Nie stawiajcie kwiatów w pobliżu tych owoców. Główki pospadają im już na 2. dzień
AdobeStock
Newsy

Nie stawiajcie kwiatów w pobliżu tych owoców. Główki pospadają im już na drugi dzień

Kupiliście świeże kwiaty, które już na drugi dzień więdną? Znamy przyczynę. Można tego bardzo łatwo uniknąć.

Po walentynkach, dniu kobiet i innych okazjach, które wymagają pięknego bukietu, często pojawia się problem w postaci więdnących kwiatów. Niektóre gatunki rzeczywiście nie wytrzymują długo w wazonie, jednak innymi można się cieszyć dłużej, a mimo to prędko więdną.

Dlaczego tak się dzieje? Przyczyna jest naprawdę zaskakująca i niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że nieświadomie skracają świeżość ciętych kwiatów. Sprawdźcie, co zrobić, by przedłużyć ich świeżość. 

Dlaczego kwiaty w wazonie szybko przekwitają?

Cięte kwiaty wymagają oczywiście wody - bez tego szybko opadną, zwiędną i będą się nadawały tylko do śmieci. Jednak czasami nawet mimo postawienia ich w wazonie ze świeżą wodą szybko tracą swój ładny wygląd.

Przede wszystkim, trzeba podciąć ich łodygi na skos - dzięki temu kwiaty będą lepiej piły wodę. Trzeba też uważać na to, by ich liście nie znalazły się pod wodą. To może spowodować gnicie, które przejdzie na resztę rośliny.

Zwróćcie uwagę na to, w jakim miejscu stawiacie wazon z kwiatami. Jeżeli w ich pobliżu znajdzie się etylen, wówczas zmarnieją bardzo szybko. Źródło tego nietypowego gazu ma w domu prawie każdy z nas - są to  najzwyklejsze jabłka.

Z tego samego powodu nie wolno przechowywać w jednym miejscu bananów i jabłek, ponieważ wówczas te pierwsze dojrzewają znacznie szybciej i zaczynają się psuć. Nie stawiajcie więc wazonu z kwiatami w pobliżu miski, w której leżą jabłka. 

Zobacz także
Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Wlejcie to do doniczek z paprotkami i patrzcie, jak pięknie rosną. Domowy nawóz za kilka groszy

Jak przedłużyć świeżość kwiatów? 

Życie ciętych kwiatów jest krótkie, dlatego trzeba o nie dbać, by móc cieszyć się ich widokiem jak najdłużej. Poniższe wskazówki wam w tym pomogą:

  • Codziennie wymieniajcie wodę w wazonie.

  • Co drugi dzień przycinajcie łodygi i umyjcie wazon.

  • Nie wstawiajcie kwiatów do zimnej wody - powinna być w temperaturze pokojowej lub nieznacznie wyższej, do 30 stopni Celsjusza.

  • Wazon z kwiatami stawiajcie w półcieniu lub cieniu. Jeśli będą cały dzień w słońcu, znacznie szybciej zwiędną. 

  • Wsypcie trochę cukru lub odrobinę kwasku cytrynowego do wody, by przedłużyć świeżość kwiatów. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Wrzućcie do środka 1 rzecz z kuchni
Ten prosty trik sprawi, że wasze kwiaty dłużej będą świeże. Znaliście wcześniej tę metodę?

Niestety. Pomimo swojego niebywałego uroku, żonkile to kwiaty, które bardzo szybko więdną. Na szczęście, możecie przedłużyć ich świeżość, gdy dodacie do wazonu jedną rzecz. Chodzi o cukier. Co zrobić, żeby żonkile nie więdły w wazonie? Chcecie ozdobić na Wielkanoc stół żonkilami? Te piękne, żółte kwiaty to prawdziwy symbol wiosny. Jak o nie dbać, by jak najdłużej były świeże? Dodajcie do nich... łyżkę cukru. Jak to zrobić? Żeby zrobić domowy środek konserwujący i wzmacniający żonkile w wazonie, wymieszajcie 2 łyżki soku z cytryny, 1 łyżkę cukru i 1/2 łyżeczki wybielacza na 1 litr wody. Wymieniajcie wodę z dodatkiem tej mikstury co 2 dni. Cięte żonkile będą wam także dłużej służyć, gdy dodacie do wazonu pół tabletki aspiryny. Dzięki niej w wodzie nie  będą się namnażać bakterie, a kwiaty będą dłużej świeże.  Jak pielęgnować cięte żonkile? Oto garść innych porad, które przydadzą wam się, gdy macie w domu cięte żonkile. Nie kupujcie w pełni rozwiniętego bukietu. Kupcie żonkile w pąku, dzięki czemu będą o wiele dłużej cieszyć wasze oczy. Nie trzymajcie ich w wazonie z innymi kwiatami. Żonkile wytwarzają toksyczny, drażniący sok, szybko tworząc mętną wodę wypełnioną bakteriami. Z tego powodu nigdy nie umieszczajcie żonkili w wazonie z innymi odmianami kwiatów, ponieważ kwiaty te długo nie przetrwają. Pamiętajcie o przycięciu łodyżek. Weźcie ostry nóż i przytnijcie kwiaty pod kątem mniej więcej 45 stopni, dzięki czemu kwiatom będzie łatwiej pobierać wodę. Usuńcie liście, które znajdują się pod powierzchnią wody. Jeśli tego nie zrobicie, zaczną one gnić i spowodują namnażanie się bakterii. Nie nalewajcie zbyt dużo wody do wazonu. Żonkile lubią płytką wodę o temperaturze...

Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy
AdobeStock
Newsy
Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Wsypcie do wazonu pół łyżeczki tej przyprawy
Kupiliście bukiet tulipanów i chcecie, jak najdłużej zachować ich świeżość? Koniecznie wykorzystajcie któryś z tych prostych trików.

Tulipany to kwiaty, które nieodłącznie kojarzą nam się z wiosną. Są nie tylko tanie, ale też bardzo piękne i występują w wielu różnych odmianach. Co zrobić, żeby tulipany jak najdłużej wyglądały pięknie w wazonie i były ozdobą naszego domu? Oto garść praktycznych porad. Jak przedłużyć świeżość ciętych tulipanów? Gdy tulipany są odpowiednio pielęgnowane, mogą pozostać świeże w wazonie z wodą nawet przez siedem do dziesięciu dni. Co można zrobić, żeby przedłużyć ich trwałość? Przed włożeniem do wazonu warto obciąć końcówki łodyg. Cukier. Wsypcie do wazonu pół łyżeczki cukru, który zadziała na kwiaty jak odżywka. Wódka. Możecie przedłużyć świeżość swoich kwiatów, dodając do wazonu kieliszek wódki. Grosik. Wrzućcie miedzianą monetę na dno wazonu z wodą, a zahamuje ona rozwój bakterii oraz pleśni. Wybielacz. Podobne działanie uzyskacie dodając do wody dwie krople wybielacza do ubrań. Ocet jabłkowy, aspiryna i soda oczyszczona, także wam pomogą w uzyskaniu tego samego efektu Dlaczego cukier pomaga wydłużyć żywotność kwiatów ciętych? Kwiat wciąż jest połączony z rośliną i korzysta z cukrów wytwarzanych przez liście rośliny w procesie fotosyntezy. Po wycięciu kwiatu z rośliny, liczba liści dostarczających pokarm jest znacznie ograniczona. Aby zrekompensować tę stratę, do wody, w której umieszczone są łodygi kwiatowe, dodaje się sacharozę, czyli cukier, aby przedłużyć żywotność i zapewnić ciągłe odżywianie kwiatom. O czym jeszcze należy pamiętać? Woda. Niektórzy twierdzą, że płytka woda przedłuża trwałość tulipanów, podczas gdy inni uważają, że uzupełnianie wazonu wodą jest podstawowym wymogiem. Użycie letniej wody lub wody o temperaturze...

Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu
Flickr
Newsy
Jak przedłużyć świeżość tulipanów? Wsypcie trochę tego kuchennego produktu
Wiosna to czas tulipanów. To właśnie w marcu, kwietniu i w maju te kwiaty królują w kwiaciarniach i na straganach. Jak przedłużyć ich żywot w wazonie?

Mówi się, że Holandia to Kraj Tulipanów. Mieszkańcy tego kraju na punkcie kolorowych ciętych kwiatów od wieków mają prawdziwego hopla. W XVI wieku, niedługo po sprowadzeniu tulipanów do Europy Zachodniej, Holendrzy wpadli w prawdziwą tulipomanię. Jak wyglądały początki tulipanów w Europie? Ceny najpiękniejszych kwiatów poszybowały do niebotycznych wysokości. Podobno w Amsterdamie w pewnym momencie za niektóre pojedyncze cebulki można było wykupić całą kamienicę na nienajgorszej ulicy. Spekulacja na rynku tulipanów i sztuczne zawyżanie ich cen doprowadziły do powstania tak zwanej bańki spekulacyjnej. W rezultacie wielu bogatych dotąd holenderskich kupców, którzy odważnie weszli na rynek kwiaciarski, szybko popadło w zupełną finansową ruinę. Mimo tych traumatycznych historii Holendrzy kochają tulipany do dziś. To właśnie w Niderlandach powstała spora część z aż ponad 15 tys. odmian tego kwiatu na świecie. Taka liczba może robić wrażenie. Nic więc w tym dziwnego, że to właśnie tulipany są najczęściej uprawianą rośliną ozdobną na świecie. Najpopularniejsze w handlu są tzw. tulipany cięte. A więc te, które panowie tak chętnie wręczają swoim paniom i te, których piękne barwy ocieplają wnętrza naszych domów i mieszkań. Jak odżywić i wzmocnić tulipany i inne kwiaty cięte w domu? Na pewno widzieliście nieraz w kwiaciarniach i na stoiskach kwiatowych specjalne odżywki do przedłużania żywotności kwiatów stojących w wodzie. Zamknięte w małe paczuszki odżywki są jednak zbędne. Możecie odżywić swoje kwiatki we własnym zakresie za pomocą produktów, które macie w domu. Tulipany nie zwiędną tak szybko, jak byście się spodziewali, jeśli dodacie do wazonika z wodą i z kwiatami nieco cukru. Wystarczy jedna...

Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajdziecie w waszej kuchni
Flickr
Newsy
Storczyki słabo kwitną? Antidotum znajduje się w waszej kuchni 
Wielu z was zapewne hoduje w domu storczyki. To jedne z bardziej popularnych i wyjątkowo urodziwych roślin doniczkowych w Polsce. Czasami jednak nie kwitną tak, jak by się tego chciało i potrafią gubić pąki. 

Storczyki to specyficzne rośliny i wymagają nieco innego traktowania, niż większość kwiatów doniczkowych. Nie są jednak bardzo wymagające. Najczęściej przyczyną problemów z tymi kwiatami jest po prostu brak wiedzy.   Jeżeli jesteście szczęśliwymi posiadaczami tych pięknych roślin, zobaczcie prosty przepis na domową odżywkę, którą przygotujecie z zaledwie dwóch składników, które znajdziecie w swojej kuchni.  Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy uprawie storczyków?  Gdy już wybierzecie odpowiedni okaz do waszego domu, warto od samego początku właściwie o niego zadbać. Odwdzięczy się wam za to wspaniałymi kwiatami.   Podstawowym błędem w pielęgnacji storczyków jest nadmierne podlewanie i zalewanie tych roślin.  Ponadto zabójczy jest dla nich przeciąg. Storczyki zdecydowanie nie lubią nagłej zmiany temperatur.  Podobnie też nie służy im zbyt ostre światło, jak również zbyt mała jego ilość.  Kwiaty te nie lubią wody prosto z kranu. Nie powinno się ich także podlewać zimną wodą. Najlepiej robić to odstaną, przegotowaną wodą, o temperaturze pokojowej.  Nie przepadają też za przesadzaniem. Wolą rosnąć w mniejszych doniczkach nawet jeśli mają splątane korzenie niż w wielkich pojemnikach.  Jak przygotować odżywkę ryżową do storczyków?  Aby storczyki obficie kwitły, warto odpowiednio je nawozić. Doskonała do tego będzie woda ryżowa. Ryż jest doskonałym źródłem m.in. potasu, żelaza czy fosforu, które wzmocnią roślinę i pobudzą ją do kwitnienia.  Przepis na wodę ryżową  Składniki:   100 g ryżu  1 l odstanej wody  Sposób przygotowania:  100 gramów (pół szklanki) ryżu wsypcie do naczynia...