Półki sklepowe
Pixabay/Peggy cci
Newsy

To powoduje poważne choroby. Znajduje się w popularnych serkach, ketchupach i dżemach. Uważajcie co jecie!

Wiemy, że dobrze jemy? Przekonajmy się.

Coraz trudniej o wysokowartościową, nieprzetworzoną żywność. Zostają sklepy ekologiczne, czy lokalne bazarki. To jedyna szansa na zdrowe odżywianie? 

Powszechny, kontrowersyjny

Już lata 70. pamiętają debiut syropu glukozowo - fruktozowego w przemyśle spożywczym. Owy syrop uzyskuje się ze skrobi kukurydzianej. Aktualnie, jego spożycie na całym świecie nadmiernie wzrasta. Używanie syropów do wielu produktów spożywczych to także treść badań nad epidemią otyłości lub schorzeń układu sercowo - naczyniowego.

Cukier i syrop powodują podobny smak, słodzą produkty, zachowując tę samą kaloryczność. Istotna różnica kryje się gdzie indziej. Cukier z syropu zawarty w pokarmach podlega błyskawicznej metabolizacji. Gwałtowna zmiana poziomu insuliny pojawia się już po kilku kęsach. Mówiąc bardziej obrazowo, zwiększa się nasz apetyt.

Gdzie znajdziemy fruktozę?

Fruktoza, w zasadzie bez reszty jest przetwarzana na trójglicerydy. Kolejno, właśnie z nich powstaje nasza tkanka tłuszczowa. Fruktozę o podłożu naturalnym znajdziemy w owocach, sokach, miodzie. Syrop glukozowo - fruktozowy powstaje z kukurydzy, która jest przetwarzana na skrobię kukurydzianą albo w innym przypadku, ze skrobi pszennej. 

Fruktozę w syropie mają w sobie produkty codziennego użytku, takie jak serki, ketchup, dżemy.

Syrop nie jest lekki, wygląda jak bezbarwna, czasem jasnożółta ciecz. Bardzo łatwo użyć go w różnego rodzaju produktach. To powoduje, że przemysł na całym świecie, sięga po niego znacznie chętniej niż po cukier. W skrajnych przypadkach, syrop glukozowo - fruktozowy znajdziemy też w wędlinach.

Zobacz także
Mięso z rosołu

Polacy nagminnie dodają to do rosołu. Ten składnik może prowadzić do wielu groźnych schorzeń

placki

Puszyste racuchy z jabłkami według przepisu siostry Anastazji. Dzięki 1 trikowi wyjdą idealne

Słodki problem

Nadmiar fruktozy zostawia w organizmie widoczne ślady. Metabolizm fruktozy obciąża bowiem wątrobę. Właśnie tu napotkamy choroby układu krążenia. Niepohamowane spożywanie fruktozy ma liczne konsekwencje nie tylko w kwestii tycia i krążenia.

Do wymienionych chorób należy dołączyć również nadciśnienie, miażdżycę, chorobę wieńcową, a nawet demencję. Sytuacja nie jest jednak nieodwracalna.

Podstawową zasadą naszych nawyków żywieniowych powinno być unikanie cukrów prostych. Ten zawarty w owocach i warzywach nam w zupełności wystarczy.

 

Źródło: OptymalneWybory.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Masowo dodaje się go do żywności zamiast cukru. Jego nadmierne spożycie może być fatalne w skutkach
Flickr
Newsy
Masowo dodaje się go do żywności zamiast cukru. Jego nadmierne spożycie może być fatalne w skutkach
Ten składnik znajdziecie niestety w wielu produktach spożywczych. Także tych, które teoretycznie „nie zawierają cukru”. Nie zawierają, ponieważ zastępuje się go tym składnikiem, który wcale nie jest lepszy dla naszego zdrowia.

Zawsze czytacie etykiety produktów, które kupujecie? Jeśli nie, to najwyższy czas zacząć to robić. Może się okazać, że w wielu z nich znajduje się składnik współodpowiedzialny za współczesne choroby cywilizacyjne i inne problemy ze zdrowiem. Zobaczcie, jaki wpływ na zdrowie ma syrop glukozowo-fruktozowy.  W jakich produktach znajduje się syrop glukozowo-fruktozowy? Zacznijmy od tego, skąd w ogóle w produktach spożywczych wziął się syrop glukozowo-fruktozowy. Składa się on z glukozy, fruktozy i w niewielkiej części z innych cukrów, stąd jego nazwa. Jest znacznie tańszy w produkcji od białego cukru, dlatego tak szeroko się go stosuje w przemyśle spożywczym od dawna, bo już od lat 60. XX wieku.  Syrop glukozowo-fruktozowy znajdziecie m.in. w: jogurtach dżemach słodkich napojach nektarach ketchupie musztardzie konserwach rybnych płatkach śniadaniowych Niestety, ten tani zamiennik cukru można znaleźć nawet w tych produktach, w których w ogóle byście się go nie spodziewali. Syrop glukozowo-fruktozowy znajduje się w składzie niektórych twarogów, suszonych pomidorów, a nawet w batonikach „light”, które są nierzadko reklamowane jako produkty niezawierające cukru.  Syrop glukozowo-fruktozowy a otyłość Uważa się, że syrop glukozowo-fruktozowy jest jedną z głównych przyczyn epidemii otyłości w krajach rozwiniętych. Fruktoza, która stanowi niemal połowę tego produktu, jest przez nasz organizm szybko zamieniana w tłuszcz, jeśli spożywamy jej zbyt dużo. Do tego przez nadmierne spożycie fruktozy dochodzi do zmniejszenia wrażliwości organizmu na hormony odpowiedzialne za uczucie sytości. W efekcie jemy więcej, co przekłada się na wzrost masy ciała.  Ponadto, spożywanie produktów bogatych w syrop...

Jedzcie codziennie 1 pomarańczę. Z organizmem stanie się coś niezwykłego
Flickr
Newsy
Dlaczego lepiej nie jeść pomarańczy na pusty żołądek? Coś niedobrego stanie się z waszym trawieniem
Nie każda z pozoru zdrowa żywność jest dla nas dobra. Chodzi o to, żeby jeść ją w odpowiednim czasie. Dlatego nigdy nie jedzcie pomarańczy na pusty żołądek.

Owoce są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe - zawierają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Należy jednak pamiętać, że nie o każdej porze powinno się je jeść. Kiedy należy je sobie odpuścić? Dlaczego lepiej nie jeść pomarańczy na pusty żołądek? Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Nie należy go jednak rozpoczynać od pewnych produktów. Jednym z nich są cytrusy. Dlaczego? Jedzenie na pusty żołądek pomarańczy, może spowodować spustoszenie w waszych jelitach. Owoce te są oczywiście bardzo zdrowe, ale należy je spożywać we właściwym czasie. Jedzenie owoców cytrusowych na czczo może zwiększyć produkcję kwasu w jelitach, zwiększając ryzyko zapalenia żołądka i wrzodów żołądka. Co więcej, zbyt dużo błonnika i fruktozy w owocach, może spowolnić pracę układu trawiennego, jeśli owoce te zostaną przez nas zjedzone na pusty żołądek. W szczególności należy unikać spożywania wczesnym rankiem owoców z twardym błonnikiem, takich jak właśnie pomarańcze. Czego jeszcze nie należy jeść na pusty żołądek? Lubicie sobie rano wypić sok, zjeść jogurt lub wypić na czczo kawę? To błąd. Przeczytajcie, dlaczego. Soki owocowe. Wiele osób błędnie uważa, że wypicie soku owocowego to dobry pomysł na zdrowe rozpoczęcie dnia. Nic bardziej mylnego. Pity na pusty żołądek sok owocowy może obciążyć trzustkę. Z kolei, cukier w postaci fruktozy zawarty w owocach, może negatywnie wpływać na wątrobę. Kawa. Zaczynacie swój dzień od gorącej, czarnej kawy? Niestety, ten napój spożywany na pusty żołądek może prowadzić do nadkwasowości, ponieważ stymuluje wydzielanie kwasu solnego w przewodzie pokarmowym, co może powodować zapalenie żołądka. Jogurt. Lubicie zjeść na śniadanie jogurt? Lepiej tak nie róbcie. Spożywanie...

Pijecie taką kawę? Lepiej przestańcie. To grozi poważnymi konsekwencjami
Flickr
Newsy
Pijecie taką kawę? Lepiej przestańcie. Nie dostarczycie organizmowi niczego wartościowego
Nie wszystko, co znajduje się na sklepowych półkach jest dobre dla naszego zdrowia. Tego produktu lepiej się wystrzegać.

Po II wojnie światowej dania i napoje instant szybko zdobyły uznanie zwykłych ludzi. Produkty w proszku, które można przygotować bardzo szybko były (i są do dziś) podstawą żołnierskich posiłków. W polowych warunkach trudno o dostęp do kuchni z prawdziwego zdarzenia, a przecież żołnierze muszą coś jeść. Tak oto właśnie wynaleziono napoje i dania instant, czyli po produkty spożywcze w proszku - najczęściej wystarczy zalać je gorącą wodą i obiad gotowy.  Do dziś chętnie korzystamy z takich rozwiązań, a pierwszymi z brzegu przykładami są zupki w proszku oraz kawa rozpuszczalna. Dostępna jest także od dawna na rynku wersja kawy „dla leniwych”, czyli produkt trzy w jednym - znajduje się w nim kawa rozpuszczalna, mleko w proszku i cukier. Wystarczy zalać wrzątkiem i gotowe! Ale czy picie takiej kawy jest dobre dla organizmu?  Co znajduje się w kawie 3 w 1? Podstawowe składniki takiej kawy wymieniliśmy już wyżej, jednak lista produktów użytych do jej wyprodukowania jest znacznie dłuższa. I nie napawa ona niestety optymizmem. W kawie „trzy w jednym” znajdziecie takie składniki, jak: utwardzony tłuszcz palmowy syrop glukozowo-fruktozowy emulgatory  regulatory kwasowości aromaty sól Oraz rzecz jasna kawę rozpuszczalną, białka mleka i cukier.  Czy kawa 3 w 1 jest zdrowa? Najczęściej na pierwszym miejscu w składzie tego rodzaju produktów znajduje się cukier, o czym świadczy bardzo słodki smak kawy 3 w 1. Znajduje się w niej też niewiele kawy (ok. 10-15%), co oznacza, że taki napój ma z prawdziwą kawą niewiele wspólnego.  A czy picie kawy 3 w 1 jest zdrowe? Wypita od czasu do czasu wam nie zaszkodzi, jednak lepiej nie spożywać jej regularnie. Zawarte w niej tłuszcze utwardzone przyczyniają się do...

Te produkty z pozoru nie zawierają̨ cukru, ale to nieprawda. Nawet nie wiecie, jak bardzo mogą tuczyć
Flickr
Newsy
Te produkty tylko z pozoru nie zawierają̨ cukru. Nawet nie wiecie, jak bardzo mogą tuczyć
Nawet wydawałoby się zdrowe produkty zawierają mnóstwo cukru. Dowiedzcie się, na co trzeba uważać.

Słynne przedwojenne hasło „cukier krzepi” już dawno odeszło do lamusa. Dziś wszyscy wiedzą, że nadmiar cukru szkodzi i prowadzi do próchnicy, cukrzycy i otyłości. Do tego jest silnie uzależniający i łasuchom bardzo trudno jest odstawić słodycze. Jednak samo zrezygnowanie ze słodkości nie gwarantuje, że wasza dieta będzie pozbawiona cukru! Wiecie, w ilu produktach spożywczych się czai? Sprawdźcie sami! W których produktach jest dużo cukru? Producenci żywności kuszą w reklamach obietnicami, jakoby ich wyroby były zdrowe i każdy dbający o siebie człowiek powinien je kupować. Ale czy wiecie, ile cukru się dodaje do tych pozornie zdrowych produktów? Złapiecie się za głowę! Batoniki owsiane – polecane osobom odchudzającym się i sportowcom. Płatki owsiane rzeczywiście dają niezły zastrzyk energii, ale zawierające je batoniki nie są ani trochę zdrowe! Dodaje się tam cukier, syropy i inne dodatki, które mają sprawić, że batonik będzie smaczniejszy. Tak naprawdę niczym nie różni się on od czekoladowych batoników w kwestii wpływu na zdrowie. Jogurty owocowe – kolejny „zdrowy” produkt. Jogurt naturalny zawiera niecałe 4 g cukru na 100 g, podczas gdy w jogurcie owocowym jest to nawet 14 g! To oznacza, że praktycznie wsypano do niego dwie łyżeczki cukru. O wiele lepiej i zdrowiej jest dodać do naturalnego jogurtu kilka owoców, niż kupować gotowy jogurt owocowy. Suszone owoce – te sprzedawane w marketach zawierają ogromne ilości cukru, dlatego to kiepski pomysł na przekąskę na diecie! Niechlubną rekordzistką w tej kategorii jest suszona żurawina. W opakowaniu tego produktu nierzadko tylko 50% składu to owoce, a 50% cukier... Płatki śniadaniowe – reklamowane są jako bardzo zdrowy produkt, który powinno się spożywać codziennie rano na śniadanie i najlepiej podawać go dzieciom. Jedzenie popularnych...