Kisicie tak ogórki? Mało kto ma świadomość, czym to grozi. To najgorsze, co można sobie zrobić
oszude/Gotujmy.pl
Newsy

Kisicie tak ogórki? Mało kto ma świadomość, czym to skutkuje. Lepiej tak nie robić

Z oszczędności, z wygody lub chęci dbania o środowisko. Z tych powodów część osób decyduje się kisić ogórki inaczej. Nie w tradycyjnych słoikach, a jeszcze inny sposób - pozornie wydaje się być ekologiczny, ale to potencjalna katastrofa dla naszego zdrowia.

Do corocznego kiszenia ogórków zostało jeszcze trochę czasu. Zanim to jednak nastąpi, trzeba zrobić miejsce w piwnicy i wyjeść zapasy z poprzedniego roku. Nie chodzi tylko o zrobienie miejsca na półkach - w końcu potrzebne są też słoiki do kiszenia.

Te zwykle pochodzą „z recyklingu”, czyli przez lata używa się tych samych, dopóki się nie zniszczą lub wykorzystuje słoiki po przetworach ze sklepu, jak śledzie czy marynowane warzywa. Gdy szklanych słoików naprawdę brakuje, można je po prostu kupić. Niektórym jednak szkoda pieniędzy na taki wydatek i decydują się wykorzystać inne pojemniki do zrobienia ogórków. Czy to na pewno dobry pomysł?

Chemiczka ostrzega przed kiszeniem ogórków w ten sposób

Wraz z rosnącą modą na prowadzenie domu w sposób ekologiczny, wiele osób uczy się, jak można kolejny raz wykorzystać różne produkty - na przykład plastikowe opakowania. Tak zrodził się pomysł na kiszenie ogórków w… plastikowych butelkach.

Coraz częściej można się natknąć na przepisy, w których wykorzystuje się tę metodę, jednak czy to słuszne rozwiązanie? Jak przekonuje chemiczka Sylwia Panek - nie. Kobieta prowadzi profil na Instagramie o nazwie @wzdrowymdomu, gdzie tłumaczy, jak należy gotować, sprzątać i zarządzać gospodarstwem domowym tak, by odbywało się to z jak najmniejszą szkodą dla środowiska i nas samych. 

Zobacz także
Z piwnicy przynieśliście takie ogórki? Dwa razy się zastnaówcie, zanim ich skosztujecie

Z piwnicy przynieśliście takie ogórki? Dwa razy się zastanówcie, zanim ich skosztujecie

Słoik z ogórkami kiszonymi syczy wniebogłosy, a woda jest okropnie mętna? Winna jest ta częsta pomyłka

Słoik z ogórkami kiszonymi syczy wniebogłosy, a woda jest okropnie mętna? Winna jest ta częsta pomyłka

Dlaczego kiszenie ogórków w plastiku to zły pomysł?

Ekspertka w jednym z wpisów pochyliła się nad tematem mody na kiszenie ogórków w plastikowych butelkach. Tłumaczy, że to bardzo zły pomysł i wyjaśnia dlaczego:

– Badania pokazują, że substancje z plastikowych butelek migrują do przechowywanych w nich napojów. Ilość migrujących substancji zależna jest od wielu czynników, m.in.: czasu kontaktu, temperatury, działania promieni słonecznych czy składu napoju. Mniej składników migruje jeśli w butelce przechowywana jest woda, więcej gdy będzie to kwaśny sok pomarańczowy lub gazowany napój - czytamy na profilu @wzdrowymdomu na Instagramie. 

Panek dodaje, że te groźne substancje to między innymi ftalany, antymon oraz „inne substancje endokrynnie czynne”. W tym przypadku nie ma co szukać oszczędności czy próbować być ekologicznym na siłę - dla własnego dobra, ogórki należy kisić tylko w szklanych słoikach, a plastikowe butelki oddać do recyklingu. 

Kotlety mielone

Miękkie ogórki przed ukiszeniem? Ten trik w mig przywróci im twardość, a kiszonki wyjdą jak trzeba
Adobe Stock
Newsy
Miękkie ogórki przed ukiszeniem? Ten trik w mig przywróci im twardość, a kiszonki wyjdą jak trzeba
Zdarza się czasami, że zbierzemy lub kupimy ogórki i zapomnimy odpowiednio szybko je przygotować. Pod wpływem czasu ogórki stają się miękkie i oklapnięte i na pierwszy rzut oka nie nadają się już do kiszenia. Czy jest na to jakiś sposób?

Kupiliście kiepskiej jakości ogórki ? A może ogórki przez was kupione były dobre, tylko zbyt długo zwlekaliście z ich przygotowaniem? Jest na to pewien sposób! Skorzystajcie z naszego triku a wasze ogórki znowu będą jędrne, twarde i chrupiące. Sposób na miękkie ogórki Jeżeli przygotowywaliście już kiedyś ogórki małosolne lub kiszone , na pewno wiecie, że najlepiej nadają się do tego młode, jasne i niezbyt duże ogórki. Dlatego, jeśli wybierzecie się do sklepu lub na targ owocowo-warzywny, nie spieszcie się z wybieraniem ogórków. Dobrze przyjrzyjcie się poszczególnym okazom i wybierajcie tylko takie, które są twarde, nie za duże i mają jasny kolor. Zbyt duże, ciemne ogórki nie tylko są niedobre w smaku, ale też mogą być po ukiszeniu puste. A co z miękkimi ogórkami? Jeśli kupiliście miękkie ogórki lub zrobiły się one takie pod wpływem czasu, nie wyrzucajcie ich, tylko wykorzystajcie pewien prosty trik na to, by przywrócić im świeżość i jędrność. Wystarczy wam do tego miska z wodą. Jak sprawić, by miękkie ogórki nadawały się do kiszenia? Nalejcie do miski zimną wodę. Powinno jej być tyle, by w całości przykrywała ogórki. Zostawcie zalane wodą ogórki na 5-6 godzin. W trakcie tego procesu ogórki wsiąkną wodę i znowu będą jędrne i twarde. Nie wierzycie? Wykorzystajcie ten trik, a sami zobaczycie, że to naprawdę działa. Pamiętajcie, by przygotowywać ogórki od razu po ich kupieniu. Zbyt długie czekanie na kiszenie, znacznie osłabia ich smak i jakość. Czym jeszcze należy się kierować podczas kiszenia, aby nasze ogórki były idealne w smaku? Sposób ułożenia ogórków w słoiku. Zawsze wkładajcie ogórki do słoika pionowo i ciasno - jeden ściśle przylegający do drugiego i całkowicie zalewajcie je wodą. W przeciwnej sytuacji ogórki mogą spleśnieć. Odpowiedni rodzaj soli . Najlepiej...

Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
AdobeStock
Newsy
Jak wyparzyć słoiki na przetwory? Dzięki tej metodzie zrobicie to w 10 minut
Co roku przed zrobieniem przetworów, należy koniecznie wyparzyć słoiki - dzięki temu pozbędziecie się drobnoustrojów, które mogłyby sprawić, że zawartość słoików szybko się zepsuje. Sprawdźcie, jak szybko można je wyparzyć.

Sezon na przetwory w pełni - właśnie teraz w ogródkach dojrzewają owoce i warzywa, które latem zamykamy w słoikach, by móc zimą cieszyć się nadal ich smakiem. Zamiłowanie Polaków do robienia przetworów jest naprawdę godne podziwu! Dla wielu z nas oczywistym jest, że przy planowaniu przestrzeni w piwnicy lub spiżarni trzeba koniecznie znaleźć dużo miejsca na półki na słoiki z przetworami.  Do zrobienia kiszonych ogórków, marynowanych cukinii czy dżemów owocowych konieczne są słoiki. Najlepiej wykorzystać te, które już mamy w domu - tanio i ekologicznie! Niestety, pozbycie się zapachu i resztek jedzenia ze słoików może być trudne, dlatego zawsze przed zrobieniem nowych przetworów, słoiki należy wyparzyć. Zobaczcie, jak można to zrobić z pomocą ciekawego triku. Jak szybko wyparzyć słoiki na przetwory? Nie tylko Polacy robią dżemy i inne przetwory do słoików. Anglicy uwielbiają marynowane ogórki, Koreańczycy kapustę kiszoną na ostro, czyli kimchi, a Szwedzi - kiszone śledzie, jedną z najbardziej kontrowersyjnych potraw na świecie (ze względu na niezwykle intensywny i nieprzyjemny zapach). Dlatego nie ma co się dziwić, że prosty sposób na szybkie wyparzanie słoików podbija internet na całym świecie.  Cały proces należy zacząć od bardzo dokładnego umycia słoików i pokrywek za pomocą płynu do mycia naczyń. Następnie tak wyczyszczone słoiki wraz z pokrywkami ułóżcie w dużym garnku wypełnionym wodą - powinno jej być tyle, by przykryła słoiki. Wodę należy zagotować i gdy zacznie już wrzeć, odmierzcie 10 minut. Tyle czasu potrzeba, by wyparzyć słoiki. Po wszystkim odczekajcie, aż woda wystygnie i ostrożnie wyjmijcie słoiki z wody. Odstawcie na suszarkę do naczyń, by wyschły. I gotowe! Prawda, że proste? Poniżej możecie zobaczyć, w jaki sposób robi to użytkowniczka TikToka Radicada: @radicadabr Canning season...

Mało kto zna ten trik z butelką. Zróbcie z nią 1 rzecz a wasze pieczywo będzie dłużej świeże
Adobe Stock
Newsy
Mało kto zna ten trik z butelką. Zróbcie z nią 1 rzecz a wasze pieczywo będzie dłużej świeże
Jeśli brakuje wam specjalnych klipsów do zamykania torebek foliowych lub nie macie w szufladzie wolnych gumek-recepturek, mamy dla was sprytny trik na szczelne zamknięcie każdego foliowego woreczka.

Często zdarza się, że pieczywo w foliowych woreczkach, traci świeżość stanowczo zbyt szybko albo staje się czerstwe już po jednym dniu w nieszczelnym worku foliowym. Problem nieszczelności foliowych woreczków, nie ogranicza się tylko do pieczywa. W ten sam sposób tracą swoje właściwości płatki kukurydziane czy wietrzeje herbata lub zioła. Jak zrobić szczelne zamknięcie foliowego worka z szyjki butelki? Jeśli lubicie sprytne domowe triki i sztuczki, ten patent jest wręcz stworzony dla was. Dzięki niemu nic więcej wam się już nie zepsuje, a dodatkowo dacie swojej zużytej butelce plastikowej drugie życie. Przygotujcie zużytą, czystą butelkę plastikową, ostre nożyce i chleb lub inny produkt w foliowym woreczku. Pamiętajcie, by butelka miała nieuszkodzony gwint, a także nakrętkę. Przekrójcie butelkę ostrymi nożyczkami lub nożem, tworząc kilkucentymetrową szyjkę z gwintem. Załóżcie szyjkę butelki na otwartą część foliowego woreczka, tak by przez gwint przeprowadzona została część wystającej folii. Przewróćcie folię wystającą z gwintu szyjki na „lewą stronę”. Użyjcie korka z butelki i zakręćcie gwint. Szczelne zamknięcie foliowego woreczka gotowe! Dzięki takiemu trikowi wasz chleb albo inne produkty zachowają świeżość przez dłuższy czas. Czy butelki plastikowe zostaną objęte kaucją? Skoro już jesteśmy przy plastikowych butelkach, to czy słyszeliście o najnowszych planach rządu na ich segregację? Ustawodawcy już pracują nad ustawą, która wprowadzi kaucję na plastikowe butelki po słodkich napojach i mleku wymusi na sklepach wprowadzenie tzw. butelkomatów, do których klienci mieliby wrzucać zużyte butelki i odzyskiwać gotówkę. Więcej pisaliśmy o tym w naszym poprzednim artykule: Kaucja na szklane i plastikowe butelki to tylko...

Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
AdobeStock
Newsy
Pleśń w przetworach pomimo pasteryzacji? Po włożeniu zawartości do słoiczków róbcie tę 1 rzecz
Obawiacie się pleśni w przetworach, które robicie na zimę? Zobaczcie, co trzeba zrobić, by zapobiec psuciu się zawartości słoików.

Nie ma chyba gorszej rzeczy niż odkrycie, że w starannie zawekowanych słoikach z przetworami szybko pojawiła się pleśń. Co jest powodem? Zły sposób przygotowywania, niedostatecznie zakręcone słoiki czy może jeszcze coś innego? Przyczyna często jest błaha i łatwo można uniknąć pleśnienia przetworów jeszcze na etapie ich przygotowywania. Sprawdźcie, jak je zrobić, by się nie zepsuły.  Co zrobić, by przetwory nie pleśniały? Za psucie się żywności odpowiadają grzyby i bakterie, których nie brakuje w naszym otoczeniu. Proces pasteryzacji ma na celu zahamowanie psucia się na dłuższy czas, jednak czasami jest on zawodny i zawartość słoików pleśnieje. Dlaczego tak się dzieje? Powodem często są niedostatecznie wyczyszczone słoiki oraz inne elementy, o których niestety zwykle zapominamy. Mowa tutaj o zakrętkach, sprężynach i gumach. Przed przystąpieniem do robienia przetworów należy dokładnie wyparzyć słoiki oraz wszystkie wymienione wcześniej elementy. Gdy już wyschną, przetrzyjcie je dokładnie wacikiem nasączonym spirytusem - koniecznie o mocy min. 70%.  A kiedy wypełnicie słoiki przetworami i zakręcicie, nie zapomnijcie przetrzeć spirytusem również wierzchu nakrętek. Ta metoda pozwala pozbyć się większości bakterii i innych drobnoustrojów, które mogłyby się przedostać do środka słoików i spowodować psucie się.  Jak wyparzyć słoiki na przetwory?  Przetarcie spirytusem to dopiero ostatni krok, jaki należy wykonać po uprzednim wyparzeniu słoików. Jak to zrobić? Istnieje kilka metod: Gotowanie w garnku - najstarszy i chyba najczęściej stosowany sposób. Włóżcie słoiki do dużego garnka i zalejcie wodą tak, by je przykryła. Doprowadźcie do wrzenia i gotujcie przez 15 minut. Nie zapomnijcie wcześniej umyć słoików gąbką i płynem do naczyń.  Wyparzanie w piekarniku - ta...