Czy wiecie, że obwoźna sprzedaż grzybów jest w Polsce zabroniona? Dotyczy to także grzybów sprzedawanych przy drogach. Można je jednak sprzedawać na targowiskach i stacjonarnych, zorganizowanych straganach. Konieczne jest jednak spełnienie jednego warunku.

O co zapytać przy zakupie grzybów?

Właściciele targowisk, na których wynajmowane są stragany pod sprzedaż grzybów, powinni w sezonie grzybowym zatrudniać grzybowych ekspertów. To osoby, które mają uprawnienia do wydawania atestów na grzyby i dopuszczanie ich do sprzedaży. Przed wydaniem atestu znawca grzybów dokładnie ocenia każdy okaz. Stwierdza czy grzyb jest jadalny i na każdy oceniony gatunek wydaje stosowny certyfikat.

Jeśli kupujecie grzyby na targowiskach, zawsze pytajcie czy otrzymały atest i proście o okazanie dokumentu.  Podobne atesty wydawane są oczywiście na wszystkie grzyby sprzedawane w sklepach.

Prawidłowo wystawiony atest powinien być spisany na każdy rodzaj grzyba osobno, a użyte nazwy powinny być oficjalnymi, przyrodniczymi nazwami grzybów. Dobrze, jeśli w dokumencie znajdują się ich odpowiedniki łacińskie. Na dokumencie powinno być zaznaczone kto sprzedaje oraz gdzie grzyby zostały zebrane.

Zobacz także:

Atesty, na których wymienione jest wiele rodzajów grzybów na jednej stronie, a do tego używane są ich potoczne nazwy np. prawdziwek, zamiast borowik szlachetny, powinny zapalić wam w głowach lamkę alarmową.

Trwałość świeżych grzybów jest bardzo krótka

Zebrane czy kupione grzyby powinny być bardzo szybko przetworzone: ugotowane lub przygotowane do suszenia. Te, które były długo przechowywane, szczególnie w zamkniętych pojemnikach, ulegają zaparzeniu, a  substancje, które się przy tym wydzielają są szkodliwe i mogą powodować takie dolegliwości jak wymioty czy biegunka.

Jeśli chcecie dłużej przechować grzyby i przyrządzić je dopiero za kilka dni, najpierw je oczyśćcie i odłóżcie do otwartego pojemnika w lodówce czy innych chłodnym miejscu, np. w piwnicy. Nigdy nie przechowujcie grzybów w foliowych torebkach.

Grzybowi eksperci wydając atest, poza sprawdzeniem ich jadalności, oceniają kondycję okazu i w zależności od niej mogą wydać dokument dopuszczający do sprzedaży, ważny przez 6, 12 czy nawet 24 godziny.

Nie tylko grzyby trujące są szkodliwe

Grzyboznawca, Justyn Kołek, w rozmowie z portalem Na Temat, przypomina pewne zdarzenie związane z zatruciem grzybami atestowanymi przez niego. Po przeprowadzeniu badań i sprawdzeniu wydanego przez niego dokumentu okazało się, że grzyby były prawidłowo ocenione przez grzyboznawcę, należały do jadalnych odmian, zostały natomiast zebrane na terenie, gdzie prowadzone były opryski leśne przeciw owadom.

Pamiętajcie, grzyby bardzo łatwo chłoną i kumulują toksyny więc chcąc je bezpiecznie jeść powinniście móc zweryfikować nie tylko to czy są jadalne, ale także to, gdzie zostały zebrane.

Źródło: Na Temat