Salami
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy

Lubisz salami? Zastanów się dwa razy, zanim kupisz je w sklepie

Salami to popularne mięso delikatesowe. Najczęściej płacicie za nie krocie. Pasuje na kanapkę i do pizzy. Dlaczego warto przemyśleć zakup salami?
Aleksandra Jaworska
grudzień 23, 2020

Salami pierwotnie pochodzi z Włoch. To trwała, sucha i długodojrzewająca kiełbasa, najczęściej z dodatkiem drobno pokrojonej słoniny i przypraw. 

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Do salami używa się zazwyczaj wieprzowiny, rzadziej drobiu

Typowo stosuje stosuje się wieprzowinę. Rzadziej wołowinę, mięso drobiowe czy dziczyznę. Salami zalicza się do najtrwalszych, a także najdroższych wędlin. Charakteryzuje się białym nalotem pleśni oraz smakiem i zapachem wędzenia. Oryginalne salami produkowane jest w Bolonii, Mediolanie i na Węgrzech.

Nazwa pochodzi od włoskiego czasownika salare – solić

Różne gatunki salami produkowane są również we Włoszech, na Węgrzech, w Niemczech, we Francji oraz w Hiszpanii. Salami to bardzo popularna wędlina, którą jada się głównie na lunche. Według wielu badań konsumenckich kanapka z salami jest jednym z ulubionych dań na wynos.

Mięso, które trafia do salami

Przed zakupem salami, warto zajrzeć w etykietę. Salami bywa bowiem produkowane z najgorszych przetworzonych mięs na świcie. To mięso, które nie ma nic wspólnego z dbałością o zdrowie i racjonalnym odżywianiem. W plasterku salami znajdziemy 18% zalecanego dziennego spożycia tłuszczów nasyconych.

Taki poziom jest wysoki, a więc i kaloryczny. Standardowa porcja brana na kanapkę może mieć nawet do 200 kalorii! Co równie niepokojące, w słabej jakości salami znajdziecie szkodliwe środki trujące. Wszystko to wpłynie na wasze zdrowie - tego możecie być pewni. Choroby serca i cukrzyca? O tym mowa.

Salami może być jedzone jako przekąska, jednak regularne spożywanie kiełbasy nie wiąże się z niczym dobrym. W rzeczywistości salami jest jednak dość często używane w kuchni. Jest też łatwo dostępne i niektórym faktycznie smakuje. 

Zamiast salami wybierz boczek lub szynkę

Najlepiej wybierać produkty wiadomego pochodzenia. Domowa szynka zastąpi każdą kupną. Jeśli macie zaprzyjaźnionego rzeźnika, zawsze pytajcie o skład kupowanego mięsa. Zwłaszcza salami. Powinien, bez najmniejszego wahania, udostępnić wam etykietę przyszłego zakupu. 

Większość rodzajów salami ma około trzech procent soli, ale stosowane do wyrobu wędliny przyprawy i ogólny skład mieszaniny kiełbasy różni się znacznie, w zależności od rodzaju, o których akurat mowa. W salami godnym polecenia powinny się znaleźć: czosnek, pieprz i koper włoski. Szukajcie ich w składzie!

Komentarze