Starzenie się organizmu, oraz widoczne gołym okiem starzenie się skóry, to nieuniknione zmiany, które zachodzą u każdego. W efekcie następuje spowolnienie procesów metabolicznych, spadek wydajności układu odpornościowego, obniżenie sprawności fizycznej, a także, między innymi, utrata kolagenu w organizmie. A to białko ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry.

Rola kolagenu w organizmie

Kolagen jest podstawowym budulcem tkanki łącznej. Wchodzi w skład kości, skóry, stawów i rogówki oka. Nadaje im elastyczności, sprężystości, zachowuje optymalne nawilżenie skóry i ma wpływ na jej regenerację.

Z wiekiem organizm wytwarza coraz mniej kolagenu, co prowadzi do wysuszenia skóry i powstawania zmarszczek. Dostępne są na rynku preparaty kolagenowe, które pozwalają poprzez suplementację zwiększyć jego ilość, jednak naturalnym źródłem kolagenu dla człowieka jest żywność.

Za pomocą diety można zwiększać ilość kolagenu. Szczególnie bogata w ten rodzaj białka jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Jednak są także produkty żywnościowe, które niszczą kolagen. Ich jedzenie przyczynia się z kolei do szybszego starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Warto całkowicie usunąć je z jadłospisu i listy zakupów.

Zobacz także:

Produkty, które najlepiej całkowicie usunąć z diety

Jeśli chcecie uniknąć zbyt wczesnego starzenia się skóry, szarego i wysuszonego naskórka oraz tworzących się milionów zmarszczek, przestańcie jeść produkty, które niszczą kolagen zgromadzony w organizmie.

Oto one:

  • Produkty o wysokim indeksie glikemicznym jak białe pieczywo, w tym bułki, ciastka, a także makarony. Te produkty podnoszą stężenie cukru we krwi, a to prowadzi do glikacji, czyli niszczenia białek podporowych skóry – kolagenu i elastyny.
  • Wędliny, kiełbasy mogą zawierać szkodliwe azotyny i azotany, które powodują rozwój stanów zapalnych w organizmie i powstawanie zmarszczek. Duże ilości sodu, które zawierają wyroby wędliniarskie powoduje wysuszenie skóry i osłabię wytwarzanie kolagenu. W rezultacie uszkadzają skórę.
  • Cukier i jego pozornie zdrowsze zamienniki, czyli słodziki, także wpływają negatywnie na kondycję skóry. Te substancje biorą udział w procesie glikacji, przez co osłabiają siłę i elastyczność kolagenu i elastyny. Negatywnie na wygląd skóry i ilość zmarszczek działa nie tylko spożywanie samego cukru, ale też dań gotowych, do których cukier w dużych ilościach jest dodawany. Są to słodycze, gotowe sosy, napoje, jogurty owocowe, zupy instant, a także wszelkie inne dania gotowe.

Źródło: msn.pl, cosdlazdrowia.pl