Cebula wykorzystywana jest nie tylko w kuchni. Ma też właściwości lecznicze. Zawiera duże ilości składników odżywczych w tym witamin A, B, C, E i K, minerałów, takich jak wapń, potas, magnez, żelazo, cynk czy kwas foliowy i błonnika pokarmowego.

Ale najważniejsze w cebuli jest to, że jest źródłem kwercetyny – naturalnego antyoksydantu, który nie tylko opóźnia procesy starzenia, ale chroni też przed nowotworami.

Wszystkie te zdrowotne właściwości można znaleźć nie tylko w cebuli, ale też w jej otoczce, czyli łupinie. Zanim więc wyrzucicie obierki zastanówcie się czy nie warto, zamiast do śmieci, wrzucić je do garnka. Oto, jak to zrobić.

Przepis na udka z kurczaka w obierkach cebuli

Składniki:

  • 4 udka lub podudzia z kurczaka
  • 3 duże cebule
  • 4 szklanki wody
  • 3 liście laurowe
  • 3 ząbki czosnku
  • 1 łyżeczka sproszkowanej chili
  • sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:

  1. Do garnka wlewamy 4 szklanki wody. Dokładamy obierki z 3 cebul i gotujemy 15 minut, na małym ogniu, pod przykryciem.
  2. Gdy wywar stanie się żółto-pomarańczowy, wyławiamy obierki i odkładamy je na bok, a do wywaru dodajemy pozostałe przyprawy: liście laurowe, chili, sól i pieprz.
  3. Na koniec w wywarze z przyprawami układamy kurczaka, a na nim wyłowione wcześniej obierki cebuli. Wszystkie składniki powinny być przykryte płynem.
  4. Danie dusimy na średnim ogniu przez ok. 45 minut, do miękkości mięsa.

Nie każdy może jeść potrawy z cebulą. Jakie są przeciwskazania?

Oczywiście cebula ma najwięcej wartości, gdy jest jedzona na surowo. Jednak w takiej postaci najczęściej powoduje też dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego i jelit.

Zobacz także:

Zarówno sama cebula, jak i dania z jej dodatkiem, nie są wskazane dla osób z chorobami wątroby, chorobami nerek, woreczka żółciowego czy chorych z niewydolnością serca.

Dania z cebulą mogą powodować wzdęcia, uczucie niestrawności, a nawet biegunkę. Osoby z wrażliwym jelitem także powinny ją odstawić, a przynajmniej ograniczyć. Ale co ciekawe, u osób zdrowych, cebula wspomaga pracę wątroby.

Do czego jeszcze używać łupin cebuli?

  • Zróbcie napar z łupin cebuli na obniżenie ciśnienia i na sen Gotujcie łupiny w wodzie przez 15-20 minut, a po przestygnięciu, przecedźcie przez sitko. Tak przygotowany napój można popijać jak herbatkę, przez cały dzień. Jeśli zastosujecie go przed snem, łatwo zaśniecie. Dobra wiadomość jest taka, że napar z łupin cebuli jest pozbawiony zapachu, tak charakterystycznego dla tego warzywa.
  • Pokruszone łupiny dodajcie do zupy na poprawę smaku i koloru.
  • Gotowane łupiny cebuli można użyć do zabarwienia tkanin i włóczki. Nadadzą im przyjemny, delikatny i naturalny kolor.
  • Płukanka zrobiona z łupin cebuli, zabarwi także włosy zamieniając fragmenty siwiejące w przyjemny, naturalny brąz.

Źródło: smakosze.pl, wp.pl, wprost.pl