Przy grypie żołądkowej trudno jest zmusić się do jedzenia czy picia. Jest to jednak konieczne, by wrócić do zdrowia i odzyskać siły.

Zaleca się pić wodę oraz ziołowe napary, które nie tylko nawodnią organizm, ale także zadziałają kojąco na podrażniony żołądek, jelita i błonę śluzową przełyku. Jednym z takich ziół jest nagietek, nieoceniony w domowym leczeniu różnych chorób. 

Właściwości lecznicze nagietka

Wpływ nagietka na zdrowie jest doceniany przez ludzi od wieków. Najczęściej roślinę tę wykorzystuje się przy wszelkich problemach z trawieniem. Działa przeciwzapalnie oraz bakteriobójczo, dlatego znajduje zastosowanie nie tylko przy dolegliwościach żołądkowo-jelitowych.

Zobacz także:

Można go stosować także na skórę na skaleczenia. Nagietka używa się także w kosmetyce i można go znaleźć wśród składników kremów i balsamów.

Napar z nagietka na jelitówkę

Herbata z nagietka jest nieoceniona przy dolegliwościach żołądkowych, w tym przy jelitówce. Nagietek można zebrać i wysuszyć samodzielnie, jednak musicie z tym poczekać do lipca i sierpnia, ponieważ właśnie w tych miesiącach pojawiają się kwiaty nagietka. Ale nic straconego - suszony nagietek kupicie w każdym sklepie zielarskim za grosze. Można też kupić to zioło w torebkach. 

Wystarczy, że zalejecie kilka łyżeczek kwiatów nagietka gorącą wodą i zaparzycie pod przykryciem (przez około 15 minut). Po lekkim wystudzeniu należy pić taką herbatę małymi łykami, jak najczęściej w ciągu dnia. Na podrażniony wymiotami żołądek lepiej sprawdzi się herbata w temperaturze pokojowej niż gorąca, dlatego jeśli macie takie dolegliwości, zostawcie napar do ostygnięcia. 

Jak postępować przy grypie żołądkowej?

Gdy dopadnie was jelitówka, pamiętajcie o tych zasadach:

  • pijcie jak najwięcej płynów

  • jedzcie lekkostrawne dania, np. gotowaną marchew albo kleik ryżowy

  • unikajcie tłustych pokarmów

  • odpoczywajcie

  • starajcie się maksymalnie ograniczyć kontakt z innymi domownikami, ponieważ grypa żołądkowa jest bardzo zaraźliwa

Źródło: recepta.pl, poradnikzdrowie.pl