Klasyczny rosół to danie, które regularnie gości na polskich stołach. Okazuje się jednak, że istnieją setki sposobów na przyrządzenie tej zupy. W zależności od tradycji wyniesionej z domu, osobistych preferencji, a nawet miejsca zamieszkania, rosół może smakować zupełnie inaczej. Podpowiadamy, w jaki sposób można nadać mu orientalnego charakteru.

Sposób na orientalny rosół

Przyprawy dodawane do rosołu potrafią odmienić cały efekt końcowy. Do garnka z gotującym się rosołem dodaj większą szczyptę (ok. 1/3 łyżeczki) kardamonu, szczyptę cynamonu oraz plaster imbiru. Wedle życzenia, możesz dodać jeszcze odrobinę mielonej papryczki chili. Aby zupa zyskała jeszcze bardziej zdecydowanego, azjatyckiego smaku, można dodać do niej również sos sojowy lub sos rybny (bardzo popularny w kuchni z Dalekiego Wschodu). 

Azjaci podają swoje lokalne rosoły z tradycyjnymi makaronami typu ramen. W orientalnych rosołach króluje także smak posiekanej cebuli dymki oraz nietypowy dodatek: marynowane jajko gotowane na półtwardo. Orientalne rameny czy inne zupy gotują się jednak bardzo długo, często znacznie dłużej niż tradycyjna polska zupa tego typu.

Rosół inaczej – jak jeszcze można urozmaicić zupę?

Najwięksi smakosze i miłośnicy kuchni fusion do rosołu dodają także m.in. goździki, kurkumę, a nawet jabłko! Sposób z gotowanym w rosole jabłkiem stosuje np. Ewa Wachowicz, która uważa, że owoc ten przełamuje smak zupy i nadaje jej odrobinę słodyczy i kwaskowości.

Zobacz także:

Źródło: WP

Czytaj także: