Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób
Adobe Stock
Newsy

Macie tępą tarkę kuchenną? Jest na to sposób

Wiele osób nie zdaje sobie na co dzień sprawy, jak wielką rolę w kuchni odgrywa tarka. Idealnie nadaje się do starcia większości warzyw, sera żółtego czy zrobienia bułki tartej. Niestety ostrza tarki z czasem się zużywają. By naostrzyć tarkę, wystarczy zastosować jeden trik.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 24, 2021

Wszystkie sprzęty czy akcesoria z czasem się zużywają. W konsekwencji nie są już tak skuteczne jak nowe. Aby nie kupować kolejnych dodatków, warto o nie wcześniej odpowiednio zadbać. Dzięki temu będą służyć przez wiele lat. Jednym z kuchennych akcesoriów, bez których gospodynie domowe nie wyobrażają sobie pracy w kuchni, jest tarka. Z pozoru prosty gadżet, ale niezwykle skuteczny i wszechstronny. Zdecydowanie ułatwia przygotowanie wielu dań. 

Zobacz także

Magda Gessler odpowiada na pytania

Tępa tarka kuchenna

Wysoka częstotliwość wykorzystywania tarki kuchennej, na co dzień przyczynia się do nadmiernej jej eksploatacji. Wynikiem tego jest stępienie ostrzy. Wtedy starcie nawet marchewki może być sporym wysiłkiem. Wówczas sporo osób pozbywa się pozornie zużytego gadżetu na rzecz nowego. Jednak to jest błędne koło, gdyż wystarczy odpowiednia dbałość o posiadane akcesoria.

Jak naostrzyć tarkę?

Aby przywrócić stan pierwotny tego dodatku, należy zastosować prosty patent. Przygotujcie dwa rodzaje papieru ściernego, o gradacji 240 oraz o gradacji 800. Dobrze ułóżcie tarkę na blacie. Trzymając ją za rączkę, przecierajcie najpierw papierem o mniejszej gradacji w przeciwnym kierunku do tarcia warzyw. Wówczas zeszlifujecie wypukłe krawędzie oczek. Po około 40 przetarciach, zmieńcie papier na ten o większej gradacji, by ostatecznie wygładzić powierzchnię. Po zakończonym ostrzeniu, dokładnie ją umyjcie.

Wykorzystanie tarki w kuchni

Niewiele osób wie o wszystkich zastosowaniach kuchennej tarki. To przyrząd, który zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie w kuchni. Każda strona tarki służy do innych funkcji:

  • największe oczka - idealne do ścierania sera żółtego, warzyw czy owoców,
  • mniejsze oczka - świetnie sprawdzają się do rozdrabniania, na mniejszych oczkach można zetrzeć czerstwe pieczywo, by otrzymać bułkę tartą,
  • ostro zakończone oczka - ta część tarki jest wykorzystywana najczęściej do gałki muszkatołowej, imbiru, czosnku bądź skórki z cytryny,
  • długie ostrze - sprawdza się przy szybkim szatkowaniu miękkich warzyw, jak cukinia czy ogórki.

Czytaj także:

Komentarze