Które chwasty można jeść? Te są bezpieczne
AdobeStock
Newsy

Które chwasty można jeść? Te są bezpieczne

W Polsce żyje wiele roślin, które uznawane są za chwasty. A to błąd, ponieważ wiele z nich nadaje się do jedzenia i są bardzo smaczne!

Wielu z was na pewno chętnie sadzi w ogrodzie lub w doniczkach na balkonie różne zioła, które później wykorzystujecie w kuchni. W końcu nawet nie ma co porównywać smaku suszonych ziół do tych świeżo zerwanych z krzewu! Bazylię, oregano czy miętę można z powodzeniem hodować przy polskiej pogodzie. Ale gdyby się zastanowić, to przecież popularne zioła w różnych miejscach świata rosną po prostu jako pospolite chwasty. Dlaczego by więc nie użyć w kuchni chwastów rosnących naturalnie w Polsce? Niektóre z nich przecież świetnie smakują i można ich używać do sałatek, a nawet do marynowania! Poznajcie chwasty, które można jeść.

Pokrzywa zwyczajna

Zdecydowanie królowa wśród chwastów. Rośnie w całej Polsce w sporych ilościach i z reguły każdy stara się ją omijać ze względu na nieprzyjemne oparzenia, które powoduje. Ale odpowiednio przygotowana pokrzywa jak najbardziej nadaje się do zjedzenia i jest bardzo zdrowa. Wystarczy dokładnie ją opłukać, a następnie sparzyć w gorącej wodzie. Z pokrzywy można zrobić jajecznicę albo sok o właściwościach oczyszczających. Można ją zbierać od kwietnia do października.

Zobacz także
Rośnie na łące przed waszym domem. Ma niezwykłe właściwości, jedzcie ją w maju na zdrowie

Babka lancetowata: właściwości i zastosowanie

Przepis na syrop z mniszka lekarskiego. Doskonały na ból gardła i brzucha

Zalejcie tym mniszek i dodajcie 1 składnik. Zrobicie tak syrop na na ból gardła, chrypkę i kaszel 

Szczawik zajęczy

To roślina przypominająca swoim wyglądem koniczynę, która rośnie w zacienionych i dość wilgotnych miejscach (często w towarzystwie mchu). Liście szczawiku są bardzo smaczne – ich kwaskowy posmak sprawia, że doskonale nadają się jako dodatek do sałatek, sosów oraz zup. W dodatku szczawik zajęczy świetnie gasi pragnienie, a że można go spotkać na górskich szlakach, sprawdzi się podczas długich wędrówek w upale.

Stokrotka

Drobne i liczne kwiaty stokrotki można znaleźć praktycznie wszędzie – głównie na pastwiskach, łąkach, w parkach, ogródkach, a nawet przy drodze! Stokrotkę można zjadać w całości. Do jedzenia nadają się jej pąki, kwiaty oraz liście. Niewielu z was pewnie wie, że liście stokrotki można marynować! Z kolei jej kwiaty pasują do sałatek i zup. Robi się z nich także syropy ze względu na właściwości zdrowotne stokrotki. Picie syropu z jej kwiatów pomoże w problemach z nerkami oraz nadmierną potliwością. Stokrotki kwitną od wczesnej wiosny aż do jesieni.

Bluszczyk kurdybanek

Zastosowanie tej rośliny jest bardzo szerokie. Bluszczyk kurdybanek nadaje się nie tylko do sałatek, ale także twarogów, past warzywnych czy do posypania ziemniaków zamiast koperku. Stosuje się go nawet w formie przyprawy do piwa! Można go znaleźć na zacienionych przydomowych rabatach i trawnikach. Jadalne są zarówno kwiaty, jak i liście.  Bluszczyk kurdybanek najlepiej jest zbierać od maja do czerwca.

Czytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA