Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tradycyjnego kotleta schabowego. To danie zdecydowanie należy do prostych, ale nie wyjdzie, jeśli zapomnicie o jednej ważnej zasadzie.

Panierowane kawałki tłuczonego schabu, na stałe goszczą pewnie na waszych stołach. To jedna z najbardziej popularnych potraw kuchni polskiej. Niektórzy wykorzystują schab z kością, inni wolą kotlet bez niej. Typowe składniki do przygotowania kotleta schabowego to:

  • Smalec
  • Jajka
  • Sól
  • Pieprz
  • Kawałek schabu (z kością lub bez kości)
  • Mąka
  • Bułka tarta

Jak zrobić dobre kotlety schabowe?

Na pewno macie swój sposób na przygotowanie schabowych, które smakują wam i waszej rodzinie. Pamiętajcie jednak, że w przypadku schabowych dobry przepis to nie wszystko. Równie mocno liczy się odpowiednia obróbka i przede wszystkim… technika smażenia!

Cała sztuka w przypadku schabowych tkwi w odpowiednim przygotowaniu kotleta. Schab trzeba oczywiście pokroić w plastry (jeśli nie zakupiliście mięsa już tak pokrojonego). Następnie trzeba ubić je tłuczkiem i panierować w następującej kolejności:

Zobacz także:

  1. W mące 
  2. W roztrzepanych i przyprawionych jajkach
  3. W bułce tartej

To jednak nie wszystko. Clou programu zawiera się bowiem we właściwym smażeniu popularnych schaboszczaków. To dzięki niemu kotlety mają odpowiednio wyglądającą panierkę, a także chrupki smak.

Jak poprawnie smażyć kotlety schabowe?

Kotlet schabowy musi być soczysty! Nie ma nic gorszego niż wysuszony kotlet schabowy. Musicie pamiętać, żeby nie smażyć go zbyt długo na wolnym ogniu. Musicie odpowiednio wyczuć właściwą temperaturę smażenia.

Zbyt duży ogień może z kolei doprowadzić do tego, że panierka będzie spalona, a mięso w środku surowe. To absolutnie nieakceptowalne w przypadku wieprzowiny. Schabowe muszą być smażone w wyższej temperaturze, na rozgrzanym oleju lub smalcu. 

Wytrawni kucharze powiedzą wam, że smak schabowego podkreślić może tylko smażenie na smalcu, przez krótki czas - ok. 4-5 min. po każdej ze stron, w odpowiednio wysokiej temperaturze. Pamiętajcie, żeby na patelni rozgrzać odpowiednią ilość tłuszczu. Dzięki temu kotlety będziecie mogli smażyć krócej, zachowają więc więcej smaku wewnątrz mięsa.