Przyrządzany z gotowanych suszonych owoców kompot to istny rarytas. Niegdyś serwowano go zimą do każdego obiadu, dzisiaj pije się go jedynie raz do roku – podczas wigilijnej kolacji. 

Kompot z suszu bardzo dobrze gasi pragnienie, zawiera dużo błonnika, witamin, potasu i żelaza. Mogłoby się więc wydawać, że jest niesamowicie zdrowy. Sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

Sklepowe suszone owoce to zły wybór

O ile owoce, z których przyrządzacie kompot zostały zebrane z własnego sadu, a następnie ususzone w domowych warunkach, z pewnością napój wam nie zaszkodzi. Prawda jest jednak taka, że w niewielu domach przygotowuje się go z tak zaufanych produktów. 

Nie jest tajemnicą, że ludzie żyją dzisiaj w ogromnym pośpiechu. Mało kto przygląda się etykietom i spędza czas na myśleniu o zdrowych i nieprzetworzonych produktach. Z reguły, jeśli coś wygląda zdrowo to uznajemy, że takie właśnie jest. Przecież, co złego mogą w sobie kryć suszone owoce!

Zobacz także:

To podejście okazuje się zgubne. Bowiem znajdujące się na sklepowych półkach suszone owoce w rzeczywistości są żywnością mocno przetworzoną. W ich składzie można znaleźć mnóstwo konserwantów, olejów mineralnych, cukru, a także dwutlenku siarki. Ich spożywanie bardzo negatywnie wpływa na ludzki organizm.

Te dodatki szkodzą waszemu zdrowiu

Dodatek siarki ma przede wszystkim przedłużyć termin przydatności produktu. Związek nie tylko przyspiesza proces jego suszenia, ale również sprawia, że na owocach nie tworzy się pleśń. Siarkowanie wpływa także na wygląd bakalii – dzięki niemu wydają się pełniejsze, ładniejsze i dojrzalsze. Niestety, ten proces pozbawia owoców wszelkich cennych właściwości.

Należy również pamiętać, że spożywanie na co dzień dużej ilości produktów wysoce przetworzonych, może bardzo negatywnie wpływać na wasze zdrowie. Kompot z sklepowych suszonych owoców może więc przyczynić się między innymi do problemów z odchudzaniem, bólów głowy oraz problemów skórnych.

W kupnych owocach suszonych nie brakuje również cukru. I bynajmniej nie chodzi tutaj o ten naturalnie występujący, tylko dodany.  Nie od dziś wiadomo, że produkt ten, spożywany w dużych ilościach, jest przyczyną wielu groźnych chorób - otyłości, cukrzycy czy miażdżycy.