Przed nami coraz chłodniejsze dni, a to oznacza, że czas wyjąć koce i swetry z głębi szafy. Leżały tam długo, dlatego pierwsze, co trzeba zrobić, to je odświeżyć i wyprać.

Niestety, często swetry po wyschnięciu bardzo mocno się elektryzują. Nie dość, że wówczas długie włosy „przyklejają” się do wszystkiego, to jeszcze możemy boleśnie odczuć naelektryzowanie odzieży na własnej skórze, gdy dotkniemy czegoś metalowego.

Ale na szczęście można sobie z tym poradzić w mocno niekonwencjonalny sposób. Przyda się wam do tego… folia aluminiowa!

Zobacz także:

Domowy sposób na elektryzujące się pranie

Folia aluminiowa została wynaleziona ponad 100 lat temu, jednak swoje zastosowanie w kuchni odnajduje od zaledwie kilkudziesięciu lat. Zawijamy w nią kanapki, mięso pieczone w piekarniku i na grillu czy używamy do przedłużenia świeżości potraw, które odstawiamy do lodówki. Jednak czy wiecie, że folia przyda wam się nie tylko w kuchni?

Doskonale sprawdzi się także w przypadku mocno elektryzującego się prania. Jeśli wasze swetry, czapki i szaliki po wypraniu sprawiają, że włosy stają dęba wam i wszystkim naokoło, trik z folią aluminiową bardzo wam się przyda.

Wystarczy, że oderwiecie kilka dużych kawałków folii i zwiniecie je w kulki. Następnie kulki te należy włożyć do pralki wraz z ubraniami przed włączeniem prania. Aluminium rozładowuje ładunki elektrostatyczne, dzięki czemu po wyschnięciu pranie nie będzie się elektryzować. 

Jeżeli używacie elektrycznej suszarki do ubrań, również możecie wrzucić do bębna kilka kulek z folii aluminiowej. 

Dlaczego ubrania się elektryzują?

Ubrania, których najczęściej dotyczy problem elektryzowania się, to zwykle swetry, czapki i szaliki. Nic dziwnego - najmocniej elektryzują się tkaniny syntetyczne (z których obecnie często wykonuje się wymienioną wyżej odzież), szorstkie oraz wełniane. 

Dzieje się tak, ponieważ w momencie, gdy ubrania wykonane z różnych materiałów ocierają się o siebie (na przykład w pralce), wówczas gromadzi się na nich ładunek elektrostatyczny. To powoduje, że po wysuszeniu odzież „przykleja” się do ciała. 

Źródło: genialne.pl