Po czosnek sięgamy zawsze wtedy gdy „bierze nas” przeziębienie lub gdy chcemy wydobyć głęboki smak potraw. Warzywo nie tylko nadaje unikalnego aromatu daniom, ale ma też wiele wartości zdrowotnych:  działa antybakteryjnie, przeciwwirusowo i antyzakrzepowo. Nie wyobrażacie pewnie sobie życia bez czosnku, ale co zrobić z zapachem z ust po jego zjedzeniu?

Skąd się bierze zapach po zjedzeniu czosnku?

Świeży ząbek czosnku ma przyjemny zapach, ale gdy zostanie przekrojony lub zmiażdżony, zapach staje się jeszcze bardziej intensywny. Ta zmiana zapachu powstaje pod wpływem powietrza. Związki zawarte w czosnku pod wpływem tlenu zawartego w powietrzu przeobrażają się.

Alliina i allinaza to substancje, które występują w czosnku. Nie łączą się jednak w naturze. Do ich połączenia i przemiany dochodzi po naruszeniu komórek ząbka czosnku. Tak powstaje allicyna – odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach czosnku.

Allicyna poza zapachem, ma same zalety, to dzięki niej czosnek ma działania prozdrowotne. Allicyna jest niestabilnym związkiem chemicznym i przekształca się dalej, na końcu, w lotne związki siarki. Na tym etapie zapach jest już wyraźnie nieprzyjemny.

Zobacz także:

Naukowcy zbadali substancje występujące w oddechu po czosnku, i potwierdzili obecność związków siarki. Pozbycie się tego zapachu jest trudne i trwa długo. Na domiar złego problem nie dotyczy tylko oddechu.

Czosnkowe resztki przedostają się do jelit, a następnie do krwiobiegu. To powoduje, że po zjedzeniu czosnku pachnie nie tylko oddech, ale też pot, mocz. Wydzielamy zapach czosnku niemalże każdym porem ciała. I może to trwać nawet 2 do 3 dni. Na szczęście, naukowcy sprawdzili też jak się go pozbyć.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach po zjedzeniu czosnku?

Są trzy sposoby zneutralizowania nieprzyjemnego, czosnkowego zapachu:

  1. Można cierpliwie czekać aż organizm sam pozbędzie się lotnych związków siarki.
  2. Można jeść produkty bogate w związki fenolowe, które reagują z substancjami lotnymi i przekształcają je w związki bezzapachowe.
  3. Można jeść produkty bogate w enzymy, które neutralizują lotne substancje.

Które produkty mają działanie neutralizujące?

  • Surowe jabłka
  • Surowa sałata
  • Surowe liście mięty
  • Trzy wyżej wymienione produkty po przetworzeniu np. prażone jabłka, herbata miętowa także działają, ale w mniejszym stopniu
  • Surowa natka pietruszki
  • Tłuste mleko pite podczas zjadania czosnku

Źródło: onet.pl, Youtube/Okiem chemika