Z nabiału korzystają najmłodsi, ale nie tylko. W dorosłym życiu Polacy sięgają po m.in. mleko bardzo często. Badania pokazują, że lubimy kawę z mlekiem, na jego bazie powstają naleśniki i desery.

Mleko jako znane źródło wapnia

Istnieją osoby, dla których mleko jest niezastąpionym produktem w codziennej diecie. Rezygnują z niego tylko ci, którzy mają nietolerancję laktozy i alergie. Jeśli nie przepadacie za krowim mlekiem, na rynku znajdziecie całe mnóstwo mlecznych napojów roślinnych.

Z mleka rezygnować całkowicie jednak nie warto. Około 60% tłuszczu zawartego w mleku to nasycone kwasy tłuszczowe, potrzebne do sprawnego funkcjonowania organizmu. Białko mleka cechuje się ponadto wysoką wartością biologiczną, ponieważ zawiera wszystkie niezbędnie aminokwasy. 

Laktoza jest praktycznie jedynym węglowodanem znajdującym się w mleku. Poprawia ona wchłanianie wapnia, magnezu i fosforu. Dla osób z jej nietolerancją dostępne jest w sprzedaży wspomniane wcześniej mleko bez laktozy. Takie nie spowoduje u nas żadnych reakcji alergicznych. 

Zobacz także:

Mleko to także, a może przede wszystkim, źródło wielu składników mineralnych, takich jak: wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, selen, oraz witamin z grupy B, A, D i E. Mleko i produkty mleczne stanowią główne źródło wapnia w diecie Europejczyków. Może być to nawet zapotrzebowanie bliskie 50-70%.

Mleko używane do gotowania

Najlepiej wybierać to tłuste. Właśnie ono nadaje się najbardziej do wypieków. Możecie również lubić mleko z miodem i cynamonem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Co jeśli podczas gotowania na mleku pojawi się kożuch? Jest jedno rozwiązanie, które na zawsze zażegna tego typu problem.

Jak uniknąć kożucha na mleku?

Jeśli chcecie uniknąć jego powstania, wystarczy dodać w momencie wrzenia do mleka jedną kostkę lodu, a nieprzyjemny skrzep po prostu się nie pojawi. Rada ważna o tyle, że zupy mleczne i śniadania złożone z kaszek to nadal codzienność wielu z nas. 

Niestety, mleko ma jeden ogromnie duży minus, łatwo wywołać kożuch podczas gotowania. Głównym czynnikiem jest nieprzyjemna, śliska, a zarazem lepka faktura, która psuje przyjemność ze spożywania tego płynu. Podczas podgrzewania do wysokiej temperatury białka mleka ścinają się i łączą w jedną zwartą strukturę, która wiąże tłuszcz. Cała masa wypływa na powierzchnie i tworzy kożuch.

Doprowadzenie mleka do wysokiej temperatury zmieni jego smak i konsystencję. Kożuch jest znakiem, że płyn został przegrzany. Pamiętajcie o triku z kostką lodu!