Nie wyobrażacie sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki albo dużego kubka kawy? Z tą używką można łatwo przesadzić! Nadmierne picie kawy prowadzi do różnych problemów zdrowotnych, których można łatwo uniknąć, ograniczając spożycie tego napoju. Sprawdźcie, jakie dolegliwości może powodować picie mocnej kawy z samego rana.

Kawa a problemy z żołądkiem

Badania wykazały, że częste picie kawy na pusty żołądek sprzyja rozwojowi nadkwasoty oraz GERD, czyli żołądkowo- przełykowej choroby refluksowej, potocznie refluksu. Wypicie kawy powoduje, że dolny zwieracz przełyku rozluźnia się, co prowadzi do zarzucania treści pokarmowej do przełyku i nieprzyjemnych dolegliwości typowych dla refluksu, czyli pieczenia w przełyku, zgagi i bólu w okolicach mostka. Co ciekawe, kawa bezkofeinowa wywołuje takie same, a nawet silniejsze dolegliwości niż zwykła kawa z kofeiną.

Inną chorobą, na którą kawa ma negatywny wpływ są wrzody żołądka. Choroba ta wywoływana jest przez bakterie Helicobacter pyroli, a częste picie kawy (zwłaszcza na czczo) dodatkowo podrażnia delikatną błonę śluzową żołądka.

Kawa i nerwica

Z oczywistych względów osoby nerwowe, cierpiące na nerwicę i stany lękowe powinny ograniczyć kawę albo całkowicie z niej zrezygnować. W przypadku nerwicy kawa niepotrzebnie dodatkowo pobudza i doprowadza do stanu nadreaktywności. Zamiast wzmagać koncentrację – osłabia ją i powoduje nieprzyjemne kołatanie serca. Osoby nerwowe mogą zaobserwować u siebie problemy z wzięciem głębszego oddechu i uczucie „guli” w przełyku – picie kawy dodatkowo wzmaga te nieprzyjemne objawy.

Zobacz także:

Problemy ze snem

Ponieważ kawa mocno pobudza, jej nadmierne spożycie prowadzi do problemów ze snem. Zaburzona zostaje produkcja kortyzolu, czyli hormonu stresu odpowiadającego za regulację naturalnego rytmu dobowego. Jego poziom naturalnie wzrasta zaraz po przebudzeniu właśnie po to, by obudzić organizm po kilku godzinach odpoczynku. Wspomaganie się kawą zaburza ten proces i w efekcie prowadzi do problemów z zasypianiem. Specjaliści radzą, by ostatnią filiżankę kawy spożywać około 11-12 godzin przed położeniem się spać.

Czy od kawy można się uzależnić?

Choć kawa nie jest taką używką jak narkotyki, alkohol czy papierosy, to można w pewnym stopniu nie tyle uzależnić się od niej, ile uodpornić na jej działanie. Jeśli pijecie dużo mocnej kawy, to po pewnym czasie przyjmowana dawka kofeiny stanie się niewystarczająca i będziecie robili sobie jeszcze mocniejszą kawę. To jednak wcale was bardziej nie obudzi, a jedynie wywoła nieprzyjemne objawy przyjęcia zbyt dużej ilości kofeiny na raz. W przypadku kawy lepiej jest zachować umiar! A jeżeli czujecie, że mogliście się lekko na nią uodpornić, to zróbcie sobie tygodniowy detoks bez kawy.