Awokado to jeden z niewielu produktów spożywczych, co do których dietetycy nie mają żadnych zastrzeżeń. Owoc nie tylko znakomicie reguluje ciśnienie krwi, wpływa na prawidłową pracę serca i układu nerwowego, ale również wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe oraz pozytywnie wpływa na oczy.

Ten pochodzący z Meksyku owoc możecie spożywać między innymi w formie kremowego sosu sałatkowego, pysznego smoothie, guacamole czy dodatku do drinków. Nie brakuje też tych, którzy jedzą go w niezmienionej postaci, na przykład na kanapce lub obok jajecznicy.

Niestety, większość osób nie ma pojęcia, że skórka awokado jest równie cenna co sam miąższ i wyrzuca ją do kosza. To duży błąd. Produkt, mimo że niejadalny, idealnie sprawdza się chociażby w kosmetyce. Przeczytajcie o jego niesamowitych zastosowaniach.

Maseczka

Zawarte w skórce z awokado kwasy tłuszczowe, bardzo pozytywnie wpływają nie tylko na waszą skórę, ale również włosy. Właśnie dlatego produkt idealnie sprawdzi się jako baza maseczki.  Wystarczy go rozdrobnić i zmieszać z miodem lub jogurtem, a następnie nanieść na wymagające pomocy miejsca. Po 20 minutach powinniście zmyć maź przy pomocy letniej wody i gotowe! Wasze włosy i skóra będą odżywione, jak nigdy.

Zobacz także:

Peeling

Skórka z awokado pozwoli wam się również pozbyć problemu szorstkości na łokciach, kolanach, a nawet piętach. Wystarczy, że będziecie regularnie nacierać nią wspomniane, newralgiczne miejsca. Najlepiej będzie robić to w wannie – po wpływem wody skórka wytworzy naturalny olejek. Po kilkunastu dniach poczujecie znaczną różnicę. 

Herbata

Zarówno skórki, jak i pestka z awokado, idealnie nadają się do przyrządzenia... herbaty. Wystarczy je wysuszyć, zmielić, a następnie umieścić w filiżance i zalać wrzątkiem. Tak przygotowany napój możecie dosłodzić miodem. Będzie smakować wybornie.