Coraz trudniej o wysokowartościową, nieprzetworzoną żywność. Zostają sklepy ekologiczne, czy lokalne bazarki. To jedyna szansa na zdrowe odżywianie? 

Powszechny, kontrowersyjny

Już lata 70. pamiętają debiut syropu glukozowo - fruktozowego w przemyśle spożywczym. Owy syrop uzyskuje się ze skrobi kukurydzianej. Aktualnie, jego spożycie na całym świecie nadmiernie wzrasta. Używanie syropów do wielu produktów spożywczych to także treść badań nad epidemią otyłości lub schorzeń układu sercowo - naczyniowego.

Cukier i syrop powodują podobny smak, słodzą produkty, zachowując tę samą kaloryczność. Istotna różnica kryje się gdzie indziej. Cukier z syropu zawarty w pokarmach podlega błyskawicznej metabolizacji. Gwałtowna zmiana poziomu insuliny pojawia się już po kilku kęsach. Mówiąc bardziej obrazowo, zwiększa się nasz apetyt.

Gdzie znajdziemy fruktozę?

Fruktoza, w zasadzie bez reszty jest przetwarzana na trójglicerydy. Kolejno, właśnie z nich powstaje nasza tkanka tłuszczowa. Fruktozę o podłożu naturalnym znajdziemy w owocach, sokach, miodzie. Syrop glukozowo - fruktozowy powstaje z kukurydzy, która jest przetwarzana na skrobię kukurydzianą albo w innym przypadku, ze skrobi pszennej. 

Zobacz także:

Fruktozę w syropie mają w sobie produkty codziennego użytku, takie jak serki, ketchup, dżemy.

Syrop nie jest lekki, wygląda jak bezbarwna, czasem jasnożółta ciecz. Bardzo łatwo użyć go w różnego rodzaju produktach. To powoduje, że przemysł na całym świecie, sięga po niego znacznie chętniej niż po cukier. W skrajnych przypadkach, syrop glukozowo - fruktozowy znajdziemy też w wędlinach.

Słodki problem

Nadmiar fruktozy zostawia w organizmie widoczne ślady. Metabolizm fruktozy obciąża bowiem wątrobę. Właśnie tu napotkamy choroby układu krążenia. Niepohamowane spożywanie fruktozy ma liczne konsekwencje nie tylko w kwestii tycia i krążenia.

Do wymienionych chorób należy dołączyć również nadciśnienie, miażdżycę, chorobę wieńcową, a nawet demencję. Sytuacja nie jest jednak nieodwracalna.

Podstawową zasadą naszych nawyków żywieniowych powinno być unikanie cukrów prostych. Ten zawarty w owocach i warzywach nam w zupełności wystarczy.

 

Źródło: OptymalneWybory.pl