Która mąka jest najzdrowsza?
Adobe Stock
Newsy

Która mąka jest najzdrowsza? Sprawdźcie czy jej używacie

W polskich kuchniach króluje przede wszystkim mąka pszenna typu 550. Produkt jest uważany za najbardziej uniwersalny, stosunkowo tani i smaczny. Okazuje się jednak, że nie jest zbyt zdrowy.
Weronika Kępa
marzec 24, 2021

Na sklepowych półkach roi się od różnego rodzaju mąk. Mimo to, Polacy najczęściej sięgają po pszenną typu 450 lub 550. Okazuje się jednak, że jej uniwersalność ma niewiele wspólnego ze zdrowiem.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Rodzaje i typy mąk. Która jest najzdrowsza?

Mąki można podzielić na glutenowe oraz bezglutenowe. Z pewnością zdajecie sobie sprawę, która grupa lepiej wpływa na wasz organizm. Jeśli nie, podpowiadamy – druga. Pozostaje więc jeszcze kwestia liczb określających ich typ. Okazuje się, że im wyższa numerologia, tym produkt jest bogatszy w składniki mineralne.

Popularna mąka pszenna 450, zawiera jedynie 0,45 proc. składników mineralnych w każdych 100 gramach produktu, z kolei mąka żytnia typ 2000 ma ich aż 2 proc. Okazuje się również, że im wyższy typ, tym ciemniejszy kolor i grubsza granulacja mąki.

Bogata w gluten mąka pszenna

Mąka pszenna, którą tak powszechnie wykorzystujecie w kuchni, to niekwestionowana królowa glutenu. Oczywiście, zawiera również kilka cennych składników odżywczych, jednak w bardzo małych ilościach. Wykonane z niej ciasto, szybko rośnie i jest bardzo pulchne, natomiast niekoniecznie zdrowe.

Glutenowa mąka orkiszowa

Mąka orkiszowa to nieco zdrowszy odpowiednik mąki pszennej. Produkt wciąż zawiera mnóstwo glutenu, który negatywnie wpływa na wasze zdrowie. Jednak trzeba przyznać, że ma w sobie również znacznie więcej minerałów i witamin oraz niemal dwukrotnie niższy indeks glikemiczny. Możecie ją wykorzystać do wypieku ciast, chleba, naleśników, pierogów.

Mąka żytnia z glutenowej rodziny

Mąka żytnia zawiera nieco mniej glutenu oraz skrobi niż mąka pszenna, z kolei więcej minerałów – magnezu, wapnia, cynku, manganu i potasu. Sprawdzi się do przyrządzenia makaronu, pieczywa oraz pierników. Pamiętajcie jednak, że spożywana w dużych ilościach, wciąż nie jest zdrowa. 

Bezglutenowa mąka owsiana

W końcu możemy przejść do mąk, po które od dzisiaj powinniście sięgać. Mąka owsiana to wspaniała alternatywa dla glutenowej mąki pszennej. Jest bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, flawonoidy oraz duże ilości białka. Możecie ją przyrządzić samodzielnie rozdrabniając płatki owsiane w malakserze.

Antyoksydacyjna mąka kukurydziana

Bezglutenowa mąka kukurydziana zawiera mnóstwo witamin i minerałów o działaniu antyoksydacyjnym. Możecie jej użyć do przyrządzenia tortilli, placków, a nawet bułek. Jej spożywanie nie zagraża wam w żadnym stopniu.

Dobra dla alergików mąka ryżowa

Zawarte w mące ryżowej lignany oraz fitoestrogeny, wykazują silne działanie przeciwnowotworowe. Produkt niezwykle rzadko uczula, dlatego polecany jest przede wszystkim alergikom. Nadaje się do placków, klusków, kruchych ciasteczek oraz zagęszczania zup.

Komentarze