Kleszcze już są w lasach. To warzywo uchroni was przed ugryzieniami
Getty/iStock, AdobeStock
Newsy

Kleszcze już są w lasach. To warzywo uchroni was przed ugryzieniami

Ciepłe, słoneczne dni tuż, tuż. Piękna pogoda zachęca powoli do spacerów po parku, w lesie czy na łące. Trzeba jednak pamiętać, że w krzewach i wysokich trawach czają się kleszcze, które mogą nas ugryźć przy sposobnej okazji. Zobaczcie, jak można się przed nimi chronić.

Te maleńkie pajęczaki potrafią nieźle przestraszyć nawet największego twardziela. I wcale nie chodzi o ich wygląd. Kleszcze dla ludzkiego ucha są bezgłośne i bardzo trudno je zauważyć. Zwykle spostrzegamy je dopiero na sobie, gdy już zdążyły się wgryźć w naszą skórę.

Budzą strach ze względu na szeroką gamę chorób, jakie mogą przenosić - szczególnie boreliozę, trudną do wyleczenia chorobę, która nieleczona sieje prawdziwe spustoszenie w organizmie. Sprawdźcie, w jaki sposób należy chronić się przed kleszczami i jak można naturalnie wzmocnić jeszcze tę ochronę w sprytny sposób. 

Naturalny sposób na kleszcze

Kleszcze są ślepe i głuche, dlatego muszą polegać na swoim węchu. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy lepiej się chronić przed tymi pajęczakami. Silnie przyciąga je zapach potu, na który zwykle nie można nic poradzić podczas długiej, leśnej wędrówki. Ale bardzo lubią też zapachy kwiatowe i słodkie. Lepiej więc zrezygnować z używania ulubionych perfum przed wyprawą w miejsce, w którym spodziewamy się spotkać kleszcze.

Istnieją też oczywiście aromaty, które dla kleszczy są nie do zniesienia. Jednym z nich jest czosnek - podobno już zjedzenie dwóch ząbków czosnku dziennie na tyle zmienia zapach naszego ciała, że jest on nieakceptowalny dla kleszczy. Podobnie ma działać picie herbaty z czystka oraz jedzenie produktów bogatych w witaminę B, np. drób, wołowina, ryby, podroby, jaja czy mleko. 

Zobacz także
Mikstura z 2 produktów na kleszcze. Zrobicie ją w domu bez szkodliwych chemikaliów

Mikstura z 2 produktów na kleszcze. Zrobicie ją w domu bez szkodliwych chemikaliów

Naturalny odstraszasz kleszczy macie w swojej kuchni. Jedna czynność i problem z głowy

Naturalny odstraszacz kleszczy macie w swojej kuchni. Jedna czynność i problem z głowy

Jak chronić się przed kleszczami?

Dieta to nie wszystko. Do skutecznej ochrony przed kleszczami niezbędne jest stosowanie się do kilku ważnych zasad. Pamiętajcie o nich przed wyjściem na spacer do lasu, na łąkę, a nawet do parku:

  • Starajcie się unikać wysokich zarośli.

  • Zakładajcie długie spodnie i wysokie buty oraz koszulkę z długim rękawem.

  • Przed wyjściem z domu oraz w trakcie długiej wycieczki spryskujcie co jakiś czas ciało i ubrania środkiem odstraszającym kleszcze i komary.

  • Wybierajcie jasne ubrania, na których łatwiej jest zauważyć wędrującego kleszcza.

  • Po każdym powrocie ze spaceru po parku czy z leśnej wycieczki dokładnie obejrzyjcie swoje ciało.

Kotlety mielone

Jak poradzić sobie z kleszczami latem? Te zioła wam pomogą
AdobeStock
Newsy
Jak poradzić sobie z kleszczami latem? Te zioła wam pomogą
Z pomocą ziół stworzycie naturalne i skuteczne środki na kleszcze – sprawdźcie, jak to zrobić!

Letnie spacery kojarzą się z ciepłem i słońcem, choć nieuniknione jest spotkanie różnych zwierząt i owadów – zwłaszcza podczas leśnych wędrówek. Tymi, których trzeba się szczególnie wystrzegać, są kleszcze . Do naturalnego odstraszania tych pajęczaków można wykorzystać wiele naturalnych sposobów, które opierają się na wykorzystaniu powszechnie dostępnych ziół. Zioła na kleszcze Z kleszczami doskonale radzą sobie zioła! Wystarczy je zaparzyć, ostudzić, wymieszać z sokiem z cytryny i przelać do buteleczki z atomizerem. Taką mieszanką można następnie popsikać ubrania, skórę, a nawet swoich zwierzęcych pupili. Najlepiej sprawdzą się świeże zioła, które można kupić w każdym sklepie zielarskim. Zioła, które skutecznie odstraszają kleszcze, to: Szałwia – ma gorzki smak, którego kleszcze nie cierpią. Rozmaryn – dla ludzi ma przyjemny zapach i działa relaksująco, a dla kleszczy wręcz odwrotnie! Lawenda – zapach kwiatów lawendy jest szczególnie nieprzyjemny dla wielu owadów, dlatego wiele osób używa woreczków z lawendą do odstraszania moli w szafach. Nie lubią jej także kleszcze. Tymianek – nie przepada za nim większość owadów. Geranium – ma zapach podobny do róży, której kleszcze nie cierpią! Olejki eteryczne na kleszcze Zamiast naparu z ziół, możecie skorzystać z olejków eterycznych. Wybierzcie te, które mają zapach nieznośny dla kleszczy. Dobrze się sprawdzi olejek z drzewa herbacianego, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, a także olejek z szałwii, tymianku i goździkowy. Pamiętajcie, że przed użyciem na skórę olejek należy rozcieńczyć. 5 ml olejku trzeba wymieszać z ok. 50 ml dowolnego oleju roślinnego....

Naturalny odstraszasz kleszczy macie w swojej kuchni. Jedna czynność i problem z głowy
AdobeStock
Newsy
Naturalny odstraszacz kleszczy macie w swojej kuchni. Jedna czynność i problem z głowy
Ten produkt nadzwyczaj dobrze odstrasza kleszcze. Jeśli chcecie zabezpieczyć swój ogródek lub mieszkanie przed tymi szkodnikami, koniecznie poznajcie tę prostą metodę.

Kleszcze to bardzo groźne pasożyty i śmiało można powiedzieć, że jedne z najgroźniejszych zwierząt żyjących w Polsce. Mogą powodować między innymi słynną boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Najlepszą formą ochrony przed tymi chorobami jest po prostu uniknie kleszczy. Nie zawsze jest to proste. Te małe pasożyty już dawno wyszły z lasów. Kleszcze można złapać na spacerze przy łące, a nawet po prostu w miejskim ogródku lub na własnej działce. Na szczęście wiemy jak naturalnie można je odstraszać. Naturalna metoda na odstraszanie kleszczy Wystarczy wykorzystać popularny kuchenny produkt. Chodzi o czosnek. Wszyscy na pewno znacie go z niezwykłych właściwości antybakteryjnych i antywirusowych. Czosnek ma jeszcze jedną ważną właściwość: odstrasza te niechciane pasożyty. Kleszcze niechętnie zbliżają się w miejsca pachnące czosnkiem. Niestety czosnek nie zadziała jako środek osobistej ochrony przed kleszczami, gdyż musielibyście wysmarować nim skórę. Świetnie może on za to odstraszyć kleszcze z waszego ogródka lub działki. Wystarczy rozgnieść kilka ząbków czosnku i porozkładać w różnych miejscach działki. Niektórzy rozkładają czosnek przy płocie, inni układają go w trawie. Dla wzmocnienia efektu możecie też zrobić pastę czosnkową i to ją umieścić w różnych miejscach podwórka. Kleszcze nie lubią zapachu czosnku, więc im bardziej intensywny, tym większa szansa, że zostaną odstraszone. Teoretycznie nic nie szkodzi też na przeszkodzie, żebyście zapachem czosnku potraktowali wasze zwierzęta, lub nawet ubrania, ale pewnie niewiele osób zniosłoby ten silny zapach. Te rośliny odstraszają kleszcze Zamiast rozkładać rozgniecione ząbki czosnku, możecie też skorzystać z żywego, rosnącego czosnku. Jeśli macie taką możliwość posadźcie:...

Trening wyciągania kleszcza przy pomocy pomarańczy i goździków. Wyćwiczycie rękę i oko
Adobe Stock
Newsy
Trening wyciągania kleszcza przy pomocy pomarańczy i goździków. Wyćwiczycie rękę i oko
Wkręcenie się kleszcza to nie tylko nieprzyjemne doznanie. Może być też niebezpieczne, jeśli nie usuniecie go wystarczająco szybko. Nauczymy was jak to zrobić.

Pokazujemy sposób na wytrenowanie usuwania kleszcza ze skóry. Jest prosty i można do niego użyć pomarańczy i goździków. Pomarańcza będzie wyobrażać skórę człowieka, a goździki – kleszcza. Po ćwiczeniach nie wyrzucajcie ich. Jeszcze się przydadzą. Czym i jak wyjmować kleszcza? Poćwiczmy, zanim wkręci się naprawdę Istnieją różne szkoły wyjmowania kleszczy. Te, które są głośnym chórem krytykowane przez ekspertów, to wszelkiego rodzaju babcine sposoby polegające na smarowaniu kleszcza masłem czy olejem. Nie dajcie się także zwieźć producentom gadgetów do usuwania kleszczy. Najlepsza jest zwykła pęseta. Ważne jednak żeby latem podczas wycieczek, wypraw rowerowych czy spacerów do lasu, nosić ją przy sobie. To istotne dlatego, że w walce z kleszczami ważne jest, żeby jak najszybciej go usunąć. Nie ma reguły, jak szybko kleszcz może zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami: Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi pomiędzy 12 a 24 godzinami. To dlatego, że bakterie potrzebują czasu od momentu wkłucia się kleszcza w skórę, żeby opuścić układ trawienny kleszcza Zakażenie wirusem KZM zachodzi błyskawicznie. Wirus obecny jest w ślinie kleszcza i przenika do krwi od razu po jego wkłuciu Wyjmowanie kleszcza nie jest trudne, o ile zachowacie spokój i zimną krew. Poćwiczcie to na pomarańczy, która symbolizuje skórę człowieka. Wbijcie w nią pod różnym kątem i na różną głębokość goździki. Następnie używając pęsety starajcie się wyjąć każdy goździk pilnując 3 zasad: Łapcie goździk nie za główkę tylko za nóżkę, jak najbliżej skórki pomarańczy. Kleszcza też musicie złapać jak najbliżej skóry chwytając za tułów, nie odwłok, który łatwo może się urwać....

Popularny składnik drinków może wywołać przebarwienia na skórze. Uważajcie latem na te owoce
AdobeStock
Newsy
Popularny składnik drinków może wywołać przebarwienia na skórze. Uważajcie latem na te owoce
Zachowajcie ostrożność przy obieraniu i krojeniu tych owoców w pełnym słońcu - to może się źle skończyć.

Choć kalendarzowe lato dopiero za miesiąc, już teraz w niektórych częściach Polski wysokie temperatury mogą mocno doskwierać. Gdy jest tak ciepło, nic nie robi lepiej od chłodnej wody z dodatkiem lodu, mięty i pokrojonej w plasterki cytryny. Okazuje się jednak, że tak smaczne i orzeźwiające latem cytrusy mogą być w istocie niebezpieczne. Sprawdźcie, dlaczego.  Jak chronić się przed słońcem? Już nawet dzieci wiedzą, że w słoneczną pogodę należy chronić się przed słońcem. Najlepiej jest siedzieć w cieniu, nosić przewiewną odzież zasłaniającą ciało oraz nakrycie głowy. Jeżeli jednak chcemy wyjść na słońce i kąpać się w morzu czy jeziorze, trzeba zadbać o ochronę w postaci kremu z filtrem. Wszystko po to, by zapobiec bolesnym oparzeniom słonecznym.  Mało kto jednak wie, że są produkty, które mogą zwiększyć wrażliwość skóry na promieniowanie słoneczne. To prowadzi nie tylko do oparzeń, ale też uczulenia na słońce w postaci np. wysypki. Zdarzają się także nieestetyczne przebarwienia. Jednym z takich produktów są cytrusy - jak cytryna, limonka, pomarańcze, grejpfruty czy pomelo. Cytrusy a słońce W jaki sposób cytrusy wpływają na naszą skórę w słońcu? Okazuje się, że owoce te zawierają substancje fototoksyczne. Gdy dojdzie do kontaktu takich substancji ze skórą, to w połączeniu z promieniowaniem ultrafioletowym może dochodzić do zapalenia skóry, a także przebarwień, które są bardzo trudne do usunięcia. Wystarczy, że będziecie kroić cytrynę w pełnym słońcu i jej sok tryśnie wam na skórę i nieszczęście gotowe.  By ochronić się latem przed słońcem i przebarwieniami, stosujcie się także do tych zaleceń: zawsze używajcie kremu zawierającego wysokie filtry UV noście lekkie, oddychające ubrania z lnu lub bawełny...