Ostre dolegliwości ze strony układu pokarmowego towarzyszące grypie żołądkowej nie są niczym przyjemnym. Ta wywoływana najczęściej przez rotawirusy choroba ma gwałtowny, ale na szczęście szybki przebieg. Zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach, jednak by łagodzić objawy, należy przestrzegać ścisłej diety. 

Objawy grypy żołądkowej

Jelitówka lub inaczej grypa żołądkowa charakteryzuje się ostrymi objawami, które mogą wskazywać zarówno na zatrucie pokarmowe, jak i zwykłą grypę - stąd jej nazwa. Objawy tej choroby to m.in.:

  • biegunka

  • nudności

  • wymioty

  • brak apetytu

  • gorączka

  • bóle głowy

  • złe samopoczucie

  • bóle mięśni

Grypa żołądkowa zwykle trwa około tygodnia, ale jej najostrzejsze objawy ustępują zwykle już po 1-3 dniach.

Zobacz także:

Dieta przy grypie żołądkowej

Przy jelitówce bardzo ważna jest odpowiednia dieta, by jak najszybciej stanąć na nogi i zregenerować organizm. Najistotniejsze jest przyjmowanie płynów. Powinno się pić wodę, słabą herbatę i jeść zupy. Odradza się picie soków i coli, ponieważ te mogą nasilić objawy.

Dobrym rozwiązaniem jest przyjmowanie specjalnych preparatów z elektrolitami z apteki, które pomogą szybciej uzupełnić poziom niezbędnych witamin i składników odżywczych w organizmie. 

Uważa się, że przy grypie żołądkowej chorzy powinni, w miarę możliwości, jeść tak, jak przed chorobą. W żadnym wypadku nie wolno się głodzić. Zalecane są delikatne potrawy, takie jak gotowana marchew czy kleik ryżowy. Zdecydowanie natomiast należy odstawić jedzenie bardzo tłuste i słodkie, np. smażone na głębokim tłuszczu ryby czy słodycze. 

Jak zapobiegać grypie żołądkowej?

Jelitówka jest wyjątkowo nieprzyjemną chorobą, a do tego bardzo zakaźną. Wystarczy jeden chory w domu, by po kilku dniach wszyscy domownicy zaczęli skarżyć się na objawy. Często chorobę tę przenoszą dzieci, które zarażają się nią w przedszkolu.

To właśnie najmłodsi są mocno narażeni na zakażenie, ponieważ do przeniesienia wirusów dochodzi przez brak należytej higieny - a dzieci często zapominają o umyciu rąk, szczególnie po zabawie na zewnątrz czy wyjściu z toalety.

By zapobiec infekcji, należy myć ręce jak najczęściej oraz myć owoce i warzywa przed spożyciem. Jeżeli w domu jest osoba zarażona grypą żołądkową, należy do minimum ograniczyć kontakt z tą osobą, często wietrzyć pomieszczenia, a wszystkie dotykane przez nią powierzchnie w miarę możliwości odkażać. 

Źródło: e-zikoapteka.pl, orsalit.pl