Choć drożdże kojarzą się głównie z wypiekami, są wykorzystywane nie tylko do pieczenia ciast czy smażenia drożdżowych placków. Są też popularnym składnikiem kosmetyków, wykorzystywanym do pielęgnacji skóry i włosów. Mają wiele właściwości zdrowotnych. Pomagają przy anemii, zaburzeniach odporności, wzdęciach, cukrzycy i zespole jelita drażliwego. Podpowiadamy jak nie spożywać drożdży, a w jakiej formie dobrze wpływają na organizm.

Drożdże – najgorszy i najlepszy sposób użycia

Drożdże piekarskie to żyjący mikroorganizm, pełen wartościowych składników. Czy można je jeść na surowo, żeby zachować jak najwięcej wartości odżywczych?

To właśnie warto wiedzieć. Choć pod wpływem temperatury wiele właściwości tracimy, jednak drożdży nie wolno jeść na surowo. Jedzenie nieprzetworzonych drożdży wywołuje problemy żołądkowe i jelitowe. Warto zapamiętać więc, że surowych drożdży nie należy jeść, podobnie jak nie jemy surowych ziemniaków.

Najlepsze efekty uzyskacie, gdy przygotujecie napój drożdżowy. Ważne jest, aby użyć takich ilości składników, jakie zostały wskazane w przepisie i nie zwiększać ich. Także, jak podano w recepturze, do przygotowania napoju należy użyć gorącego mleka. Drożdżowa terapia nie powinna trwać dłużej niż 40 dni.

Zobacz także:

Składniki:

  • 2-3 gramy świeżych drożdży
  • 1 szklanka mleka

Przygotowanie:

  1. Świeże drożdże rozkruszcie palcami i umieśćcie w misce lub kubku.
  2. Zalejcie rozkruszone drożdże szklanką gorącego mleka i bardzo dokładnie wymieszajcie.

Właściwości zdrowotne drożdży

Drożdże są skarbnicą witamin i minerałów. Zawierają dużo witamin z grupy B: Witaminę B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 oraz B12. Są także źródłem witaminy E. Znajdziemy w nich także prowitaminę D2, cysteinę i glutation.

Minerały, które możemy czerpać z drożdży to: fosfor, cynk, magnez, wapń, żelazo, duże ilości potasu, selen, jod i chrom i mangan. Mikroorganizmy zawierają także inne składniki odżywcze jak enzymy, biotyny, białka i aminokwasy.

Dzięki dodatkowi tego składnika ciasto drożdżowe, do którego jest najczęściej go używamy, jest uznawane za najzdrowszy rodzaj ciasta. Oczywiście, do ogólnej oceny wpływu wypieków na zdrowie należy wliczyć także inne składniki np. ilość cukru, jaj czy tłuszczu, jednak traktując ciasto drożdżowe jako bazę, można powiedzieć, że lepiej sięgać po nie, niż po ciasta kruche, francuskie i inne, niezawierające drożdży, a za to większe ilości tłuszczu.

Źródło: interia.pl, zdrowie.trójmiasto.pl, medonet.pl