Czosnek to taka przyprawa, która nie pozwala przejść obok siebie obojętnie. Z reguły albo bardzo lubimy czosnek, podobno nawet są osoby, które kroją go w plastry i jedzą z solą, albo go szczerze nienawidzimy. Niektórzy nie tolerują mocnego zapachu czosnku i unikają go jak mogą. Jeszcze inni chętnie by zjedli aromatyzowaną czosnkiem potrawę, ale obawiają się zapachu z ust jaki będzie się unosił przez cały dzień. Dla nich dotarliśmy do ciekawego triku.

Skuteczny sposób na intensywny zapach czosnku

Olejki eteryczne występujące w czosnku z jednej strony są jedną z jego zdrowotnych zalet, z drugiej powodują że czosnkowy aromat długo się utrzymuje. I to zarówno w pomieszczeniu, w którym go smażyliśmy, jak i w ustach osób, które go jadły. Czosnkowy zapach z ust jest mocniejszy, jeśli jeśliśmy surowy czosnek, ale także ten po spożyciu czosnku  w formie ugotowanej, smażonej czy pieczonej może nam przeszkadzać.

Jest bardzo prosty sposób, żeby zmniejszyć negatywne doznania związane z zapachem czosnku. Ten trik szczególnie docenią osoby, które lubią go i nie wyobrażają sobie sałaty z sosem winegret bez dodatku tej przyprawy.

Sposób polega na obraniu czosnku, przekrojeniu na pół i nasmarowaniu jego aromatem talerza czy salaterki na której rozłożymy danie. Dzięki tej prostej metodzie potrawa będzie miała czosnkowy zapach i smak, będziemy aromat przyprawy odczuwać podczas jedzenia, jednak nie będzie on tak intensywny żeby pozostać w ustach i powodować zapachowy dyskomfort.

Zobacz także:

Sprytne smażenie na aromacie czosnku

W podobny sposób radzą sobie z właściwościami tej przyprawy osoby, które lubią pachnące nią potrawy, ale maja problem z jego trawieniem. Zjedzenie zioła wywołuje u nich wzdęcia i problemy żołądkowe. Zamiast smażyć czosnek dodawany do sosu, nacierają nim gorącą patelnią z rozgrzanym tłuszczem i dopiero na tak aromatyzowanym tłuszczu smażą pozostałe składniki.

Wartości odżywcze czosnku

Jeśli jednak nie macie dolegliwości żołądkowych, zamiast samego zapachu dodawanego do potraw, warto jednak jeść to warzywo w całości, z powodu wartości odżywczych, które posiada. Mały ząbek czosnku gromadzi w sobie zarówno witaminy: A, witaminy z grupy B witaminę C, jak i składniki mineralny takie jak potas, wapń, magnez, a nawet rzadziej występujące mikroelementy jak kobalt czy chrom.

Zawiera także inne składniki korzystne dla zdrowia, ale jak wspomnieliśmy jego najcenniejszą cechą są olejki eteryczne.

Czosnek stosuje się na infekcje. To właśnie lotne związki siarkowe i olejki eteryczne pozwalają mu zwalczać infekcje wirusowe układu oddechowego. Ma właściwości przeciwzakrzepowe i podobnie jak aspiryna chroni przed zawałem i udarem. Stosowanie czosnku zalecane też jest na odchudzanie. To dlatego, że dobrze wpływa na układ trawienny, przyspiesza pracę jelit, szczególnie wtedy, gdy dodajemy czosnek do tłustych i ciężkostrawnych potraw.

Źródło: onet.pl, medonet