Dbanie o sylwetkę i chudniecie wymaga pewnych wyrzeczeń. Wie o tym każdy, kto próbował kiedyś schudnąć. Specjaliści od odchudzania i żywienia, czyli dietetycy, doskonale o tym wiedzą. Na co dzień pomagają oni ludziom w dążeniu do ich celów i ustalają im jadłospis. Praca dietetyka to jednak nie tylko zakazy. Często wymaga ona dobrania sposobu odżywiania do danej osoby. Każdy chciałby przecież jeść produkty, które lubi, bo tylko tak da się zadbać o zdrowie i sylwetkę.

Polecane i zakazane produkty na diecie

Okazuje się, że nie ma tak naprawdę „złych” i „dobrych” produktów spożywczych. Istotniejsze jest coś, co może wydawać się niektórym oczywiste: ważny jest umiar. W zdrowej diecie jest miejsce nawet na słodycze, chodzi tylko o zachowanie odpowiednich proporcji w codziennym menu.

Wiele osób próbując zmienić swój sposób odżywiania, liczy na dokładne wskazówki. Zakazy i nakazy z pozoru wydają się łatwiejsza droga. Zasady diety są w tym wypadku jasno określone. Nie jest to jednak najlepsza droga do osiągania celu. Najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku. Pomocna może okazać się u zasada 80/20.

O co chodzi w zasadzie 80/20?

Wielu ekspertów zachęca do stosowania zasady 80/20. Chodzi w niej o to, żeby przez 80% czasu jeść zdrowo i wybierać naj najlepsze produkty spożywcze. 20% to miejsce na rekreacyjne produkty. Ważny jest bowiem balans, który sprawdza się u większości osób znacznie bardziej niż restrykcyjne diety.

Zobacz także:

W praktyce dbając o sylwetkę można więc sięgać po uznane przez wielu za „zakazane” produkty takie jak:

  • Czekolada
  • Słone orzeszki
  • Smażone przekąski

Sięgając po czekoladę warto jednak skończyć na jednej lub dwóch kostkach, a nie rzucać się od razu na cała tabliczkę.

Nie tyje się od konkretnych produktów spożywczych

Co ważne, to nie konkretne produkty spożywcze są odpowiedzialne za tycie i przybieranie na masie. Znowu chodzi o wzajemne proporcje. Jeśli zjecie zdrowe śniadanie, obiad i kolację, a po drodze wypijecie herbatę z jedną łyżeczką cukru, nie zniweczycie efektów zdrowego odżywiania.