Osoby pragnące szybko schudnąć są gotowe do wielu wyrzeczeń. Taki sposób odżywiania długofalowo nie jest dobry dla organizmu, jednak niektórzy są gotowi podjąć takie ryzyko i, na własną odpowiedzialność, decydują się przejść na restrykcyjną dietę. Przykładem jest tak zwana dieta 5 kęsów. Sprawdźcie, na czym polega. 

Skąd wzięła się dieta pięciu kęsów?

Dietę wymyślił w 2007 roku dr Alwin Lewis. Zainspirował się on zasadami żywienia, jakimi muszą się kierować osoby po operacji zmniejszenia żołądka. Wówczas można jeść prawie wszystkie produkty, ale w bardzo małych ilościach. Dzięki temu można stosunkowo szybko schudnąć i to przy dość niewielkim wysiłku, ponieważ nie trzeba liczyć kalorii ani przygotowywać odpowiednio zbilansowanych posiłków. Autor tej diety twierdzi, że w ciągu tygodnia można na niej zrzucić prawie 7 kilogramów. 

Na czym polega dieta pięciu kęsów?

Zasady tej diety są bardzo proste. Można jeść nadal od trzech do pięciu posiłków dziennie, ale z jednym zastrzeżeniem - dozwolone jest zjedzenie maksymalnie pięciu kęsów na każdy posiłek. Są to zasady inspirowane zaleceniami, jakie dostają osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka.

Zobacz także:

Muszą się przyzwyczaić do jedzenia małych porcji nie tylko ze względu na chęć zrzucenia wagi - fizycznie jest to niemożliwe, by od razu po operacji zmieścić w żołądku tyle samo jedzenia, co przed. 

Dr Lewis zaznacza, że co najmniej dwa kęsy dziennie powinny zawierać niezbędne dla organizmu składniki odżywcze, które znajdują się m.in. w:

  • rybach

  • mięsie

  • tofu

  • roślinach strączkowych

  • nabiale

Można też ćwiczyć, choć powinny to być lekkie ćwiczenia. Ze względu na niską kaloryczność tej diety, organizm nie będzie miał po prostu skąd wziąć energii na mocno intensywny trening. 

Czy dieta pięciu kęsów jest zdrowa?

Choć obietnica zgubienia 7 kilogramów w tydzień brzmi zachęcająco, taki sposób odżywiania się, stosowany przez długi okres, odbije się niekorzystnie na zdrowiu. Przy diecie pięciu kęsów ilość zjadanych przez cały dzień kalorii nie przekroczy raczej 1000, a jest to zdecydowanie mniej, niż potrzebuje dorosły człowiek do właściwego funkcjonowania. Nie jest to też zdrowa ilość kalorii dla osób, które się odchudzają. 

Czy na takiej diecie można schudnąć? Tak, jednak efekt jo-jo po jej zakończeniu jest więcej niż pewny. Co więcej, przez drastyczne ograniczenie jedzenia niemożliwe jest dostarczenie do organizmu wymaganej ilości witamin i składników odżywczych, a to prowadzi do osłabienia całego ciała. Wniosek jest taki, że odchudzać trzeba się z głową i najlepiej pod okiem specjalisty.

Źródło: zdrowie.wprost.pl