Niewiele z nas zastanawia się nad pożytecznością wody po gotowaniu ryżu. To duży błąd! Czego możemy się po niej spodziewać? 

Właściwości zdrowotne wody po gotowaniu ryżu

Domyślamy się, że wodę po gotowaniu ryżu traktujecie jak zwykły odpad i po zakręceniu gazu wylewacie ją do zlewu. Postępując tak - marnujemy jej niezwykły potencjał. Jedyny warunek, który umożliwi jej ponowne wykorzystanie to brak soli dodanej podczas jej gotowania

Pewnym nietypowym zastosowaniem wody po ryżu jest użycie jej podczas biegunki, wymiotów czy nudności. Dzięki niej dużo łatwiej uporacie się z dolegliwościami układu trawiennego. Do ostudzonej wody po gotowaniu ryżu dodać tym razem szczyptę soli. Wystarczą 3 małe szklanki dziennie by uwolnić się od męczącego problemu.

Zastosowanie wody po gotowaniu ryżu w kuchni

Szklanka takiej wody to prawdziwy zastrzyk energii. Macie wieczorny trening? Wypijcie szklankę z wodą po gotowaniu ryżu 30 minut przed wysiłkiem. Jeśli wolicie bardziej wyrazisty smak, wystarczy dodać do niej miód albo korzenne przyprawy. Dzięki tak sporządzonemu napojowi zmęczenie minie, jak ręką odjął.

Zobacz także:

Zamiast kranówki do bulionów i sosów dodajcie po wodę ryżową. Nadaje się do podlewania duszonego mięsa czy podczas robienia domowych wypieków np. pizzy. Jeśli jej wcześniej nie posoliliście, może być pełnowartościową bazą koktajlu.

Woda po ryżu to bogactwo składników, które osiadają w wodzie po jego gotowaniu. Cechuje się wysoką zawartością witaminy z grupy B, kwasu foliowego, żelaza, potasu, magnezu oraz cynku.

Woda po gotowaniu ryżu zastąpi tonik do twarzy

Woda po gotowaniu ryżu znalazła szerokie zastosowanie w krajach dalekowschodnich. Azjatyckie kobiety słyną z promiennej cery i zdrowych włosów. Woda, która pozostaje po gotowaniu białego ryżu, zawiera bowiem mnóstwo składników dobroczynnie działających na organizm człowieka oraz na urodę. 

Wystarczy, że macie pojemnik z atomizerem. Ugotowaną i ostudzoną wodę po ryżu przelewamy do szklanego opakowania i przechowujemy w lodówce do około tygodnia. Ryżowy tonik należy stosować 2 razy dziennie. Rano tuż po przebudzeniu i wieczorem po umyciu twarzy. Doda skórze widocznego blasku.

Możecie spryskać nią twarzy lub wylać odrobinę na wacik i delikatnie przetrzeć nim skórę.

Jak przygotować płukankę do włosów?

Innym zastosowaniem wody ryżowej jest płukanka do włosów, której nie trzeba przygotowywać w żaden specjalny sposób. Wystarczy zanurzyć włosy w ciepłej wodzie ryżowej, odczekać pełne 5 do 10 minut, a następnie dokładnie spłukać. Efekt ryżowej płukanki to grubsze i lepiej się układające włosy.

Legendy głoszą, że właśnie dzięki temu Azjatki mają tak grube i lśniące włosy.

Spróbujecie tego w domu?