Placki ziemniaczane są uwielbiane przez Polaków, ale i przez turystów odwiedzających Polskę. Swoją sławę zawdzięczają wyjątkowemu smakowi oraz chrupkości. Ważny jest wówczas proces przyrządzania, aby wyszły idealnie. Uwagę warto zwrócić na wybór odpowiedniego tłuszczu, który jest kluczowy w całym procesie. Placki ziemniaczane można je podawać z dodatkami lub solo.

Najlepsze ziemniaki do placków

Na rynku w sprzedaży można się spotkać z szeregiem odmian ziemniaków. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym i niestety nie wszystkie nadają się do przygotowania placków. Aby potrawa wyszła idealnie, a placki ziemniaczane były smaczne, warto zaopatrzyć się w ziemniaki bogate w skrobię. Najlepsze będą z grupy B i C. Podczas zakupów warto rozejrzeć się za takimi odmianami jak Bryza, Gracja, Tajfun, Ibis, Gustaw, Irga czy Flaming. To gatunki, które dzięki wysokiej zawartości skrobi nie mają dużej ilości wody i nie będą rozwadniać przygotowanej masy ziemniaczanej.

Przygotowanie placków ziemniaczanych

Przyrządzenie placków ziemniaczanych jest dosyć proste. Potrawa składa się z zaledwie kilku składników, które zazwyczaj każdy ma w swoim domu. Do ich przygotowania przede wszystkim potrzeba ziemniaków, jajka, skrobi ziemniaczanej, przypraw oraz tłuszczu do smażenia. Z całego procesu najżmudniejszą czynnością jest starcie ziemniaków, jednak do tego można wykorzystać robot kuchenny. Poradzi on sobie zdecydowanie szybciej i sprawniej. Starte kartofle wystarczy wymieszać z jajkiem, mąką ziemniaczaną, przyprawami, a następnie smażyć na dobrze rozgrzanej patelni z odrobiną tłuszczu. Placki powinny być zarumienione, ale nie spalone. Usmażone warto odsączyć na ręczniku papierowym, a później podawać z ulubionymi dodatkami.

Placki ziemniaczane z dodatkami lub bez

Placki ziemniaczane występują w wielu wariantach. Najpopularniejszą opcją podania są wraz z kwaśną śmietaną. Jednak są również często polewane gulaszem węgierskim, nazywane wówczas plackami po węgiersku, zbójnicku czy cygańsku lub sosem pieczarkowym. Niektórzy też jedzą je z ketchupem, bądź z serkiem chrzanowym i łososiem. To najczęstsze połączenia na wytrawnie. Są też osoby, które zajadają się plackami ziemniaczanymi posypanymi cukrem! Mimo szeregu dodatków to szczerze powiedziawszy, placki najlepiej smakują solo, ciepłe prosto z patelni. Wówczas są idealnie chrupiące, a jednocześnie delikatne i aromatyczne w środku. 

Zobacz także:

Najlepszy tłuszcz do smażenia placków ziemniaczanych

Mimo wielu krążących opinii, najlepszym wyborem wśród tłuszczy do smażenia placków ziemniaczanych jest olej. To rodzaj tłuszczu, który idealnie sprawdza się w wysokich temperaturach. Poza tym nie nadaje potrawie innego posmaku, w przeciwieństwie przykładowo do smalcu. Olej jest dosyć uniwersalny, a smażone na nim placki będą delikatne w środku i chrupiące z wierzchu.