Kotlety mielone
Pixabay/congerdesign
Newsy

Mało znany sposób na soczyste mielone. W życiu nie zrobisz już ich inaczej

Mięso na mielone po usmażeniu czasami jest suche i bez smaku. Znamy metodę, jak tego uniknąć.
Aleksandra Jaworska
grudzień 04, 2020

Jakkolwiek smażenie kotletów może wydawać się proste, w kuchni podczas gotowania zdarzyć może się wszystko. W końcu pyszny obiad wymaga nie zawsze czasu, raczej chęci, sprytu i odrobiny wiedzy.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Nadmiar wilgoci

Problemy z mięsem do mielonych mogą dotyczyć nie tylko tego, że mięso jest suche. Czasami jest wręcz przeciwnie. Mięso rozpada się w rękach i wydaje się za rzadkie. Znacie taki stan rzeczy? Wiemy, co zrobić z podobną sytuacją.

Ciasto na mielone można wyrabiać chwilę dłużej. Nadmiar wilgoci powinien stopniowo odpuszczać. Jeśli jednak metoda nie działa, jest kilka składników, które w zdecydowany sposób wchłoną jej nadmiar.

  1. Ziemniaki trzeba obrać obrać i gotować do miękkości. Następnie mocno je tłuczemy i dodajmy do płynnego mięsa mielonego.
  2. Pęczak, który można ugotować na sypko i dorzucić do mięsa. Sprawdzi się również ryż, perfekcyjny pochłaniacz wilgoci czy kasza gryczana.
  3. Bułka tarta to najpopularniejszy sposób na płynne mięso. Wiele gospodyń korzysta z tego łatwego, ale bardzo skutecznego rozwiązania. 
  4. Semolina zwana kaszą manną. Wystarczy kilka łyżek. Po dodaniu jej do mięsa powinna spęcznieć i nasiąknąć nadmiarową wodą z mielonych.

Wszystkie z wymienionych wskazówek działają na pochłanianie wilgoci. Mięso na mielone nie powinno mieć jej za dużo. Nie musicie się przejmować, usunięcie nadmiaru wody z mięsa nie płynie na ich suchość czy brak soczystości. Wasze mielone będą miały po prostu lepszą do smażenia konsystencję.

Co jeszcze

Może się również zdarzyć, że nie chcesz dodatkowych składników w mielonych. Wtedy ryż, kasza manna czy ziemniaki muszą pójść na przymusową odstawkę. Wykonując kilka czynności, równie skutecznie usuniesz wodę z mielonych, bez konieczności dorzucania do nich produktów, których nie chcesz.

Pierwszą z ciekawych metod jest przełożenie mięsa do sita, które umieścimy nad zlewem. Mięso powinno w  nim leżeć około pół godziny. Można też użyć zwykłej gazy. W obydwu przypadkach należy pamiętać, żeby nie przeciągać działań w nieskończoność. Nasze kotlety mają nie być mokre, ale soczyste!

Mięso na mielone z wilgocią poradzi sobie również w lodówce. Wystarczy kwadrans. Po wyjęciu mielonych z lodówki trzeba jak najszybciej przystąpić do ich smażenia. Do obróbki termicznej kotletów używamy najczęściej mąki. Panierka w jej postaci także zdziała cuda w sprawie zbytecznej wilgoci.

 

Komentarze
gotowanie pierogów
Adobe Stock
Newsy Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania? Znamy na to najlepszy sposób
Z mięsem, kapustą, grzybami, ziemniakami czy serem – bez względu na to, jakie pierogi przyrządzasz istnieje ryzyko, że totalnie się rozkleją. Oprócz gotowania ich w możliwie największym garnku jest również kilka innych sposobów na to, by zapobiec katastrofie.
Weronika Kępa
grudzień 03, 2020

Już niedługo pierogi zawładną większością Polskich domów. Zbliżające się święta Bożego Narodzenia to przecież idealna okazja do ich przyrządzenia. Mimo upływu lat większość gospodyń wciąż ceni sobie ich domowy smak i tym samym spędza godziny na ugniataniu ciasta i samodzielnym lepieniu. Jednak nawet tym najlepszym mogą przytrafić się kulinarne wpadki. Na co więc zwrócić szczególną uwagę? Ciasto na pierogi potrzebuje czasu i miłości. Jeśli brakuje ci cierpliwości możesz być pewna, że nie wyjdą. Samo ugniatanie to żmudny i długi proces. Po jego zakończeniu nadchodzi z kolei czas na wałkowanie, potem na wykrawanie, lepienie, a na końcu gotowanie. I to właśnie te dwa ostatnie punkty mogą zaważyć na całokształcie twoich pierogów. Co zrobić, żeby pierogi się nie rozklejały podczas gotowania? Pewnie nieraz spędziłaś długie godziny w kuchni, a na koniec okazało się, że wykonane własnoręcznie pierogi po prostu się rozkleiły. Zamiast idealnie nafaszerowanego i sprężystego ciasta wyszła jakaś mamałyga. Ty byłaś zażenowana i zła, a twoi goście żałowali, że nie zjedli swojego ulubionego dania. Aby tym razem było inaczej musisz przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim bardzo dokładnie i starannie sklejaj pierogi. Nie przyspieszaj tego procesu. Dopilnuj, by ciasto za każdym razem idealnie do siebie przylegało. Bowiem nawet najmniejsza dziurka może sprawić, że pierogi rozkleją się podczas gotowania. Aby ułatwić sobie tę czynność, zanim zaczniesz sklejać możesz lekko zwilżyć brzegi ciasta wodą. Pierogi, podobnie zresztą jak makaron, powinnaś gotować w możliwie największym garnku. Niedostateczna ilość miejsca może bowiem bardzo niekorzystnie wpłynąć na twoje ciasto. Nie jest tajemnicą, że pierogi powinno się umieszczać w wodzie dopiero wtedy, gdy ta zacznie się gotować. Niewielu jednak zwraca...

Przeczytaj