gotowanie makaronu
AdobeStock
Newsy

Myjecie makaron przed włożeniem go do wrzątku? Niektórzy tak robią, bo…

Słyszeliście o płukaniu makaronu przed gotowaniem? Sprawdźcie, czy ma to sens.
Katarzyna Wyborska
marzec 14, 2021

Czy ugotowanie makaronu jest trudną sztuką? Wydawałoby się, że niekoniecznie. A jednak można popełnić przy tym kilka błędów które sprawiają, że makaron traci swój smak, a potrawy, do których się go używa nie wychodzą. Dowiedzcie się, jak gotować makaron i czego unikać!

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Jak ugotować idealny makaron?

O tym, jak należy ugotować idealny makaron wiedzą najlepiej Włosi. W końcu Włochy to ojczyzna makaronu! Warto poznać ich wskazówki na gotowanie tego przysmaku – w końcu świetnie się na tym znają. Poznajcie sposoby Włochów na to, jak ugotować smaczny makaron:

Sól

Makaron zawsze powinno się solić dopiero pod koniec gotowania – w przeciwnym wypadku woda za mocno wyparuje! Nie żałujcie soli, ponieważ wyciąga ona cały smak makaronu. Idealna ilość to od 7 do 10 gramów na 100 gramów makaronu.

Czas gotowania

Zawsze gotujcie makaron według instrukcji podanej na opakowaniu. Zwróćcie uwagę na to, że zwykle czas gotowania jest podawany w przybliżeniu, np. od 7 do 9 minut. Dlatego po 7 minutach od zagotowania sprawdźcie, czy makaron jest już ugotowany, żeby go nie rozgotować.

Woda

Nie żałujcie wody! Im więcej wody, tym lepiej. Gotowanie makaronu w małej ilości wody przyśpiesza czas przygotowania, ale zabiera cały jego smak! Powinno się używać przynajmniej 1 litra wody na 100 g makaronu.

Odpowiedni garnek

Makaron potrzebuje dużo miejsca, dlatego do gotowania spaghetti lub dużych ilości makaronu wybierzcie największy garnek, jaki macie.

Częste błędy przy gotowaniu makaronu

Wiele osób popełnia błąd w sztuce i nieprawidłowo gotuje makaron. Te błędy nie sprawią, że przestanie się on nadawać do jedzenia, ale będzie znacznie mniej smaczny, dlatego lepiej ich unikać.

Dolewanie oliwy

Wlewacie olej albo oliwę do garnka, w którym gotuje się makaron? To duży błąd! Możecie ją wlać dopiero po odcedzeniu makaronu, choć wyjątek stanowią makarony jajeczne, które bardzo mocno się kleją.

Płukanie po ugotowaniu

Jeżeli płuczecie makaron po ugotowaniu, to wypłukujecie z niego cały smak, który znajduje się w skrobi. A ta konieczna jest do tego, by makaron prawidłowo połączył się z sosem, którym go polejecie! Nie płuczcie makaronu, a zamiast tego wlejcie do niego odrobinę oleju lub oliwy, by się nie sklejał. Skrobi możecie później użyć do zagęszczenia sosu!

Czy powinno się płukać makaron przed gotowaniem?

Możecie się zdziwić, ale niektórzy ludzie płuczą makaron nie tylko po ugotowaniu, ale także przed! Skąd taki dziwny zwyczaj? Trudno powiedzieć – być może to przyzwyczajenie wynikające z faktu, że większość produktów opłukuje się przed gotowaniem. Nie ma to jednak żadnego sensu i tylko szkodzi, ponieważ płucząc makaron pozbywacie się skrobi.

Komentarze