Każdej jesieni można zaobserwować duży wzrost zainteresowania dynią. To warzywo obecne w naszej kuchni od wielu lat znów stało się bardzo popularne - z dyni przyrządza się smaczne zupy, zapiekanki, a nawet ciasta. Równie wartościowe są jej pestki, a także olej, jaki się z nich pozyskuje. Wykazuje on wiele prozdrowotnych właściwości - sprawdźcie, jak go stosować.  

Właściwości oleju z pestek dyni

Olej ten wytwarza się z prażonych pestek dyni, które następnie są mielone. Olej ma intensywnie orzechowy smak i zapach oraz ciemnozielony kolor. Z tego względu wspaniale komponuje się z sałatkami, nadając im wyjątkowego aromatu. Ponadto, olej dyniowy zawiera w sobie witaminy i składniki odżywcze, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, tak potrzebne każdemu z nas. Znajdziecie w nim m.in.:

  • witaminę A, C, D, E oraz K i witaminy z grupy B

  • nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9

  • cenne aminokwasy

  • cynk, selen, miedź, jod, skwalen, żelazo, mangan, potas, wapń, fosfor i magnez 

  • fitosterole 

Działanie oleju z pestek dyni

Poza bogactwem witamin i minerałów, olej z pestek dyni wykazuje dobroczynne działanie na cały organizm. Osoby, które borykają się z nadwagą, docenią go ze względu na błonnik - składnik ten, znajdujący się w oleju z dyni, pomaga wyregulować metabolizm, zapewnia uczucie sytości i w rezultacie ułatwia zrzucanie nadprogramowych kilogramów. 

Zobacz także:

Spożywanie oleju z pestek dyni pomaga również obniżyć „zły” cholesterol LDL i poziom trójglicerydów we krwi. Na skutek picia oleju można natomiast zaobserwować wzrost HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. Ponadto, regularne picie oleju wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego, przyśpiesza gojenie się ran, a także poprawia koncentrację i pamięć. 

Jak pić olej z pestek dyni?

Wystarczająca, dzienna dawka oleju z pestek dyni wynosi 2 łyżeczki dziennie. Poleca się pić jedną łyżeczkę rano na czczo, pół godziny przed posiłkiem, i jedną wieczorem przed kolacją.

Ze względu na to, że olej z pestek dyni zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-6, przy suplementacji tym tłuszczem zaleca się jednoczesne uzupełnienie diety o produkty bogate w kwasy omega-3, czyli np. orzechy włoskie, nasiona, tłuste ryby morskie, a także olej lniany i rzepakowy.