Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie ile kalorii powinniśmy spożywać dziennie. To, ile kalorii człowiek powinien dostarczać sobie dziennie wraz z pożywieniem, zależy od bardzo wielu czynników.

Inne zapotrzebowanie energetyczne ma organizm dziecka w fazie intensywnego wzrostu, a inne osoby dojrzałej, u której metabolizm zwalnia i która będzie tyła bardzo szybko w przypadku dostarczenia sobie zbyt dużej liczby kalorii, które nie zostaną spalone.

Ile powinien jeść pracownik fizyczny, a ile umysłowy?

Innej ilości energii potrzebują organizmy osób, które różnią się wzrostem. Osoby duże, wysokie potrzebują więcej pożywienia niż osoby niskie, żeby dostarczyć energię i budulec do każdej komórki ciała. Inaczej wygląda spalanie kalorii i inne jest zapotrzebowanie na energię u kobiet i mężczyzn. W każdym przypadku, niezbędna podaż kalorii będzie inna, w zależności od trybu życia.

Osoby pracujące przy biurku, będą potrzebowały mniej kalorii niż te pracujące fizycznie czy będące w ruchu podczas dnia pracy. Całkiem innej liczby kalorii będą potrzebowały osoby dbające o aktywność fizyczną, takie które regularnie biegają, jeżdżą na rowerze czy pływają, a jeszcze innej sportowcy, bardzo intensywnie trenujący.

Zobacz także:

Osobną grupę w zakresie zapotrzebowania kalorycznego stanowią kobiety w ciąży, odżywiają zarówno siebie jak i dziecko. Nie oznacza to jednak, że mogą sobie pofolgować w ciąży i jeść wszystko co tylko im się zamarzy. Zwiększenie ilości kalorii spożywanych dziennie w ich przypadku także musi być dobrze zaplanowane i przestrzegane, żeby uniknąć po urodzeniu dziecka problemów z nadwagą.

Czy nie wolno jeść późnych kolacji?

A co z naszym tytułowym pytaniem? Czy jedzenie kalorycznych posiłków po godzinie 18 jest dopuszczalne? Ziarnko prawdy, które może tkwić w tym twierdzeniu jest takie, że faktycznie nie należy jeść przed samym snem. Związane jest to z działaniem naszego metabolizmu, który podczas snu, także spowalnia i „usypia” razem z nami.

Jednak ważniejsze od przestrzegania godziny ostatniego posiłku jest to, żeby jeść regularnie, o stałych porach, ostatni posiłek spożyć na 2-3 godziny przed snem, a przede wszystkim zadbać o właściwą ilość kalorii, które zjadamy dziennie. To właśnie kalorie są tu kluczowe.

Jak sprawdzić swoje normy kaloryczne?

W internecie można znaleźć tabele przedstawiające potrzebną, dzienna ilość kalorii, w zależności od przynależności do grupy wiekowej czy w związku z trybem życia, tuszą, aktualną sytuacją zdrowotną. Warto się w nich odnaleźć. Pamiętajcie jednak, że internet jest kopalnią nie tylko wartościowej wiedzy, ale także fałszywych, nieprawdziwych informacji.

Dlatego jeśli macie wątpliwości, zawsze zapytajcie lekarza pierwszego kontaktu, a jeśli zależy wam na bardziej szczegółowej wiedzy, martwi was zbyt niska czy wysoka waga i chcecie ją zmienić, skontaktujcie się z dietetykiem. Dietetyk nie tylko odpowie na pytanie o ilość potrzebnych kalorii, ale też pomoże przygotować jadłospis, żeby zadbanie o prawidłową wagę było łatwe i w ogóle możliwe.

Podstawowe zapotrzebowanie kaloryczne u kobiet i mężczyzn jest następujące:

  • kobiety 19-50 lat: 2200 kcal;
  • kobiety powyżej 51. roku życia: 1900 kcal;
  • mężczyźni 19-50 lat: 2900 kcal;
  • mężczyźni powyżej 51. roku życia: 2300 kcal.

Źródło: onet.pl, poradnikzdrowie,pl, abczdrowie.pl