Dlaczego rosół kwaśnieje podczas burzy?
Adobe Stock
Newsy

Nigdy nie gotujcie rosołu, gdy za oknem szaleje burza. Nasze babcie już od dawna o tym wiedziały

Choć burza i rosół na pierwszy rzut oka nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, to jednak na siebie oddziałują. Okazuje się, że gotowana w towarzystwie piorunów zupa… kwaśnieje!

Zgodnie z ludowymi wierzeniami, w czasie burzy nie powinniście gotować rosołu. Choć wydaje się to dziwne, warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na smak tej tradycyjnej, polskiej zupy. Powstające „pod piorunami” danie w mig staje się kwaśne. Doświadczone gospodynie z pewnością potwierdzą tę teorię. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego rosół kwaśnieje podczas burzy?

Na kwaśnienie rosołu podczas burzy nie ma jednoznacznego wytłumaczenia. Naukowcy opracowali jednak kilka prawdopodobnych teorii, które mają pomóc zrozumieć gospodyniom, dlaczego ich danie nie wychodzi. Oto najważniejsze z nich.

Rosół kwaśnieje po uderzeniu pioruna

Zgodnie z pierwszą teorią zupa kwaśnieje od uderzenia pioruna. Bowiem naelektryzowane w ten sposób powietrze sprawia, że z gotowanych warzyw wydziela się więcej niż zwykle kwasów. Jak wiadomo rosół nie mógłby istnieć bez marchewki, pietruszki, pora, cebuli i selera. Tak więc nic dziwnego, że zupa staje się niesmaczna.

Rosół kwaśnieje przez niskie ciśnienie

Niektórzy naukowcy twierdzą również, że gotowany w czasie burzy rosół kwaśnieje z uwagi na bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Mówiąc prościej, woda zawsze wrze w temperaturze 100 st. C. Podczas burzy zaczyna wrzeć w o wiele niższej temperaturze co sprawia, że zupa się nie dogotowuje i kwaśnieje. To właśnie dlatego, na szczycie bardzo wysokiej góry nie da się zaparzyć herbaty.

Rosół kwaśnieje przez bakterie

Naukowcy udowodnili, że podczas burzy wzrasta liczba bakterii odpowiedzialnych za rozkład żywności. To właśnie dlatego gotowany wówczas rosół tak szybko się psuje i jest niezdatny do spożycia.

Rosół kwaśnieje przez naelektryzowane sfery

Ostatnia grupa ekspertów twierdzi, że rosół może kwaśnieć, ponieważ w czasie burzy tworzą się tak zwane naelektryzowane sfery (obszary, które nagle pojawiają się i znikają). To właśnie one sprawiają, że zupa się psuje.

Inne powody przez które rosół kwaśnieje

Jeśli wasz rosół nie był przygotowywany w czasie burzy, a mimo to skwaśniał, prawdopodobnie użyte do jego ugotowania składniki były nieświeże. Być może mięso było stare lub złej jakości. Podobnie jeśli chodzi o warzywa. 

Przyczyną, dla której rosół, jak i każda inna zupa, kwaśnieje jest również sposób jej przechowywania. Pamiętajcie, by po ugotowaniu oddzielić wywar od pozostałych składników, poczekać aż ostygnie, a następnie przelać do odpowiedniego pojemnika i umieścić w lodówce. 

Jeśli chcecie odgrzać rosół na drugi dzień, wyjmijcie z chłodziarki tylko tyle wywaru, ile zjecie. Nie podgrzewajcie całego garnka. To też przyspiesza proces kwaśnienia zupy.

rosół przepis
Flickr
Newsy
Rosół nie skwaśnieje, jeśli po jego ugotowaniu nie zrobicie 1 błędu. Genialny trik babć
Rosół skwaśnieje, jeśli nie zadbacie o to po jego ugotowaniu. I wcale nie chodzi tu o burzę lub pozostawienie garnka poza lodówką. Sprawdźcie nasze wskazówki, co robić, żeby rosół nie skwaśniał i jak ugotować bulion idealny.

Czy rosół to najprostsza zupa, jaka istnieje? W końcu wystarczy zalać wodą mięso, warzywa, dodać przyprawy i gotowe? A jednak ugotowanie smacznego rosołu jest pewną sztuką i warto znać sposoby, dzięki którym bulion wyjdzie idealny. Zebraliśmy poniżej sposoby naszych mam i babć, które najlepiej wiedzą jak ugotować przepyszny rosół! Ale zacznijmy od tego, co zrobić, żeby ten świeży i wychuchany rosół nie skwaśniał po ugotowaniu - niestety zdarza się to często i mąci całą kulinarną radość. Dlaczego rosół szybko kwaśnieje? Zdarzyło się wam kiedyś, że ugotowany rano rosół już wieczorem zaczął nieprzyjemnie pachnieć? Popełnianie jednego prostego błędu sprawia, że nawet szybkie schowanie zupy do lodówki nie uratuje jej przed skwaśnieniem. Winowajcą jest… cebula! To warzywo powoduje, że zupa zaczyna szybko kwaśnieć i nawet po kilkunastu godzinach od przygotowania rosół może być już do wyrzucenia. Jak temu zaradzić? Wystarczy po ugotowaniu bulionu od razu wyciągnąć z niego warzywa i zostawić w garnku samo mięso. Jeżeli zostawicie w nim cebulę i pora, to niestety - zupa się zepsuje. Pamiętajcie też, że rosół gotowany podczas burzy kwaśnieje bardzo szybko - a wtedy nawet wyjęcie cebuli i pora nie pomoże! Sposoby na smaczny rosół Jeżeli będziecie trzymać się tych wskazówek, to wasz rosół na pewno zawsze wyjdzie smaczny: Mięso – dobry rosół musi mieć solidną bazę! Najlepszy to taki gotowany na kilku rodzajach mięsa. Absolutnie nie odcinajcie kawałków tłuszczu! To właśnie jemu zupa zawdzięcza doskonały smak. Rosół warto ugotować np. na drobiowych korpusach i udkach, żeberkach wołowych albo szyi czy golonce z indyka. Możecie eksperymentować i zrobić także rosół z kaczki lub...

jak uratować słony rosół
AdobeStock
Newsy
Rosół wyszedł zbyt ostry? Nie wylewajcie go. Uratujecie go dodając 1 produkt
Jak uratować za ostry rosół? Poznajcie ten prosty sposób!

Mówi się, że gdy człowiek jest zakochany, to zawsze przesoli zupę. Podobne przesądy dotyczą gotowania i pieczenia przy pełni księżyca albo podczas burzy. Ile w tym prawdy? Niektóre z tych wierzeń nie wzięły się znikąd! Wiele wskazuje na przykład na to, że wyładowania elektryczne w trakcie burzy, mają wpływ na większe wydzielanie się kwasów ze składników znajdujących się w zupie. Dlatego właśnie rosół gotowany w momencie, gdy za oknem szaleje burza z piorunami szybciej kwaśnieje. Zwykle jednak zbyt słony lub ostry rosół nie wynika z warunków atmosferycznych, a zwykłej nieuwagi lub niewiedzy. Na szczęście można go łatwo uratować! Jak uratować zbyt ostry lub słony rosół? Za ostry albo za słony rosół, to prawdziwa zmora każdego kucharza. Ugotowanie tej zupy zajmuje trochę czasu, dlatego żal ją wylewać gdy nie wyjdzie! Poznajcie łatwe triki na złagodzenie smaku rosołu: Dodajcie warzywa Do zupy wystarczy wrzucić jednego ziemniaka i gotować go chwilę w rosole, a następnie wyrzucić. Warzywo powinno „wsiąknąć” całą sól! Innym sposobem jest wrzucenie do rosołu dodatkowych marchewek które sprawią, że zupa będzie słodsza. Nie wszystkim jednak odpowiada słodki smak rosołu, dlatego lepiej wypróbować trik z ziemniakiem. Dolejcie wody Najprostszy i najszybszy sposób. Po prostu część rosołu przelejcie do drugiego garnka i uzupełnijcie go gorącą wodą. Przepis na dobry rosół By mieć pewność, że rosół nie wyjdzie zbyt ostry ani słony, róbcie go z zachowaniem odpowiednich proporcji: Składniki: 3 litry wody 1,5 kg mięsa z kurczaka (cały kurczak albo jego części, czyli skrzydełka, udka albo korpus) 2 pietruszki 2 marchewki Ćwierć selera Kawałek pora 1 cebula 4 ziarna ziela angielskiego...

Mleko kwaśnieje w burz
Newsy
Wiecie, dlaczego mleko kwaśnieje podczas burzy? Odpowiedź zaskakuje
Przytrafiło się to wam kiedyś? Sprawdźcie dlaczego!

Wasze mamy lub babcie przestrzegały, żeby nie gotować rosołu ani nie zostawiać mleka poza lodówką w burzę, bo skwaśnieją? Jeśli nigdy wcześniej o tym nie słyszeliście, może się wam to wydać bardzo dziwne. Dlaczego burza miałaby odpowiadać za kwaśnienie mleka? Okazuje się, że można znaleźć naukowe wyjaśnienie tego zjawiska. Kwaśnienie mleka w burzę Mleko zostawione na blacie lub stole (poza lodówką) podczas burzy, skwaśnieje. Brzmi to trochę jak zabobon. W jaki sposób pogoda miałaby wpływać na mleko, które macie w mieszkaniu? Wiele osób podaje anegdotyczne dowody, że miało to u nich miejsce. Naukowcy nie wykazali jednoznacznie, że mleko zawsze kwaśnieje podczas burzy. Ta teoria dalej jest niepotwierdzona, ale spróbowano znaleźć logiczne wyjaśnienie dla tego niezwykłego zjawiska. Są dwie teorie, które mogą wpływać na kwaśnienie mleka podczas burzy. Dlaczego mleko kwaśnieje w trakcie burzy? Warto na początku podkreślić, że teoria o mleku kisnącym w burzę, dotyczy mleka stojącego poza lodówką. Może mieć to kluczowe znaczenie przy próbie wytłumaczenia, dlaczego się tak dzieje. Najbardziej prawdopodobna jest jedna z tych wersji: Ozon odpowiada za kwaśnienie mleka Podczas burzy w atmosferze dochodzi do wyładowań elektrycznych. W trakcie powstaje między innymi ozon, czyli nietypowo skonstruowana cząsteczka tlenu. Według jednaj z teorii, to właśnie zawartość ozonu w powietrzu jest odpowiedzialna za przedwczesne kwaśnienie rosołu. Ozon ma bowiem właściwości utleniające różne substancje, w tym wypadku miałby oddziaływać na mleko. Teoria ta nie jest jednak zbyt prawdopodobna, ponieważ ilości ozonu powstające podczas burzy nie byłyby wystarczające do tego, aby przekształcić tak mleko w jedną noc. Burza zbiega się z innymi okolicznościami Bardziej prawdopodobna teoria to ta,...

Rosół
Newsy
Rosół ma taki smak? Pod żadnym pozorem go nie jedzcie. Możecie mieć problemy ze zdrowiem 
Wypatrujcie tych oznak! Taki rosół może wam bardzo zaszkodzić!

Rosół to chyba najbardziej klasyczna zupa w Polsce. Podaje się go podczas wielu uroczystości, a także w wielu polskich domach, zwykle je się rosół na niedzielny obiad. Rosół ma naprawdę wielu wielbicieli. Niektórzy chętnie zajadaliby się nim pewnie codziennie. Koniecznie musicie poznać niepokojące zmiany w rosole, które zwiastują, że nie jest już świeży i nie powinniście go jeść! Kiedy zabieracie się za gotowanie rosołu, od razu robicie ogromny gar, który macie zamiar jeść przez kilka dni? To dobrze, rosół może być składnikiem wielu pysznych dań. Pamiętajcie jednak, że ma on ograniczoną przydatność do spożycia. Lepiej zaproście na niedzielny rosół rodzinę lub znajomych, zamiast przechowywać go zbyt długo, bo może okazać się, że rosół będzie nieświeży szybciej niż wam się wydaje! Jak rozpoznać zepsuty rosół? Rosół, który jest wywarem mięsnym i warzywnym, stanowi wręcz idealną pożywkę dla bakterii. Mikroby rozwijają się w rosole bardzo szybko. Musicie używać wszystkich zmysłów, by rozpoznać już pierwsze objawy zepsutego rosołu. Smak nieświeżego rosołu Najlepszym zmysłem do rozpoznania nieświeżego rosołu, będzie zmysł smaku. Niepokojąca jest każda zmiana smaku zupy. Nie jedzcie rosołu, gdy kwaśnieje (nawet lekko!) lub staje się gorzkawy. Może skończyć się to poważnymi problemami żołądkowymi. Bądźcie wyczuleni na wszystkie zmiany smaku rosołu. Wygląd nieświeżego rosołu Rozpoznanie nieświeżego rosołu po wyglądzie, może nie być takie proste. Na pewno znakiem, który powinien wzbudzić wasze podejrzenia, jest jednak pienienie się rosołu. Jeśli podczas podgrzewania wytwarza się w rosole piana, posmakujcie go, bo może nie być już świeży. Jak długo można przechowywać rosół? Rosół najlepiej przechowywać w...