Kiedy należy siać pomidory? Pospieszcie się, a już za kilka miesięcy będziecie cieszyć się ich smakiem
AdobeStock
Newsy

Kiedy należy siać pomidory? Pospieszcie się, a już za kilka miesięcy będziecie cieszyć się ich smakiem

Zanim się obejrzycie, przyjdzie czas na sadzenie pomidorów na działce. Przypominamy, kiedy należy się wziąć za wysiew tych roślin, by już latem zajadać się własnymi pomidorami.

Szczęśliwi posiadacze ogródków działkowych lub własnego ogrodu zgodzą się, że nie ma to jak samodzielnie wyhodowane owoce i warzywa. Na przykład pomidory - sklepowe nawet nie mają co się mierzyć z tymi z własnej uprawy. Soczyste, niebywale słodkie i pełne smaku są tylko te pomidory, które się własnoręcznie sadziło, podlewało. Małą uprawę tych warzyw można nawet zorganizować na balkonie - pod warunkiem że jest mocno nasłoneczniony (rośliny potrzebują dużo światła) oraz dość duży, by dało się na nim zmieścić donice lub skrzynki z pomidorami.

Przełom lutego i marca to czas, w którym można już wysiewać pomidory na rozsadę. Sprawdźcie, jak to zrobić, by już latem zajadać się pysznymi warzywami z własnej skrzynki lub grządki. 

Kiedy można już siać pomidory?

Dobry czas na wysiewanie pomidorów jest właśnie teraz, na początku marca. Rośliny potrzebują około 60 dni, zanim będą gotowe na posadzenie ich w ziemi, czyli w sam raz po majówce, gdy nie ma już ryzyka porannych przymrozków. Termin wysiewu przypada na marzec z jeszcze jednego powodu - chodzi o długość dnia. Gdybyście rozsadzili pomidory w lutym, to przez brak dostatecznej ilości światła sadzonki byłyby wątłe i mocno wyciągnięte w górę. 

Zobacz także
Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Skrzydłokwiat nie chce kwitnąć? Pomoże tani produkt, którego codziennie używacie w kuchni

Jak siać pomidory?

Do wysiewu przygotujcie sobie przepuszczalną, lekką ziemię, najlepiej z dodatkiem węgla drzewnego, który ma działanie odkażające. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne podłoże do pomidorów w sklepie ogrodniczym. Następnie postępujcie według poniższych kroków:

  1. Wsypcie ziemię do pojemników, w których będziecie sadzić pomidory. Dobrze sprawdzają się w tym celu multiplaty.

  2. Do każdego pojemniczka włóżcie po 1, maksymalnie 2 nasiona pomidora. Wciśnijcie nasionko w ziemię i przysypcie (powinno się znajdować około pół centymetra pod powierzchnią).

  3. Nalejcie wodę do butelki ze spryskiwaczem i w ten sposób podlejcie nasiona.

W ten sposób posadzone pomidory należy pozostawić w nasłonecznionym pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura w wysokości ok. 25 stopni Celsjusza. Gdy już zaczną kiełkować, zmniejszcie temperaturę - powinna wynosić między 18 a 20 stopni w ciągu dnia i 13-15 nocą. Pamiętajcie, by każdego dnia spryskiwać ziemię wodą. Po około dwóch tygodniach rośliny należy przesadzić do większych doniczek (średnica 10-12 cm) i po majówce, najlepiej w połowie maja, można już wsadzać je do ziemi. Zanim to zrobicie, rośliny trzeba będzie hartować, wystawiając je na zewnątrz na kilka godzin w ciągu dnia.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie. By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon  Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii).  Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach.  Cukier na pelargonie Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier. Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia. Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas...

Pomidor spleśniał? Nie wyrzucajcie go. Oto, co możecie z nim zrobić
Adobe Stock
Newsy
Pomidor spleśniał? Nie wyrzucajcie go. Oto, co możecie z nim zrobić
Gdy na jedzeniu pojawia się pleśń, zwykle denerwujemy się, że kupujemy za dużo i marnujemy żywność. Niepotrzebnie. Takie wypadki zdarzają się najlepszym, a spleśniałe owoce i warzywa nadal można do czegoś wykorzystać.

Żeby pomidory zachowały długo świeżość i walory odżywcze, trzeba je przechowywać w odpowiedni sposób. Nie wkładajcie ich do lodówki. Tak przechowywać można jedynie nadkrojone warzywa gdy chcecie, żeby pomidor w połowie zużyty na śniadanie, dotrwał do kolacji. Całe pomidory należy trzymać w temperaturze pokojowej, osłonięte od słońca. Powinny leżeć szypułkami do góry. Jednak świeża żywność nie może być przechowywana bez końca. Prędzej czy później pomidor przestanie nadawać się do jedzenia, bo na przykład spleśnieje. Co zrobić z takim pomidorem? Co zrobić ze spleśniałym pomidorem? Jeśli pomidor spleśniał, nie oznacza to, że trzeba go od razu wyrzucić do śmieci. Również takie warzywo możecie jeszcze wykorzystać. Oto sposoby na spleśniałego pomidora: Zasadźcie w doniczce. Wyrośnie z niego nowa roślina. Ze spleśniałego pomidora można zrobić sadzonki. Pokrójcie go w plastry lub na kawałki i posadźcie w doniczce, w ziemi. Dopóki sadzonka nie urośnie do wysokości 20-25 cm, a jej łodyżka nie stanie się grubsza i sztywna, trzymajcie doniczkę w domu w cieple, najlepiej na słońcu. Gdy podrośnie, a na zewnątrz jest już ciepło, czyli minimum 15 st. Celsjusza, możecie przesadzić ją do ziemi lub do skrzynki na balkonie Przygotujcie nawóz dla innych roślin. Z miąższu i skórki przygotujcie kompost, a zasadźcie w doniczce same nasiona. Kompost można przygotować w odstawionym w ciepłe miejsce pojemniku, do którego wrzucicie także inne resztki żywności i pozostawicie do sfermentowania. Zanim z nasion wyrośnie roślinka, nawóz z resztek pomidora będzie gotowy. Możecie go użyć, żeby zasilić rosnący krzak pomidora Czy można jeść spleśniałe warzywa? Zarówno pomidory, jak i inne warzywa, które mają na powierzchni pleść, nie nadają...

Własne warzywa na balkonie? To prostsze, niż się wydaje
AdobeStock
Newsy
Własne warzywa na balkonie? To prostsze, niż się wydaje
Uprawa warzyw na balkonowym ogródku daje mnóstwo radości i wcale nie jest trudna! Sprawdźcie, jak hodować warzywa w bloku.

Nie ma nic lepszego i zdrowszego od samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. Pozbawione są pestycydów i innych środków stosowanych w masowej produkcji na plantacjach, a do tego dają mnóstwo satysfakcji. I wcale nie trzeba być posiadaczem ogródka, by móc hodować warzywa i owoce. Wystarczy do tego słońce, woda i balkon! Warzywa na balkonie – niezbędne akcesoria Zanim zabierzecie się za uprawę warzyw na balkonie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria i sprzęt. Potrzebne będą: Donice – duże i koniecznie z otworami na dole, by nadmiar wody po podlewaniu mógł się wydostać z donicy i by powietrze dochodziło do korzeni. Zwróćcie uwagę na to, by doniczki były odporne na słońce i deszcz. Skrzynki na grządki – jeśli dysponujecie większym balkonem, warto rozważyć zakup lub montaż szerokich i głębokich skrzynek, w których można wygodnie urządzić grządki na owoce i warzywa. Warto zrobić je na podwyższeniu, dzięki czemu do roślin dotrze więcej słońca, a podlewanie będzie wygodniejsze. Ziemia – zalecamy kupno specjalnej ziemi do uprawy warzyw. Takie mieszanki zawierają odpowiednie minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Nie zapomnijcie też o drenażu – na dno donicy lub skrzynki należy wysypać warstwę keramzytu lub innego materiału, który posłuży za drenaż. Dzięki niemu korzenie roślin będą mogły oddychać i zmniejszycie ryzyko gnicia korzeni po przelaniu. Jakie warzywa na balkon wybrać? Niestety, nie wszystkie warzywa nadają się do uprawy na balkonie. Wybierając sadzonki trzeba także wziąć pod uwagę nasłonecznienie na balkonie – jeżeli słońca jest za mało, to część roślin będzie rosła bardzo wolno. Sprawdźcie, co można z powodzeniem uprawiać na balkonie: Pomidory – doskonale poradzą sobie na mocno...

Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej
Flickr
Newsy
Prosty i tani nawóz, który ochroni wasze pomidory. Macie go w szafce kuchennej
Pomidory to rośliny, które dość często atakowane są przez szkodniki. Ich liście lubią żółknąć, a owoce niekiedy odbiegają od ideału. Jak temu zaradzić. Jak chronić i pielęgnować pomidory wykorzystując jedynie zawartość szafki kuchennej? 

Wielu ogrodników rezygnuje ze stosowania chemikaliów w uprawie warzyw i owoców. Nic dziwnego, nie są one bez znaczenia, jeżeli chodzi o zdrowie. Ekologiczni rolnicy zastępują je tzw. domowymi metodami i produktami, które skutecznie pomagają w zwalczaniu chorób i szkodników oraz poprawiają jakość upraw. Dlaczego więc z nich nie skorzystać?  Soda oczyszczona to bezpieczny środek do uprawy pomidorów  Soda to bardzo wszechstronny środek, prosto z waszej kuchni. Tym razem do wykorzystania na działce. Spróbujcie, a pomidory odpłacą się wam dorodnymi i zdrowymi zbiorami. Tylko zobaczcie jakie zalety posiada dobrze znana wszystkim soda: Jest całkowicie bezpieczna i doskonale sprawdza się jako nawóz pod pomidory.   Chroni rośliny przed różnymi chorobami i szkodnikami.  Dezynfekuje nasiona i zmniejsza kwasowość gleby.   Stymuluje wzrost pomidorów i zwiększa ich odporność na nieprzychylną temperaturę.  Jak wykorzystać sodę, gdy na pomidorach już pojawiły się szkodniki?  Gdy wasze pomidory zaatakują szkodniki, musicie przygotować silny roztwór sody oczyszczonej i wody.  Składniki:  10 l wody w temperaturze pokojowej  75 g sody oczyszczonej  Przygotowanym roztworem opryskujcie krzaki co 7-10 dni. Róbcie to do momentu, aż szkodliwe owady znikną.  Jak przygotować oprysk z sody zapobiegający chorobom pomidorów?  Składniki  1 łyżka sody oczyszczonej  5 l wody w temperaturze pokojowej   1 łyżka oleju roślinnego  1 łyżka mydła w płynie 1 tabletka aspiryny  Sposób przygotowania:  Najpierw wymieszajcie sodę i olej  Następnie dodajcie mydło w płynie i...