a także pozwala uniknąć bezsenności.

Czekolada podnosi też poziom serotoniny w mózgu, nazywanej hormonem szczęścia. Badania udowodniły, że czekolada o wysokiej zawartości kakao, zawiera fenyloetyloaminę, która stymuluje układ nerwowy, pobudza wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin) oraz wzmacnia działanie dopaminy, która jest odpowiedzialna za odczuwanie przyjemności.

Ważne jednak, aby możliwie była to jak najbardziej „czysta” czekolada. Najwięcej wartościowych składników odżywczych zawierają beztłuszczowe składniki ziarna kakaowego. Znajdują się w nich przeciwutleniacze, alkaloidy np. kofeina i takie składniki mineralne jak żelazo, magnez, sód i potas.

Zobacz także:

Poznajcie 3 inne substancje poprawiające nastrój

Nie tylko czekolada ma działanie antystresowe. Oto substancje, które także pomagają radzić sobie z obniżonym nastrojem i wracać do równowagi po stresującym dniu:

Kwasy omega-3.

Pozytywnie wpływają na produkcję dopaminy, serotoniny i endorfin. Regularne spożywanie produktów zawierających kwasy omega-3 pomaga obniżać poziom stresu, działa relaksująco i wpływa na ogólną poprawę samopoczucia. Znajdziecie je w:

  • Tłustych rybach
  • Orzechach
  • Siemieniu lnianym

Witamina D

Witamina D ma szerokie działanie na organizm, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie wielu układów i narządów, w tym układu nerwowego. Znajdziecie ją w:

  • Tłustych rybach morskim, takich jak śledź, makrela i łosoś
  • Nabiale, zwłaszcza serach żółtych i maśle oraz żółtkach jaj
  • W roślinach występuje w postaci ergokalcyferolu, czyli witaminy D2. Jest np. w grzybach i drożdżach
  • W produktach fortyfikowanych witamina D, np. mieszankach dla niemowląt czy mlekach roślinnych

Przeciwutleniacze

Produkty mające działanie przeciwutleniające, pomagają walczyć z nadmiarem wolnych rodników powstałych na skutek działania stresu oksydacyjnego. Wiele z nich można poznać po… kolorze. Naturalne barwniki, jakie zauważamy w roślinach są źródłem cennych składników i mają właściwości prozdrowotne. Szukajcie ich w:

  • Zielonej sałacie i innych warzywach w kolorze zielonym. Rośliny zawdzięczają kolor zawartemu w liściach chlorofilowi
  • Marchwi, papryce i pomidorach, czyli warzywach o pomarańczowo-czerwonej barwie, ponieważ zawierają karotenoidy
  • Jabłkach, które swój kolor zawdzięcza antocyjanom

Poza składem o działaniu prozdrowotnym jedzenie kolorowych warzyw ma jeszcze jedną zaletę: nie tylko zapach i smak, ale też wygląd dania świadczy o jego atrakcyjności, a jedzenie apetycznych kolorowych dań samo w sobie poprawia nastrój.

Źródło: radiozet.pl