Mleko
Pixabay/Pezibear
Newsy

Nalewacie w ten sposób mleko z kartonu? To błąd. Prawidłowa metoda jest zupełnie inna

Zdarza wam się rozlać mleko na pół blatu? Jesteśmy przekonani, że nalewacie je w niewłaściwy sposób.
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Mleko towarzyszy wielu osobom  już od rana. Na mleku robicie maślanki, mleko z płatkami podajecie swoim pociechom i mleko wlewacie do ulubionej, parzonej o świcie kawy.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Mleko jako ważny element diety

Choć spożywa się je w różnych postaciach, stanowi jedno z głównych i nieocenionych źródeł wapnia. W sklepach, które znacie, na pewno jego wybór jest ogromny. Od pełnotłustych, po roślinne i bez laktozy. Możecie dzięki temu wybrać takie, które odpowiada wam najbardziej. 

Coraz większą popularnością cieszą się napoje roślinne, które zastępują tradycyjne mleko. Często w polskich kuchniach można znaleźć napoje kokosowe, migdałowe, owsiane, sojowe, ryżowe, a także jaglane.

Jeśli zależy wam na zrobieniu napoju roślinnego w domu, nic prostszego! Przydadzą się wam:

  • soja

  • kokos

  • kasza jaglana

  • migdały

  • sezam

  • ryż

Czy mleko krowie jest zdrowe?

Wiele osób niestety nie może pić mleka. Jego zła sława wynika z nietolerancji laktozy. Jeśli jednak nie należycie do grupy, która nie ma problemów z nietolerancją laktozy, to możecie po nie sięgać bez najmniejszych obaw. To produkt bogaty w wapń, niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ciała.

Najlepiej przyswajalny jest właśnie z mleka. Szczególne znaczenie ma mleko dla dzieci w okresie rozwojowym. Dzięki niemu kości mogą rosnąć w prawidłowy sposób. Osobom starszym mleko pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków w kościach, czyli m.in. groźnej osteoporozie.

Warto docenić dodatkowo pozytywny wpływ mleka na urodę. Zawarte w nim witaminy A, B oraz E spowalniają procesy starzenia się skóry. Przy regularnym piciu mleka skóra będzie widocznie wygładzona i rozświetlona. Mleko podgrzane do niskiej temperatury zachowuje wszystkie wartości odżywcze. Przy jego gotowaniu, możecie użyć kuchennego termometru. Mleko roślinne, tak samo jak krowie, nadaje się do spożywania na zimno oraz gotowania czy ulubionej kawy.

Jak poprawnie nalewać mleko z kartonu?

Jesteśmy przekonani, że do tej pory mogliście robić to źle. Warto posiadać taką wiedzę, głównie dlatego, że mleko to ogromny sprzymierzeniec osób, które dbają o sylwetkę. Szklanka mleka syci i zapobiega podjadaniu pomiędzy posiłkami.

Najlepiej spożywać je rano lub jeśli macie zgagę. Mleko neutralizuje bowiem działanie soku żołądkowego. Biały napój pomaga również na kaca. Najlepiej wypić szklankę przed spożyciem alkoholu. Mleko osadza się na ścianach żołądka i chroni go przed silnym działaniem napojów alkoholowych. 

Czasami przy nalewaniu mleka z kartonu na blat rozleje się jego część. Prosty sposób pozwoli wam wyeliminować ten problem. Chodzi o to, jak trzymacie karton. Karton mleka należy trzymać tak, aby otwór znajdował się bliżej was, a dalej od szklanki. Dzięki temu nie uronicie ani kropli!

Komentarze
Chleb
Pixabay/Sabine Schulte
Newsy Jak wybrać dobry chleb? Jego kolor i struktura mówią wszystko
Sklepy, w których zazwyczaj robicie zakupy, z pewnością oferują rozmaite rodzaje pieczywa. Czym kierować się przy wyborze?
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Ogromny wybór pieczywa w supermarketach to zjawisko, które znacie wszyscy. Mimo że chleby i bułki leżą obok siebie, nie każde z nich będzie dobre i zdrowe. Jedno jest jednak pewne, bez pieczywa bardzo ciężko się obejść. To właśnie ono jest główną bazą śniadań, kolacji i wyprawek dzieci do szkoły.  Jak się robi pieczywo? Chleb otrzymuje się z wypieku ciasta, będącego jednorodnym połączeniem mąki zbożowej różnego gatunku i wody. Wypiek chlebowy poddaje się najczęściej, ale nie zawsze, fermentacji alkoholowej - mamy na myśli drożdże. Ciasto zostaje następnie wyrobione w bochny różnego kształtu i wielkości.  Oprócz chleba pulchnego, wyrabianego z ciasta drożdżowego lub ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia znane są też odmiany chleba opartego na niespulchnianym cieście kruchym. Oprócz chlebów w lokalnych piekarniach znajdziecie też bułki, chałki i kajzerki. Chleb jest znany od starożytności Chleb ze starożytności nie przypominał współczesnego pulchnego wypieku. Wyglądał raczej jak maca lub cienki podkład po pizzy. Taki chleb łatwiej było łamać niż kroić i najprawdopodobniej stąd wziął się powszechnie znany w wielu kulturach zwyczaj obrzędowego łamania chlebem.  Pochodzenie słowa chleb i statystyki Przypuszcza się, że chleb jest pochodzenia praindoeuropejskiego, występuje w językach słowiańskich, występuje także w sanskrycie. Wedle statystyk Polacy jedzą coraz mniej chleba. Na początku XXI wieku spożycie pieczywa spadło o około 20 kilogramów rok do roku. Różne rodzaje chleba  Rozróżnia się chleb żytni, chleb mieszany żytnio-pszenny oraz chleb pszenny. Wszystkie chleby razowe mają dużą wartość odżywczą i zawierają wiele witamin. Większość współczesnych rodzajów pieczywa spotykanych w Europie i USA jest bardzo...

Przeczytaj