Zgodnie z ludowymi wierzeniami, w czasie burzy nie powinniście gotować rosołu. Choć wydaje się to dziwne, warunki atmosferyczne mają ogromny wpływ na smak tej tradycyjnej, polskiej zupy. Powstające „pod piorunami” danie w mig staje się kwaśne. Doświadczone gospodynie z pewnością potwierdzą tę teorię. 

Dlaczego rosół kwaśnieje podczas burzy?

Na kwaśnienie rosołu podczas burzy nie ma jednoznacznego wytłumaczenia. Naukowcy opracowali jednak kilka prawdopodobnych teorii, które mają pomóc zrozumieć gospodyniom, dlaczego ich danie nie wychodzi. Oto najważniejsze z nich.

Rosół kwaśnieje po uderzeniu pioruna

Zgodnie z pierwszą teorią zupa kwaśnieje od uderzenia pioruna. Bowiem naelektryzowane w ten sposób powietrze sprawia, że z gotowanych warzyw wydziela się więcej niż zwykle kwasów. Jak wiadomo rosół nie mógłby istnieć bez marchewki, pietruszki, pora, cebuli i selera. Tak więc nic dziwnego, że zupa staje się niesmaczna.

Rosół kwaśnieje przez niskie ciśnienie

Niektórzy naukowcy twierdzą również, że gotowany w czasie burzy rosół kwaśnieje z uwagi na bardzo niskie ciśnienie atmosferyczne. Mówiąc prościej, woda zawsze wrze w temperaturze 100 st. C. Podczas burzy zaczyna wrzeć w o wiele niższej temperaturze co sprawia, że zupa się nie dogotowuje i kwaśnieje. To właśnie dlatego, na szczycie bardzo wysokiej góry nie da się zaparzyć herbaty.

Zobacz także:

Rosół kwaśnieje przez bakterie

Naukowcy udowodnili, że podczas burzy wzrasta liczba bakterii odpowiedzialnych za rozkład żywności. To właśnie dlatego gotowany wówczas rosół tak szybko się psuje i jest niezdatny do spożycia.

Rosół kwaśnieje przez naelektryzowane sfery

Ostatnia grupa ekspertów twierdzi, że rosół może kwaśnieć, ponieważ w czasie burzy tworzą się tak zwane naelektryzowane sfery (obszary, które nagle pojawiają się i znikają). To właśnie one sprawiają, że zupa się psuje.

Inne powody przez które rosół kwaśnieje

Jeśli wasz rosół nie był przygotowywany w czasie burzy, a mimo to skwaśniał, prawdopodobnie użyte do jego ugotowania składniki były nieświeże. Być może mięso było stare lub złej jakości. Podobnie jeśli chodzi o warzywa. 

Przyczyną, dla której rosół, jak i każda inna zupa, kwaśnieje jest również sposób jej przechowywania. Pamiętajcie, by po ugotowaniu oddzielić wywar od pozostałych składników, poczekać aż ostygnie, a następnie przelać do odpowiedniego pojemnika i umieścić w lodówce. 

Jeśli chcecie odgrzać rosół na drugi dzień, wyjmijcie z chłodziarki tylko tyle wywaru, ile zjecie. Nie podgrzewajcie całego garnka. To też przyspiesza proces kwaśnienia zupy.