Kotlety mielone
Pixabay/congerdesign
Newsy

Mało znany sposób na soczyste mielone. W życiu nie zrobisz już ich inaczej

Mięso na mielone po usmażeniu czasami jest suche i bez smaku. Znamy metodę, jak tego uniknąć.
Aleksandra Jaworska
grudzień 04, 2020

Jakkolwiek smażenie kotletów może wydawać się proste, w kuchni podczas gotowania zdarzyć może się wszystko. W końcu pyszny obiad wymaga nie zawsze czasu, raczej chęci, sprytu i odrobiny wiedzy.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Nadmiar wilgoci

Problemy z mięsem do mielonych mogą dotyczyć nie tylko tego, że mięso jest suche. Czasami jest wręcz przeciwnie. Mięso rozpada się w rękach i wydaje się za rzadkie. Znacie taki stan rzeczy? Wiemy, co zrobić z podobną sytuacją.

Ciasto na mielone można wyrabiać chwilę dłużej. Nadmiar wilgoci powinien stopniowo odpuszczać. Jeśli jednak metoda nie działa, jest kilka składników, które w zdecydowany sposób wchłoną jej nadmiar.

  1. Ziemniaki trzeba obrać obrać i gotować do miękkości. Następnie mocno je tłuczemy i dodajmy do płynnego mięsa mielonego.
  2. Pęczak, który można ugotować na sypko i dorzucić do mięsa. Sprawdzi się również ryż, perfekcyjny pochłaniacz wilgoci czy kasza gryczana.
  3. Bułka tarta to najpopularniejszy sposób na płynne mięso. Wiele gospodyń korzysta z tego łatwego, ale bardzo skutecznego rozwiązania. 
  4. Semolina zwana kaszą manną. Wystarczy kilka łyżek. Po dodaniu jej do mięsa powinna spęcznieć i nasiąknąć nadmiarową wodą z mielonych.

Wszystkie z wymienionych wskazówek działają na pochłanianie wilgoci. Mięso na mielone nie powinno mieć jej za dużo. Nie musicie się przejmować, usunięcie nadmiaru wody z mięsa nie płynie na ich suchość czy brak soczystości. Wasze mielone będą miały po prostu lepszą do smażenia konsystencję.

Co jeszcze

Może się również zdarzyć, że nie chcesz dodatkowych składników w mielonych. Wtedy ryż, kasza manna czy ziemniaki muszą pójść na przymusową odstawkę. Wykonując kilka czynności, równie skutecznie usuniesz wodę z mielonych, bez konieczności dorzucania do nich produktów, których nie chcesz.

Pierwszą z ciekawych metod jest przełożenie mięsa do sita, które umieścimy nad zlewem. Mięso powinno w  nim leżeć około pół godziny. Można też użyć zwykłej gazy. W obydwu przypadkach należy pamiętać, żeby nie przeciągać działań w nieskończoność. Nasze kotlety mają nie być mokre, ale soczyste!

Mięso na mielone z wilgocią poradzi sobie również w lodówce. Wystarczy kwadrans. Po wyjęciu mielonych z lodówki trzeba jak najszybciej przystąpić do ich smażenia. Do obróbki termicznej kotletów używamy najczęściej mąki. Panierka w jej postaci także zdziała cuda w sprawie zbytecznej wilgoci.

 

Komentarze