Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy

Kupujecie wodę w plastikowej butelce? Na jej dnie znajduje się bardzo ważna informacja

Pewnie nie zwracacie uwagi na te oznaczenia. To błąd! Mogą być bardzo pomocne…
Anna Urbańska
kwiecień 18, 2021

Choć eksperci mówią, że woda z kranu jest zdatna do spożycia w większości miejsc w Polsce, nie każdy jest do tego przekonany. Może też wolicie kupować wodę w plastikowych butelkach. Nawet jeśli na co dzień pijecie wodę z kranu lub filtrowaną wodę, pewnie czasem zdarza się wam kupić wodę w plastikowej butelce. Niewielki procent z was zwróci pewnie uwagę na oznaczenie umieszczone na dnie butelki. To błąd! Dzięki dokładnemu przeczytaniu tego oznaczenia, możecie dowiedzieć się więcej na temat tego, czy butelka nie jest zrobiona ze szkodliwego plastiku…

Magda Gessler odpowiada na pytania

Oznaczenia plastiku na opakowaniach do żywności

Plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością w Unii Europejskiej, jest z reguły bezpieczny, Jest jednak cienka granica pomiędzy tym, by coś było uznane za bezpieczne, a czymś, co jest już szkodliwe. Najlepiej więc unikać szkodliwych substancji, nawet w minimalnych ilościach.

Przy wybieraniu zdrowych produktów spożywczych, ważne jest nie tylko czytanie ich składów, ale też zwracanie uwagi na rodzaj opakowań z jakich są zrobione. W wypadku wody to jedyny czynnik, który może czynić ją szkodliwą. Różne dostępne na rynku wody, będą się różniły jedynie ilością i rodzajem zawartych minerałów oraz opakowaniem, w którym są przetrzymywane.

Zobacz także

Oznaczenia na butelkach wody

W przypadku wody, na dnie butelki znajduje się małe oznaczenie. Szukajcie znaku trzech zapętlonych strzałek. Gdy go znajdziecie, zwrócicie uwagę na litery znajdujące się w środku.

  • PET lub PETE to politereftalan etylenu, najczęstsze tworzywo do produkcji butelek. Mogą uwalniać do wody ksenogeny, które niekorzystnie działają na układ hormonalny. Koniecznie chrońcie takie butelki przed promieniami słonecznymi, bo wtedy naprawdę uwalniają do wody szkodliwe substancje. Nie używajcie tych butelek ponownie! Nie są do tego przeznaczone!
  • HDPE – najbezpieczniejsze z tworzyw.
  • PVC – może być toksyczny, ale rzadko produkuje się z niego butelki.
  • PS – najczęściej na jednorazowych opakowaniach i kubkach do kawy. Jest to najbardziej szkodliwy rodzaj plastiku.
  • PC lub brak oznaczenia – najgorszy ze scenariuszy. Nieznaczone opakowania prawdopodobnie nie zostały dopuszczone do użytku! Częste na sportowych butelkach do wody.

Czytaj także:

Komentarze