Sposobów na schabowe istnieją dziesiątki, jeśli nie setki. Ich finalny smak zależy w dużej mierze od tradycji przygotowywania (często wyniesionej z domu), ale także od dodatków oraz sposobu smażenia czy panierowania

Zależy wam na tym, aby schabowe były wyjątkowo kruche? Mamy na to niezawodny, choć nieco nietypowy sposób!

Marynata na kruche schabowe

Schabowe często marynuje się w solance. Niektórzy lubią im jednak nadać zupełnie innego, bardziej nowoczesnego smaku i namaczają wcześniej schab w sosie barbeque, oleju z miodem bądź musztardzie. Tak przygotowane mięso często podaje się w formie grillowanej, ale niekoniecznie. Czy wiedzieliście, że najlepsi szefowie kuchni przed podaniem schabu często marynują go w zaledwie z dodatkiem… whisky? To właśnie ten alkohol sprawia, że kotlety zyskują wyjątkowo kruchą teksturę i rozpływają się w ustach.

Schabowe z whisky

Zanim sięgniecie po whisky jako dodatek do marynowania schabowych, warto znać najpopularniejsze odmiany tego alkoholu.

Zobacz także:

  • Whisky szkocka – ma nieco wędzony, dymny , a nawet „torfowy” smak i aromat (Johnnie Walker, Ballantines, Glenfiddich, Singleton).
  • Whisky irlandzka – jest znacznie bardziej aromatyczna, a w jej woni przeważają owoce. Coraz częściej występuje w odmianach przechowywanych w beczkach po różnych rodzajach piwa (Jameson, The Irishman, Bushmills).
  • Bourbon – to amerykańska odmiana whisky, którą wytwarza się z kukurydzy. Alkohol jest w niej mocno wyczuwalny, choć jest dość słodka w smaku (Jim Beam, Jack Daniels).

Najlepszą odmianą do marynowania mięsa są amerykańskie bourbony, które przekazują daniu nieco słodki smak. Wiele gotowych sosów czy marynat do mięs, zwłaszcza serwowanych z grilla, przygotowywanych jest właśnie z udziałem najpopularniejszego amerykańskiego bourbonu, czyli Jacka Danielsa. Nie jest to jedynie zabieg marketingowy – alkohol ten naprawdę doskonale zmiękcza kotlety i sprawia, że stają się delikatniejsze. 

Schab możecie zamarynować w ten sposób również przygotowując klasyczne panierowane schabowe po polsku. Wystarczy wcześniej umieścić rozbite, surowe mięso w misce z 50 ml whisky, oliwą miodem i dowolnymi przyprawami.

Wypróbujecie?

Źródło: przepisy.pl, foodnetwork.com